Icon
Pomoc dla powodzian w spłacie kredytów - jakie formy pomocy zapewni rząd i bank?

Pomoc dla powodzian w spłacie kredytów - jakie formy pomocy zapewni rząd i bank?


Icon 10/4/2024
Icon 10 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Kredyty mieszkaniowe dla powodzian zostaną zawieszone na kolejne 12 miesięcy – zapowiedział premier Donald Tusk. Doprecyzował, że zostaną umorzone. Zobacz, w jaki sposób możesz starać się o takie wsparcie i dla kogo jest ono właściwie przeznaczone. Dowiedz się też jaką pomoc oferują banki!

Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone
Sprawdziliśmy:
Na jakie wsparcie możesz liczyć w spłacie kredytów?

Niż genueński Boris przyniósł do Polski ekstremalne opady deszczu. W wyniku tego w południowo-zachodniej części kraju pojawiły się podtopienia i powodzie. Sytuacja stała się kryzysowa, a wiele osób straciło przez „wielką wodę” dorobek całego życia.

18 września 2024 roku premier Donald Tusk zapowiedział wsparcie dla powodzian, którzy mają zaciągnięte kredyty hipoteczne. 4 października 2024 w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z usuwaniem skutków powodzi: 

  • Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przejmie spłatę 12 rat kredytu, jeśli Twoje mieszkanie lub dom zostały zniszczone w wyniku powodzi. 
  • Możesz skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu bez odraczania rat i bez dodatkowych kosztów, jeśli jesteś powodzianinem.  
  • Możesz skorzystać z pomocy w spłacie 3 rat kredytu jeśli straciłeś źródło dochodu, pracowałeś lub miałes firmę na terenie objętym zalaniem
  • Rząd przygotował więcej form wsparcia, m.in. bezzwrotną, natychmiastową pomoc finansową w wysokości 10 tys. zł na poszkodowaną osobę. 
  • PKO BP i inne banki przygotowują nowe formy wsparcia dla kredytobiorców.  

Umorzenie kredytu mieszkaniowego dla powodzian – propozycja rządu

Podczas sztabu kryzysowego dotyczącego sytuacji powodziowej na południu Polski, który zebrał się we Wrocławiu, premier Donald Tusk wypowiedział się na temat wsparcia dla osób poszkodowanych przez powódź. Opublikował na platformie X kluczową informację: 

Pod względem technicznym nie będą to kolejne wakacje kredytowe. Rząd nie przesunie spłaty Twoich rat, ale zgodnie z zapowiedzią – umorzy je. Państwo poprzez fundusz ma przejąć na siebie spłatę kredytów, co zmniejszy Twoje obciążenie finansowe w trudnym czasie po powodzi. Premier zwrócił się przy tym bezpośrednio do poszkodowanych: „Przynajmniej na rok będziecie mieli spokój ze spłatą kredytu”.  

Masz prawo skorzystać z takiego rozwiązania, jeśli wskutek powodzi utraciłeś chociaż czasowo możliwość korzystania ze swojego domu czy mieszkania, a jednocześnie zaciągnąłeś na nie wcześniej kredyt hipoteczny.  

Dodatkowo rząd zdecydował się zapenić także pomoc w spłacie kredytów wszystkim osobom, które utraciły źródło dochodów ze względu na pracę lub prowadzenie działalności na terenie powodziowym. W tym przypadku przysługiwać będzie 3 miesięczna spłata kredytu hipotecznego przez państwo.

Czy każdy może skorzystać z umorzenia kredytu?

Każda osoba posiadająca kredyt mieszkaniowy, która utraciła możliwość korzystania z lokalu z powodu powodzi, nawet tymczasowo, będzie mogła skorzystać z rocznego umorzenia kredytu bankowego, może uzyskać pomoc na 12 miesięcy spłaty kredytu.

Osoby, które borykają się z trudnościami wynikającymi z utratą źródła dochodów mogą natomiast liczyć na 3 miesięczne wsparcie państwa w sprawie spłaty kredytu hipotecznego.

Od kiedy będziesz mógł złożyć wniosek o umorzenie kredytu? 

Wnioski o wsparcie w postaci umorzenia spłaty kredytu przez rok każdy z powodzian będzie mógł złożyć w postaci elektronicznej lub papierowej. Nie wiadomo jeszcze, od kiedy będą one przyjmowane. Szef Ministerstwa Finansów jest już po rozmowie z prezesem Związku Banków Polskich i z prezesami największych polskich instytucji finansowych. Zaznaczył on: 

Wyraziłem oczekiwanie, że sektor bankowy aktywnie włączy się do pomocy powodzianom. Otrzymałem zapewnienie, że trwają prace i są one już bardzo zaawansowane, nad systemem odraczania płatności rat, nie tylko za kredyty i pożyczki hipoteczne, ale także gotówkowe oraz kredyty zaciągane przez małe i średnie firmy. 

Ile możesz zaoszczędzić decydując się na umorzenie kredytu na 12 miesięcy?

To, ile zaoszczędzisz, korzystając z umorzenia dwunastu miesięcznych rat kredytu, zależy od kwoty, jaka pozostała Ci do spłaty, wysokości oprocentowania, czy okresu, przez jaki będziesz jeszcze spłacał kredyt. Przygotowaliśmy przykładowe wyliczenia takich oszczędności. Wyliczeń dokonaliśmy dla kredytu hipotecznego z okresem spłaty 25 lat, którego zmienne oprocentowanie wynosi 7,85% w skali roku.

Kwota oszczędności

Czy udzielone wsparcie będzie podlegało zwrotowi? 

Minister Finansów Andrzej Domański wyjaśnił, że umorzenie kredytu na 3 i 12 miesięcy nie będzie zależne od wysokości Twojej raty, a udzielonego wsparcia nie będziesz musiał zwracać.

Jaką pomoc w spłacie kredytów dla powodzian oferują banki?

Nie tylko rząd, ale także banki szykują własne rozwiązania dla kredytobiorców dotkniętym powodzią. To tzw. moratoria bankowe, czyli czasowe zawieszenie spłaty kredytu lub innych zobowiązań finansowych, które banki oferują klientom w trudnych sytuacjach, takich jak kryzysy gospodarcze lub klęski żywiołowe. Umożliwiają one kredytobiorcom odroczenie płatności bez naliczania kar, co daje czas na poprawę sytuacji finansowej. Tego typu rozwiązania zostały wprowadzone w czasie pandemii.

Jak dodaje szef ZBP, Tomasz Białek, aby skorzystać z moratoriów bankowych, kredytobiorca będzie musiał spłenić pewne warunki:

Przy moratoriach w pandemii polegaliśmy na oświadczeniach i prawdopodobnie tym razem będzie podobnie. Na pewno warunkiem będzie to, aby ubiegający się o moratoria nie miał przed powodzią zaległości w spłacie kredytu, chodzi o to, aby skierować wsparcie do tych, którzy potrzebują jej ze względu na skutki powodzi. Chcemy, aby proces wnioskowania o moratoria był jak najszybszy, uproszczony i odformalizowany.
Dodadkowo większość największych banków uruchomiła zbiórki na rzecz potrzebujących powodzian.
Ważne!
Niektóre z placówek banków, które funkcjonują na terenach dotkniętych powodzią, mogą być aktualnie zamknięte. Sprawdź na stronie swojego banku informacje, które oddziały są nieczynne i skontaktuj się ze swoim bankiem telefonicznie!

PKO BP z rozwiązaniem zawieszenia spłaty rat kredytów! 

PKO BP proponuje wszystkim dotkniętym powodzią nieco inne rozwiązania niż te przygotowane przez rząd. Mianowicie oferuje zawieszenie spłaty rat kredytów hipotecznych, gotówkowych czy firmowych bezpłatnie na okres trzech miesięcy. Dotyczy ono spłaty rat kapitałowo-odsetkowych. Jeśli jesteś kredytobiorcą PKO BP, to od poniedziałku 23 września 2024 roku możesz złożyć odpowiedni wniosek do swojego banku.  

Uwaga!
Kapitał i odsetki z tego okresu mają być rozłożone na kolejne raty, które pozostaną do spłaty, a okres kredytowania pozostanie bez zmian.  

Z takiego samego mechanizmu wsparcia skorzystają klienci firmowi i rolnicy w PKO BP. Bank proponuje przy tym przedsiębiorcom uproszczony sposób przedłużania kredytu w ramach rachunku firmowego. Zostanie automatycznie odnowiony na kolejnych 12 miesięcy lub przedłużony o maksymalnie 6 miesięcy. Z kolei podmioty, które w PKO korzystają z leasingu, będą mogły skorzystać z zawieszenia spłaty rat.  

W środę, 18 września 2024 roku, PKO BP ogłosił rozszerzenie pomocy dla klientów mieszkających na terenach powodziowych i poszkodowanych w wyniku „wielkiej wody”. Zapowiedział, że mogą wnioskować o dodatkowe rozwiązania w przypadku problemów ze spłatą zobowiązań kredytowych. Jeśli jesteś w takiej sytuacji i spłacasz zobowiązanie w PKO BP, możesz złożyć wniosek do swojego banku i starać się o: 

  • zawieszenie płatności rat spłaty pożyczek i kredytów – bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat, 
  • zawieszenie płatności części odsetkowej lub kapitałowej – w zależności od Twojego wniosku, 
  • rozłożenie kwoty zaległości na pozostałe okresy kredytowania, 
  • wydłużenie okresu spłaty o czas zawieszenia spłaty na umowach, 
  • wydłużenie okresów kredytowania, 
  • wprowadzenie możliwości ulgi indywidualnej na podstawie dyspozycji i oświadczenia klienta, np. w postaci zawieszenia odsetek. 

PKO BP podał przy tym: 

Możliwe jest zastosowanie wszystkich tych rozwiązań łącznie. Decyzje dotyczące indywidualnych wniosków od poszkodowanych podejmowane są przez bank indywidualnie. Wniosek można złożyć m.in. w oddziale. 

Zawieszenie spłaty rat w banku Pekao

Pekao znajduje się w fazie przygotowań do zaoferowania swoim klientom rozwiązań pomocowych w obliczu powodzi. Jeśli program będzie gotowy, pinformujemy o jego szczegółach.

Możesz skontaktować się z Pekao jesli aktualnie posiadasz kredyt w tym banku i masz trudną stuację finansową przez obecną sytuację związaną z powodzią.

Pomoc w spłacie kredytu w mBanku

Bank mBank na chwilę obecną oferuje klientom różnego rodzaju rozwiązania mające na celu pomoc w spłacie rat kredytów. Bank podkreśla, że każda sytuacja w jakiej znalazł się kredytobiorca będzie rozpatrywana indywidualnie, by dopasować do klienta dogodną formę spłaty zobowiązania.

Jeśli masz kredyt w mBanku najlepiej skontaktuj się z placówką np. dzwoniąc na mLinię lub porozmawiaj bezpośrednio z doradcą w placówce banku.

BNP Paribas - zawieszenie rat kredytu

Bank BNP Paribas również oferuje indywidualne rozwiązania dla swoich klientów, dlatego w celu uzyskania pomocy warto skontaktować się z bankiem.

Dodatkowo BNP Paribas deklaruje, że od 16 do 29 września bank nie będzie pobierał opłat za wypłaty z krajowych bankomatów,a  także prowizji od wypłat w kasach bankowych. Listę placówek możesz sprawdzić na stronie banku.

Pomoc dla powodzian w banku ING

Bank ING aktualnie deklaruje, ze wraz ze Związkiem Banków Polskich pracują nad optymalnym rozwiązaniem sektorowym. Jeśli pojawią się szczegóły, będziemy o tym informować.

Masz kredyt w ING i możesz mieć problem z jego spłatą? Poinformuj bank ING o swojej trudnej sytuacji!

Jaką pomoc oferuje Credit Agricole?

Podobnie jak w przypadku innych banków, Credit Agricole także planuje indywidualne podejście do sytuacji każdego klienta. Z pewnością bank będzie oferował różne formy restrukturyzacji kredytu, jak np. zawieszenie rat kapitałowych czy wydłużenie okresu kredytowania.

Jeśli jesteś klientem banku Credit Agricole i ucierpiałeś w skutek powodzi, jak najszybciej powiadom bank o swojej sytuacji.

Co jeszcze możesz zrobić, by uzyskać wsparcie? 

Jeśli dotknęła Cię powódź, straciłeś dom czy mieszkanie, biuro, sklep czy lokal usługowy albo Twoje lokum jest uszkodzone w wyniku powodzi, możesz ubiegać się o wsparcie finansowe zapowiedziane przez rząd. Obejmuje ono: 

  • 10 tys. zł doraźnej natychmiastowej pomocy dla powodzian – 8 tys. zł z tytułu pomocy społecznej i 2 tys. zł zasiłku powodziowego, przewidzianego w ustawie z 2011 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. 
  • Do 100 tys. zł na remont mieszkania lub odbudowę pomieszczeń gospodarczych. 
  • Do 200 tys. zł na odbudowę budynków mieszkalnych. 

Warto wiedzieć!
Wniosek o wsparcie finansowe – 10 tys. zł, 100 tys. zł i 200 tys. zł możesz złożyć w Twoim urzędzie gminy do 30 dni od wystąpienia zdarzenia. Zgłoś się tam, by dopełnić ograniczonych do minimum formalności.  

Trwają również prace nad wdrożeniem w Polsce systemu, który pozwalałby na odroczenie płatności rat nie tylko za kredyty i pożyczki hipoteczne, lecz także gotówkowe oraz kredyty zaciągane przez małe i średnie przedsiębiorstwa, jak zapowiedział minister finansów.  

Na co moga liczyć przedsiębiorcy, którzy zostali dotknięci skutkami powodzi:

  • Umorzenie pożyczki zaciągniętej przez bezrobotnych w urzędzie pracy na szkolenie zawodowe. 
  • Umorzenie wcześniejszej refundacji na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla osób, w których firmie miejsce pracy zostało zniszczone. 
  • Zwrot części kosztów potrzebnych na utrzymanie zatrudnienia dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią. 
  • Nieoprocentowana pożyczka na utrzymanie miejsca pracy dla pracodawców, którzy wskutek powodzi ograniczyli działalność gospodarczą, z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 
  • Odroczenie składek na ubezpieczenia społeczne za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku na wrzesień 2025 roku dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź – bez naliczania odsetek za zwłokę. 
  • Odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty dla przedsiębiorców z terenów objętych powodzią. 
  • Zawieszenie realizacji umowy o odroczenie terminu płatności składek lub zawieszenie realizacji umowy o rozłożenie należności na raty dla przedsiębiorców z terenów powodzi. 
  • Umorzenie składek na własne ubezpieczenia dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią

Na wsparcie mogą liczyć także osoby niepełnosprawne oraz dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli:

  • Wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dla osób z niepełnosprawnościami poszkodowanych w wyniku powodzi (dzieci i osoby dorosłe z niepełnosprawnością zamieszkujące tereny dotknięte powodzią i mające zasiłek celowy) – w postaci świadczenia wysokości do 2000 zł na rehabilitację społeczną. Kolejną formą pomocy jest świadczenie stanowiące rekompensatę poniesionych strat i pokrycie kosztów napraw sprzętu lub urządzeń, np. sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych do wysokości kosztu zakupu utraconego sprzętu lub kosztów jego naprawy.  
  • Wsparcie w ramach „Rządowego programu pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów edukacyjno-terapeutycznych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w latach 2022-2024” – dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych powodzią, w formie zasiłków, wyjazdów terapeutycznych lub zajęć. 
  • Zasiłek losowy w wysokości 1000 zł dla dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne i uczniów szkół wszystkich typów kształcących się w formie dziennej
  • Wyjazd terapeutyczno-edukacyjny dla uczniów szkół, w których zawieszono zajęcia z powodu powodzi – maksymalna kwota dofinansowania wyjazdu wyniesie 1540 zł na jednego ucznia.  
  • Pomoc w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych – wsparcie finansowe na organizację takich zajęć wynosi 500 zł na dziecko lub ucznia na zajęcia. 

*Artykuł będzie aktualizowany wraz z komunikatami ze strony rządu oraz banków.


Dodatkowe źródła informacji:

https://www.gov.pl/web/premier/bezzwrotne-wsparcie-takze-dla-kredytobiorcow 

https://www.gov.pl/web/powodz2024/pomoc-dla-powodzian

https://www.pap.pl/aktualnosci/wsparcie-dla-powodzian-zasilki-losowe-umorzenia-i-ulgi-w-oplacaniu-skladek 

źródło zdjęcia głównego: https://depositphotos.com/pl/

Data opublikowania: 10/4/2024

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    6.0
    Na podstawie 3 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert