Icon
Pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej – pożyteczne informacje

Pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej – pożyteczne informacje

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 12/11/2019 | 12:00 AM
Icon 8 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Pożyczka konsolidacyjna i kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych, czyli osób, które nie mają zdolności kredytowej, pozwoli na uregulowanie dotychczasowych zobowiązań i uzyskanie stabilności finansowej przez dłużnika.

Pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej

Zaciągnięcie kilku kredytów w podobnym czasie powoduje, że kredytobiorca zmuszony jest spłacać kilka rat kapitałowo-odsetkowych w różnych terminach do różnych instytucji kredytujących.

Z czasem w wyniku różnych sytuacji, jakie mogą się przydarzyć w życiu prywatnym lub zawodowym, może utracić zdolność kredytową i możliwość regulowania rat terminowo. Czy może on wówczas zaciągnąć kredyt konsolidacyjny w banku? Czy lepszym rozwiązaniem będzie pożyczka konsolidacyjna w firmie pozabankowej?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – czy można go uzyskać w banku?

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem o szczególnym charakterze – pozwala połączyć ze sobą kilka różnych kredytów i pożyczek, uporządkować zadłużenie i ewentualnie zmniejszyć wysokość miesięcznego obciążenia z tytułu spłacanych rat. Kredyt ten umożliwi spłatę takich zobowiązań jak:

W zależności od oferty bankowej kredyt konsolidacyjny może być przeznaczony na spłatę innej puli zobowiązań. Bywa, że bank udziela wraz z kredytem konsolidacyjnym dodatkowego kredytu gotówkowego.

Banki udzielają kredytów konsolidacyjnych zabezpieczonych lub niezabezpieczonych, inaczej kredytów hipotecznych konsolidacyjnych oraz kredytów gotówkowych konsolidacyjnych. Zwykle kredyt konsolidacyjny bez hipoteki będzie nieco droższy od tego, który ma takie zabezpieczenie.

Jak wziąć kredyt gotówkowy konsolidacyjny lub kredyt hipoteczny konsolidacyjny? Przede wszystkim banki wymagają, aby klient miał odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej. Trzeba powiedzieć, że konsolidacja kredytów dla zadłużonych, którzy mają negatywne wpisy w BIK-u, jest właściwie niemożliwa w instytucjach bankowych.

Banki zobowiązane są bowiem przez Komisję Nadzoru Finansowego do redukcji ryzyka kredytowego, jakie ponoszą przy okazji udzielania kredytów klientom. Na próżno poszukiwany będzie kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych. Taki kredyt nie ma racji bytu, ponieważ banki nie udzielają zobowiązań dłużnikom w obawie, że ci będą niewypłacalni.

Jeśli więc chcemy zaciągnąć kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych z komornikiem, swoje kroki powinniśmy skierować nie tyle do banków, ile do firm pożyczkowych działających na rynku pozabankowym, w których zaoferowana zostanie nam pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych. Co to za produkt?

Pożyczka konsolidacyjna – czym są pozabankowe kredyty konsolidacyjne?

W ofercie pozabankowej znajdziemy pożyczki konsolidacyjne. Mogą być one reklamowane jako kredyt konsolidacyjny pozabankowy lub po prostu jako pożyczka konsolidacyjna. To usługa finansowa, która umożliwia połączenie kilku zobowiązań w jedno większe.

Klient, który uzyska taką pożyczkę, spłaca za jej pośrednictwem zadłużenie wobec dotychczasowych wierzycieli. W efekcie na jego „koncie” pozostaje jedno, większe, nowe zadłużenie wobec wierzyciela. Konsolidacja pożyczek pozwala na wcześniejszą, przedterminową spłatę zobowiązań finansowych, a także na obniżenie comiesięcznej raty i ustalenie dogodnego harmonogramu spłaty zobowiązania.

Czy konsolidacje pozabankowe są ryzykowne? Czy trzeba się bać takiego finansowania? Pożyczka konsolidacyjna pozabankowa udzielana jest na bardziej liberalnych zasadach niż kredyt konsolidacyjny i to właściwie największa różnica pomiędzy tymi dwoma produktami.

Pożyczki konsolidacyjne pozwalają na wygodniejszą spłatę zobowiązań, ponieważ w ich przypadku zostaje wydłużony okres spłaty, a to wiąże się z obniżeniem miesięcznej raty. Dzięki temu łatwiej jest spłacać zadłużenie bez opóźnień i zaciągania kolejnych pożyczek. Osoby, które mają już przeterminowane długi, są tylko o krok od tego, aby popaść w spiralę zadłużenia.

Prowadzą do tego zbyt wysokie miesięczne koszty pożyczek, którym pożyczkobiorca nie jest w stanie sprostać. Na szczęście ratunkiem dla jego sytuacji finansowej jest konsolidacja różnych zobowiązań. Z uwagi na mniejsze wymagania wobec kredytobiorców oraz brak konieczności posiadania wyłącznie pozytywnych wpisów w BIK-u pożyczki konsolidacyjne pozabankowe zyskują coraz większą popularność, ale trzeba liczyć się z tym, że pożyczki konsolidacyjne bez BIK-u kosztują więcej.

Pożyczka konsolidacyjna online – komfortowe i szybkie konsolidacje pozabankowe

Najdogodniejszym rozwiązaniem dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą kilku zobowiązań finansowych i utraciły zdolność kredytową, jest szybka pożyczka konsolidacyjna. Złożenie wniosku online zajmuje najwyżej kilka minut i można to zrobić nawet przez internet, o ile oferowana jest przez firmę pożyczkową pożyczka konsolidacyjna online.

Banki nie mają zbyt wielu propozycji dla zadłużonych, dlatego pożyczki pozabankowe konsolidacyjne pozostają czasem jedynym rozwiązaniem umożliwiającym regularną spłatę rat i zmniejszenie zadłużenia.

Pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej – gdzie szukać ofert?

Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej z banku nie będzie możliwy do uzyskania, ale nie trzeba całkowicie rezygnować z konsolidacji. Można bowiem sięgnąć po pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej, które oferowane są przez liczne firmy pozabankowe. Negatywna historia kredytowa nie musi być przeszkodą w konsolidowaniu swoich zobowiązań.

Firmy pożyczkowe w sposób indywidualny rozpatrują wnioski klientów o pożyczki konsolidacyjne, jeśli są oni dłużnikami. Przyznanie pożyczki zależy od okoliczności. W banku PKO na przykład udzielane są kredyty konsolidacyjne, które pozwalają na uporanie się z problemami finansowymi, ale klient musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Zostanie też sprawdzony w BIK-u, zanim bank wyda decyzję kredytową. Dlatego osoby zadłużone, z negatywnymi wpisami w BIK-u, oraz te, które mają niską zdolność kredytową lub nie mają jej w ogóle, mogą starać się tylko o pożyczki konsolidacyjne pozabankowe.

Firmy pożyczkowe nie stwarzają problemów z udzieleniem pożyczki w związku z opóźnieniami w spłacie poprzednich zobowiązań czy problemami z płynnością finansową. Natomiast może to wpłynąć na wysokość pożyczanej kwoty i ostateczny koszt pożyczki. O pożyczkę konsolidacyjną bez zdolności kredytowej można starać się w SKOK-ach, czyli spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń? Wśród polecanych rozwiązań znajduje się pożyczka konsolidacyjna w SKOK Stefczyka. Jeżeli brakuje Ci pieniędzy na bieżące rachunki i nie jesteś w stanie spłacać zobowiązań na czas, pomocna może być też pożyczka konsolidacyjna Provident.

Pożyczki pozabankowe są przydatne przede wszystkim, gdy potrzeba środków na spłatę chwilówki. Pożyczka konsolidacyjna w Ekassie czy w KRUK-u umożliwia spłatę zadłużeń nieprzekraczających kilku tysięcy złotych. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

KRUK co prawda jest firmą windykacyjną, skupującą długi osób, które nie były w stanie spłacić ich terminowo, ale firma oferuje pokrycie zadłużenia poprzez udzielenie pożyczki rozłożonej na dogodne raty. Sytuacja jest trudna, jeżeli doszło do zajęcia komorniczego, ponieważ dla banków potencjalny pożyczkobiorca staje się wówczas niewiarygodny.

Na pożyczki konsolidacyjne z komornikiem można liczyć wyłącznie w instytucjach pozabankowych. Oferują one uproszczoną procedurę przyznawania środków finansowych, ale nie oznacza to, że nie będą potrzebne żadne dokumenty. Zwykle konieczne jest potwierdzenie aktualnych dochodów. Może być też wymagane zabezpieczenie spłaty pożyczki hipoteką.

Należy pamiętać, że pożyczki konsolidacyjne pod względem formalności nie są tym samym co kredyt konsolidacyjny. W większości przypadków instytucje finansowe udzielające pożyczek konsolidacyjnych nie wymagają złożenia aż tylu dokumentów co banki przyznające tego rodzaju kredyty.

Kredyt konsolidacyjny bez BIK-u

Banki zobowiązane są przez Komisję Nadzoru Finansowego do sprawdzania historii kredytowania potencjalnego kredytobiorcy w BIK-u. Nie ma więc możliwości w praktyce, aby bankowa konsolidacja bez BIK-u miała miejsce.

Banki nie będą więc mogły zaoferować klientom z długami kredytu konsolidacyjnego bez BIK-u, ponieważ w ten sposób nie byłyby w stanie zadbać o ograniczanie ryzyka kredytowego, co z kolei jest sprzeczne z rekomendacjami KNF.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych w BIK-u może przyjąć postać pożyczki pozabankowej. Warto znaleźć firmy pożyczkowe, które udzielają pożyczek konsolidacyjnych bez BIK-u.

Pożyczki konsolidacyjne – zalety

Tak naprawdę nie trzeba się obawiać zaciągania pożyczek konsolidacyjnych pozabankowych. W szczególności wygodne dla klientów są takie oferty, w ramach których proponowana jest pożyczka konsolidacyjna online. Można ją bowiem zaciągnąć właściwie o każdej porze, nawet w środku nocy, z dowolnego miejsca, w którym klient się znajdzie.

Chociaż pożyczki konsolidacyjne dla zadłużonych udzielane przez instytucje pozabankowe są droższe niż w bankach, zapewniają szereg korzyści. Najważniejsze ich zalety to:

  • ograniczenie liczby wierzycieli – pozwalają na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek z różnych źródeł, a także długów prywatnych;
  • jeden termin spłaty rat – zamiast spłacać kilka rat w różnych terminach, klient spłaca jedną ratę, co pozwala na uporządkowanie jego finansów;
  • niższy miesięczny koszt spłaty zadłużenia – rata pożyczki konsolidacyjnej może być niższa niż suma wszystkich dotychczas spłacanych rat, ale często wynika to z wydłużenia okresu spłaty zobowiązania;
  • stopniowe zmniejszanie zobowiązania – dzięki spłacie kolejnych rat możliwe jest stopniowe ograniczanie swoich długów;
  • poprawa zdolności kredytowej – zamiast kilku obciążających kredytobiorcę zobowiązań ma tylko jedną pożyczkę do spłaty, dlatego jego zdolność kredytowa ulega poprawie;
  • dostosowany do potrzeb okres spłaty pożyczki – elastycznie można dopasować okres kredytowania do potrzeb klienta;
  • pozbycie się długów – dzięki ich spłacie z udzielonej pożyczki konsolidacyjnej, co w dłuższej perspektywie oddziałuje korzystnie na historię kredytowania klienta w BIK-u.

Kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń – czy konieczne jest zabezpieczenie konsolidacji?

Pożyczki konsolidacyjne służą uregulowaniu kilku, a czasem nawet kilkunastu zobowiązań, co oznacza, że wnioskodawcy potrzebują od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, aby wszystkie zadłużenia zostały spłacone.

Podobnie działają kredyty konsolidacyjne w bankach, choć czasem banki wymagają dodatkowych zabezpieczeń spłaty kredytu, jeśli zdolność kredytowa klienta jest niewystarczająca. Zabezpieczeniem pożądanym będzie wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości klienta.

Warto wiedzieć...

Należy pamietać, że kredytobiorca nie otrzyma kwoty kredytu równej 100 proc. wartości nieruchomości, ale mniejszą. Dostępny może być też kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczenia, nazywany również kredytem konsolidacyjnym gotówkowym. Jest on droższy od kredytu zabezpieczonego, ale udziela się go zwykle tylko takim osobom, których zdolność kredytowa nie budzi zastrzeżeń.

Jeśli kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń jest niemożliwy do uzyskania, z uwagi na zbyt niską zdolność kredytową, a klient nie chce zabezpieczać zobowiązania poprzez ustanawianie hipoteki, pozostaje pożyczka konsolidacyjna bez hipoteki, o którą można się starać w instytucjach pozabankowych.

Firmy pożyczkowe udzielają pożyczek bez zabezpieczenia zazwyczaj do określonych, indywidualnie ustalanych kwot, a jeżeli potrzebna jest większa suma pieniędzy, tak samo jak banki oczekują zabezpieczenia w postaci hipoteki nieruchomości, ale funkcję tę mogą pełnić również samochód lub inna wartościowa rzecz.

Data opublikowania: 12/11/2019

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.2
    Na podstawie 247 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert