Icon
Program Ciepłe Mieszkanie 2025. Gdzie złożyć wniosek i kto może wziąć udział w programie?

Program Ciepłe Mieszkanie 2025. Gdzie złożyć wniosek i kto może wziąć udział w programie?


Icon 2/16/2024 | 12:00 AM
Icon 7 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Program "Ciepłe Mieszkanie" stanowi kolejną inicjatywę rządową, która ma na celu zwiększenie komfortu mieszkalnego Polaków. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą źródła ciepła, stolarki okiennej lub drzwiowej w swoim mieszkaniu, warto bliżej przyjrzeć się tej propozycji. Być może w ten sposób pozyskasz środki na planowaną inwestycję. Dzisiaj podpowiem Ci, na jakie formy dofinansowania możesz liczyć oraz w jakiej wysokości.

Program Ciepłe Mieszkanie

Nabór wniosków w ramach Programu Ciepłe Mieszkanie 2023 został oficjalnie otwarty 23 września. Skorzystać mogą z niego właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcy lokali komunalnych oraz wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych.

Program przewiduje wsparcie finansowe do wysokości 41 tysięcy złotych dla osób fizycznych oraz aż do 375 tysięcy złotych dla wspólnot mieszkaniowych. Jeszcze więcej zyskają mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Na czym polega program Ciepłe Mieszkanie?

Program Ciepłe Mieszkanie to jedna z inicjatyw rządowych, która wpisuje się w szereg działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków w Polsce. Koncepcja ta, realizowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), stanowi kolejny krok w dążeniu do ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania mieszkań.

Warto zauważyć, że program Ciepłe Mieszkanie nie jest pierwszą dotacją skierowaną do Polaków, aby zachęcić ich do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Wcześniej wprowadzono programy takie jak "Czyste Powietrze" i "Moje Ciepło".

Jednakże, zgodnie z zapewnieniami NFOŚiGW, nowa inicjatywa ma motywować jeszcze większą liczbę osób do zastosowania w swoich mieszkaniach nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska nośników ciepła. Analizy przeprowadzone przez NFOŚiGW wskazują, że najbardziej problematyczna sytuacja dotyczy budownictwa wielorodzinnego.

"Ciepłe Mieszkanie" pełni rolę uzupełnienia dla programu "Czyste Powietrze", który skupia się głównie na właścicielach domów jednorodzinnych. Warto również podkreślić, że w ramach drugiego naboru wniosków dla gmin, środki zostaną przekazane poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej,

Warto wiedzieć!
Program jest zakrojony na lata 2022-2026 i dysponuje budżetem rzędu 1,75 miliarda złotych! Pilotażowy nabór wniosków miał miejsce w 2022 roku. Dotychczas podpisano umowy z gminami na kwotę ponad 746 mln zł, co pozwoli na realizację przedsięwzięć w ponad 33,5 tysiącach lokali mieszkalnych. W ten sposób Program Ciepłe Mieszkanie staje się kluczowym narzędziem wspierającym ekologiczną transformację polskiego sektora mieszkaniowego.

Jak więc możesz się przekonać, nawet najtańszy kredyt gotówkowy może już nie być potrzebny, o ile uda Ci się uzyskać dotację. Wynosi ona od 30 do nawet 95% kosztów kwalifikowanych! Od czego zależy jej wysokość? Opowiem o tym później.

Na co można przeznaczyć środki z programu Ciepłe Mieszkanie?

Otrzymane środki w ramach programu rządowego Ciepłe Mieszkanie, mogą być wykorzystane przede wszystkim na dofinansowanie zakupu nowego źródła ciepła. Wydać można je więc m.in. na:

  • gazowy piec kondensacyjny,
  • piec na pelet,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • podłączenie lokalu do wspólnego, efektywnego źródła ciepła.

To jednak nie wszystko, ponieważ dotacje z programu przysługują również na inne inwestycje związane z poprawą komfortu cieplnego. Zalicza się do nich:

  • wymiana okien i drzwi,
  • wykonanie lub modernizacja instalacji centralnego ogrzewania,
  • wykonanie lub modernizacja instalacji centralnej wody użytkowej,
  • wentylacja mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • dokumentacja projektowa.

Powyższe możliwości dotyczą osób fizycznych. Jak przedstawiają się możliwe do zrealizowania inwestycje w przypadku wspólnot mieszkaniowych? Z pomocą programu Ciepłe Mieszkanie wspólnoty mieszkaniowe mogą sfinansować:

  • zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu,
  • wykonanie nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu,
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • ocieplenie przegród budowlanych, okien, drzwi i bram garażowych,
  • dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy).

Kto może skorzystać z programu ciepłe mieszkanie?

Kogo dotyczy program Ciepłe Mieszkanie? Wcześniej wprowadzony program "Czyste Powietrze" miał głównie na celu wspieranie właścicieli domów jednorodzinnych. Nowa inicjatywa, "Ciepłe Mieszkanie", stanowi pewnego rodzaju rozwinięcie poprzednich działań, ale z naciskiem na budownictwo wielorodzinne. Stąd też z programu skorzystają głównie dwie grupy, tj.:

  • właścicieli lokali wydzielonych w budynkach wielorodzinnych,
  • wspólnoty mieszkaniowe (w drugim etapie).

Warto też dodać, że osoby posiadające lub korzystające z mieszkań w budynkach wielorodzinnych mają możliwość skorzystania z dotacji, pod warunkiem, że gmina, w której znajduje się dane mieszkanie, przystąpiła do programu Ciepłe Mieszkanie. Udział w nim jest całkowicie dobrowolny.

Co więcej, przystąpienie do programu jest możliwe tylko w przypadku, gdy w lokalu użytkowane jest nieefektywne źródło ciepła na paliwa stałe, które nie spełnia wymagań minimum 5 klasy według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.

Kto nie otrzyma wsparcia w ramach programu Ciepłe Mieszkanie?

Program pod nazwą Ciepłe Mieszkanie nie finansuje wyłącznie wymiany stolarki okiennej i/lub drzwiowej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

Wymiana tego rodzaju elementów jest możliwa, pod warunkiem przeprowadzenia demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła opartych na paliwa stałe, nazywanych potocznie "kopciuchami", które służą do ogrzewania danego lokalu.

Jednocześnie konieczne jest przeprowadzenie zakupu i montażu efektywnego źródła ciepła w tym konkretnym lokalu. Jeśli chcesz pozyskać środki wyłącznie na wymianę okien lub drzwi, to rozwiązaniem może okazać się kredyt na ocieplenie domu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Program Ciepłe Mieszkanie - lista gmin, które podpisały umowy o dofinansowanie

Poniżej znajdziesz listę gmin w województwie lubuskim, które podpisały umowę o dofinansowanie wraz z terminem, w którym odbywać ma się realizacja programu. Pozostałe województwa sprawdzisz na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/lista-gmin-porozumienie/. Wystarczy, że wpiszesz wybrane województwo lub nazwę gminy.

Jeśli Twoja gmina nie znajduje się na liście, to pozostaje wówczas samodzielne zbieranie oszczędności. Alternatywę stanowi kredyt na pompę ciepła lub kredyt na fotowoltaikę.

Gmina

Termin realizacji programu

Brzeźnica

31.12.2025 r.

Przytoczna

30.01.2024 r.

Miasto Gorzów Wlkp.

31.12.2024 r.

Nowa Sól o statusie miejskim

31.12.2025 r.

Żary o statusie miejskim

31.12.2025 r.

Gozdnica

30.09.2025 r.

Krzeszyce

31.12.2023 r.

Międzyrzecz

31.12.2024 r.

Bobrowice

31.12.2025 r.

Zielona Góra

31.12.2025 r.

Kostrzyn nad Odrą

31.12.2025 r.

Kargowa

30.09.2024 r.

Dobiegniew

30.09.2024 r.

Lubsko

31.12.2023 r.

Drezdenko

31.12.2023 r.

Żagań o statusie miejskim

31.12.2025 r.

Bytnica

31.12.2023 r.

Trzebiechów

26.01.2024 r.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie?

Wniosek o dofinansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie trzeba wypełnić najpóźniej do 31 grudnia 2023 roku lub wcześniej, w przypadku wyczerpania dostępnych środków.

Warto zaznaczyć, że każda gmina może określić indywidualny termin składania wniosków, co można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej danej jednostki samorządu. Tam też powinien być dostępny wzór wniosku.

Gdzie złożyć wniosek o Ciepłe Mieszkanie?

Deklaracje można składać drogą elektroniczną oraz w formie tradycyjnej, papierowej do urzędu gminy, na którego terenie znajduje się lokal ze zgłaszanym urządzeniem.

Terminy składania wniosków w ramach programu Ciepłe mieszkanie

Program "Ciepłe Mieszkanie" jest inicjatywą finansowaną ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Fundusz ten zobowiązał się do przeznaczenia na realizację programu imponującej kwoty 1,75 miliarda złotych. Okres wdrażania programu przewidziano na lata 2022-2026.

Pierwszy nabór wniosków został ogłoszony 31 grudnia 2022 roku, otwierając drzwi do korzystania z programu dla osób zainteresowanych poprawą efektywności energetycznej w swoich mieszkaniach i okazał się dużym sukcesem. Podpisano wówczas umowy z gminami na kwotę ponad 746 mln zł, co pozwoli na realizację przedsięwzięć w ponad 33,5 tysiącach lokali mieszkalnych.

Drugi nabór wniosków do programu Ciepłe Mieszkanie ruszył 23 września 2023 roku i potrwa do 31 grudnia bądź wyczerpania środków. Co jeśli się nie załapiesz? Wówczas możesz poczekać do trzeciej tury lub złożyć wniosek o kredyt na remont.

Ile wynosi wysokość dopłaty w ramach programu Ciepłe Mieszkanie?

Program „Ciepłe Mieszkanie” został podzielony na cztery części, z których trzy pierwsze są przeznaczone dla osób fizycznych, uwzględniając trzy poziomy dofinansowania zależne od dochodów. Czwarta część programu skierowana jest natomiast do wspólnot mieszkaniowych.

W drugim etapie naboru środków dotacyjnych zauważalne jest zwiększenie kwot o około 10% w porównaniu do pierwszej edycji tego programu. Ile dokładnie wynosi wysokość dopłaty w ramach programu Ciepłe Mieszkanie?

  1. do 16.5 tysiąca (nie więcej niż 30 proc. kosztów kwalifikowanych na jeden lokal mieszkalny) w przypadku dochodów rocznych na poziomie do 135 tys. zł rocznie;
  2. do 27,5 tys. zł (do 60 proc. kosztów kwalifikowanych) przy dochodach miesięcznych na jedną osobę w gospodarstwie domowym wynoszących do 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 zł w jednoosobowym;
  3. do 41 tys. zł (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych) dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w jednoosobowym. Na tak duże dofinansowanie mogą też liczyć gospodarstwa, w których jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Dodatkowo, mieszkańcy gmin o największym stopniu zanieczyszczenia mają możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków, co przekłada się na dodatkowe 5% intensywności dofinansowania. Oznacza to, że w pierwszej grupie wysokość dofinansowania może wzrosnąć do 19 tys. zł, w drugiej do 29,5 tys. zł, a w trzeciej do 43,9 tys. zł.

Ile z kolei mogą zyskać wspólnoty mieszkaniowe? Mogą one zyskać do 60 proc. kosztów kwalifikowanych wybranej inwestycji, a więc:

  1. do 350 tys. zł wsparcia w przypadku kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła,
  2. do 360 tys. zł jeśli przedsięwzięcie obejmuje dodatkowo zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  3. do 150 tys. zł, jeśli projekt zakłada tylko termomodernizację bez wymiany źródeł ciepła.

Resztę niezbędnych środków pozwoli uzyskać m.in. kredyt na wymianę pieca. Regulamin naboru wniosków do programu Ciepłe Mieszkanie dostępny jest na stronie rządowej gov.pl


Dodatkowe źródła informcji:

https://czystepowietrze.gov.pl/cieple-mieszkanie-2/

https://czystepowietrze.gov.pl/wp-content/uploads/2023/09/Regulamin-programu-wnioskow-o-dofinansowanie.pdf

Data opublikowania: 2/16/2024
Icon Informacje o reklamach

    Najczęściej zadawane pytania:

    Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    3.4
    Na podstawie 37 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert