Icon
Kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

Kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych


Icon 10/7/2024 | 12:00 AM
Icon 6 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych to rodzaj preferencyjnego kredytu, który możesz przeznaczyć na odbudowę lub remont domu zniszczonego np. wskutek powodzi lub huraganu. Przysługują do niego dopłaty z BGK, dlatego jest on znacznie tańszy od standardowego kredytu. Sprawdź, na jakich warunkach można z niego skorzystać i gdzie się o niego ubiegać.

Kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych
Sprawdziliśmy:
Kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

Państwo polskie oferuje różne formy wsparcia finansowego obywatelom, którzy ucierpieli wskutek klęsk żywiołowych takich jak huraganowe wiatry, podtopienia czy powodzie. Jedną z nich jest kredyt preferencyjny na usuwanie skutków klęsk żywiołowych:

  • Kredyt można przeznaczyć na pokrycie kosztów remontu lub odtworzenia zniszczonego wskutek klęski żywiołowej mieszkania, lub domu, w tym także na zakup innej nieruchomości, jeśli tej zniszczonej nie można odbudować.
  • Udzielaniem kredytu zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego, ale można o niego wnioskować także w niektórych bankach spółdzielczych.
  • Kredyt ma preferencyjne warunki, ponieważ w jego ramach przysługuje 2-letnia karencja w spłacie kapitału, a także dopłaty do rat kredytowych.

Na czym polega preferencyjny kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych?

Preferencyjny kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych jest to kredyt celowy, który ma pomóc w sfinansowaniu remontu lub odbudowy budynków mieszkalnych zniszczonych wskutek klęski żywiołowej takiej jak:

  • powódź,
  • huragan,
  • lub osuwisko ziemne.

Kredyt ten oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest to bank państwowy, który wspiera różne programy rządowe m.in. poprzez pośredniczenie w wypłacaniu ich beneficjentom dofinansowania z budżetu państwa.

Również w przypadku kredytu na usuwanie skutków klęsk żywiołowych przysługują dopłaty, które obniżają jego oprocentowanie. Przez to jest on znacznie tańszy niż np. standardowe kredyty gotówkowe lub hipoteczne, które można zaciągnąć w bankach komercyjnych.

Kto może skorzystać z kredytu na usuwanie klęsk żywiołowych?

Z preferencyjnego kredytu na usuwanie klęsk żywiołowych skorzystać mogą wyłącznie określone podmioty i są to:

  • jednostki samorządu terytorialnego – chodzi tu o gminy, które potrzebują środków finansowych w celu zapewnienia dachu nad głową swoim mieszkańcom poszkodowanym skutkami kataklizmu,
  • osoby prywatne – będące właścicielami domów i mieszkań, które zostały uszkodzone wskutek klęski żywiołowej,
  • małe i średnie przedsiębiorstwa – będące zarządcami lub właścicielami budynków mieszkalnych oraz obiektów infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Dopłaty do oprocentowania przysługują natomiast osobom prywatnym oraz samorządom, które zaciągnęły z BGK preferencyjny kredyt na usuwanie następstw klęsk żywiołowych.

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt na usuwanie klęsk żywiołowych?

Kredyt na usuwanie skutków powodzi, huraganów lub osuwisk ziemnych może być udzielany wyłącznie na konkretny cel. Gminy mogą go zaciągnąć na pokrycie kosztów budowy lub zakupu mieszkań komunalnych dla swoich mieszkańców poszkodowanych wskutek kataklizmu.

Osoby prywatne mogą natomiast przeznaczyć środki z kredytu na następujące cele:

  • remont zniszczonego domu lub mieszkania – np. jego osuszenie, odmalowanie, wymianę tynków i podłóg itp.;
  • odtworzenie budynku mieszkalnego – czyli jego odbudowę, jeśli zniszczona została znaczna część konstrukcji;
  • odtworzenie części budynku mieszkalnego stanowiącej współwłasność właścicieli lokali znajdujących się w tym budynku;
  • odtworzenie budynku mieszkalnego w innym miejscu – czyli wybudowanie nowego domu o podobnych parametrach na innej działce, jeśli odbudowa zniszczonego budynku w starym miejscu jest niemożliwa lub nieuzasadniona ze względu na zagrożenie powodzią, lub osuwiskiem ziemnym;
  • zakup mieszkania lub domu o podobnych parametrach do zniszczonego lokalu, lub obiektu – jeśli remont lub odbudowa obecnej nieruchomości jest niemożliwa;
  • zakup gruntów – chodzi tu o grunty potrzebne do odbudowy budynków zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku osunięcia ziemi w innym niż dotychczasowe miejscu;
  • spłatę części lub całości kredytu, lub pożyczki – preferencyjnym kredytem można spłacić zobowiązania zaciągnięte na budowę, odtworzenie lub remont zniszczonego budynku, lub lokalu mieszkalnego przed wystąpieniem powodzi, lub w jej trakcie.

Jak skorzystać z preferencyjnego kredytu na usuwanie klęsk żywiołowych? Poradnik krok po kroku

Jeśli chcesz skorzystać z preferencyjnego kredytu na usuwanie skutków powodzi, huraganu lub osuwisk ziemnych, musisz dopełnić następujących formalności:

  1. Zdobyć z miejscowego urzędu gminy dokument potwierdzający powstania szkody w wyniku klęski żywiołowej.
  2. Przygotować pozostałe dokumenty niezbędne do ubiegania się o pożyczkę np. kosztorys remontu lub odbudowy domu.
  3. Złożyć wniosek o kredyt na usuwanie klęsk żywiołowych wraz z wymaganymi załącznikami we wskazanym oddziale banku BGK lub w banku współpracującym z BGK (aktualnie są to placówki Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz należące do Spółdzielczej Grupy Bankowej).
Pamiętaj, że o preferencyjną pożyczkę możesz ubiegać się nie później niż w ciągu 2 lat od powstania szkody wskutek kataklizmu.
Wizytówka autora Maciej Kazimierski
Analityk finansowy

Jaka może być wysokość kredytu preferencyjnego?

Preferencyjny kredyt możesz zaciągnąć w wysokości:

  • równowartości 20-krotności najniższego wynagrodzenia za pracę (w 2024 r. wynosi ono 4300 zł, zatem kredyt można zaciągnąć w kwocie 86 000 zł) – dotyczy to kredytu na remont mieszkania lub domu według uproszczonego kosztorysu;
  • 100% wartości kosztorysu:
    • na remont nieruchomości, jeśli wartość robót przekracza wyżej wymienioną kwotę,
    • na odbudowę budynku mieszkalnego,
    • na zakup mieszkania lub domu.
  • 100% zadłużenia – jeśli preferencyjny kredyt zaciągasz na spłatę innego kredytu lub pożyczki.

Na jaki okres może być udzielony kredyt na usuwanie klęsk żywiołowych?

Kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych udzielany jest na maksymalnie 10 lat, a jego spłata odbywa się w comiesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych.

Co ważne, możesz skorzystać z karencji w spłacie kapitału kredytu przez okres 24 miesięcy. W tym czasie będziesz regulować wyłącznie część odsetkową rat.

Ile wynosi oprocentowanie kredytu preferencyjnego z BGK?

Oprocentowanie preferencyjnego kredytu z BGK wynosi nie więcej niż 1,1 stopy redyskontowej weksli NBP. Na dzień pisania niniejszego artykułu (06.10.2024 r.) stopa ta wynosiła 5,80%, zatem oprocentowanie kredytu nie powinno przekraczać 6,38%.

Kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych jest jednak kredytem z dopłatą rządową. Do rat kredytowych dopłaca bowiem Bank Gospodarstwa Krajowego, przez co dla kredytobiorcy odczuwalne oprocentowanie jest znacznie niższe, bo wynosi 2% w skali roku.

Czy warto skorzystać z preferencyjnego kredytu na usuwanie klęsk żywiołowych?

Pożyczka na usuwanie skutków klęsk żywiołowych z założenia ma pomóc osobom poszkodowanym przez kataklizmy odzyskać utracony dach nad głową. Warto z niej skorzystać, ponieważ ma atrakcyjniejsze warunki niż kredyty znajdujące się w standardowej ofercie banków. Największą zaletą kredytu z BGK jest jego niskie oprocentowanie, które dla kredytobiorcy wynosi zaledwie 2%.

Warto jednak pamiętać, że istnieją inne sposoby na zabezpieczenie się przed niszczycielskimi skutkami żywiołów. Najlepiej wykupić specjalne ubezpieczenie nieruchomości, dzięki któremu koszty odbudowy lub remontu domu zniszczonego przez powódź, lub huragan będzie można pokryć z otrzymanego odszkodowania.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Porównaj aktualną ofertę kredytów hipotecznych
Icon
Icon
Icon

Kwota kredytu: Icon

390 000 zł

Wsparcie w spłacie kredytów dla powodzian

Omawiany w artykule kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych BGK został wprowadzony w 1997 r. po powodzi tysiąclecia. Mogą z niego korzystać również osoby poszkodowane przez powódź w 2024 r. Dla nich jednak rząd przygotował dodatkowe formy pomocy m.in.:

  • bezzwrotne wsparcie finansowe1 – m.in. 10 tys. zł na bieżące potrzeby, 100 tys. zł na remont lub odbudowę budynku gospodarczego oraz 200 tys. zł na remont, lub odbudowę budynku mieszkalnego;
  • pomoc dla powodzian w spłacie kredytów2 – najważniejszym elementem takiej pomocy jest umorzenie 12 rat kredytu hipotecznego dla osób, które wskutek szkód spowodowanych przez powódź utraciły choćby czasowo możliwość korzystania z domu lub mieszkania.

Oprócz tego wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze mają oferować powodzianom możliwość bezpłatnego odroczenia spłaty kredytów – mieszkaniowych, gotówkowych, konsumpcyjnych, a także tych firmowych (obrotowych i inwestycyjnych). To rozwiązanie sektorowe wejdzie w życie po wyrażeniu na nie zgody Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

Banki mogą jednak oferować je już teraz w sposób indywidualny, dlatego klienci mogą się do nich zwracać bezpośrednio celem uzyskania takiej pomocy w spłacie swoich zobowiązań kredytowych.

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

Oddaj głos, to dla mnie ważne!
obrazek
0
Na podstawie 0 ocen

Sprawdź podobne artykuły

Komentarze

0 komentarzy
Ekspert