Icon
Czy można skonsolidować kredyt w tym samym banku?

Czy można skonsolidować kredyt w tym samym banku?


Icon 8/12/2024 | 12:00 AM
Icon 6 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Konsolidacja kredytu w tym samym banku jest realna. Możesz połączyć różne zobowiązania zaciągnięte w danej instytucji w jeden kredyt konsolidacyjny, który także w nim otrzymasz. Sprawdziłam, czy to się opłaca, czy jednak lepiej szukać oferty w innym banku.

Czy można skonsolidować kredyt w tym samym banku?
Sprawdziliśmy:
Czy konsolidacja kredytów w tym samym banku jest możliwa

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie i wcześniejszą spłatę różnych zobowiązań finansowych w bankach i firmach pozabankowych. Przybliżę Ci kwestię konsolidacji w tej samej instytucji, w której już korzystasz z finansowania: 

  • Konsolidacja kredytów w tym samym banku jest możliwa. 
  • Warto porównać oferty konsolidacji przed zdecydowaniem się na jedną z nich – pomóc może kalkulator kredytu konsolidacyjnego
  • Konsolidacja w tym samym banku ułatwi procedurę podpisania umowy kredytowej.  

Czy mogę skonsolidować kredyty w tym samym banku? 

Możesz skonsolidować kredyty w tym samym banku, w którym masz już zaciągnięte inne zobowiązania. Takie działanie pozwoli na kontynuowanie bieżącej współpracy z daną instytucją i wynegocjowanie dobrych warunków.  

Czy możesz zrobić konsolidację w tym samym banku? Tak i  zachęcam Cię do takiego rozwiązania. Z drugiej strony sugeruję, żebyś przed podpisaniem umowy porównał jego ofertę z propozycjami innych instytucji. Ułatwią to rankingi takich kredytów, a w wyliczeniu wysokości prawdopodobnej raty pomoże kalkulator konsolidacji. Niewykluczone, że mogą one przedstawić korzystniejszą pod względem finansowym propozycję konsolidacji.  

Sprawdź również, co to jest kredyt konsolidacyjny i jakie są korzyści z jego zaciągnięcia – nie tylko w dotychczasowym banku. 

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Sprawdź oferty kredytów konsolidacyjnych!

Konsolidacja kredytów w tym samym banku – wady i zalety 

Skonsolidowanie kredytów powinno uporządkować finanse domowe, a także ułatwić spłatę długów. To także sposób na zmniejszenie miesięcznej raty i zapobieżenie powstaniu zaległości. Jeśli zaś chodzi o konsolidację w tym samym banku, od którego już pożyczyłeś pieniądze, to takie działanie ma wiele zalet. Jednak jest także obciążone pewnymi wadami. Zobacz ich zestawienie w poniższej tabeli. 

Konsolidacja kredytów w tym samym banku 

Zalety 

Wady 

Uproszczone procedury uzyskania kredytu konsolidacyjnego 

Brak okazji do skorzystania z potencjalnie korzystniejszej oferty konsolidacji 

Brak konieczności przenoszenia kredytów i pożyczek do nowego banku 

Ryzyko braku możliwości obniżenia oprocentowania i innych opłat 

Skrócenie okresu wydania decyzji kredytowej 

Potencjalne trudności w zmianie swoich nawyków finansowych 

Pozostawienie Twoich spraw finansowych pod kontrolą w jednym miejscu 

Możliwość skorzystania z atrakcyjniejszych warunków konsolidacji – np. szansy na niższe oprocentowanie czy brak prowizji 

Silniejsza pozycja negocjacyjna dla kredytobiorcy 

Źródło: Opracowanie własne 

Kiedy warto rozważyć konsolidację kredytów w tym samym banku? 

Mając kilka różnych zobowiązań do spłaty, możesz rozważyć ich zamianę na jeden większy kredyt konsolidacyjny. Skorzystanie z oferty w banku, w którym masz już np. zaciągnięty kredyt gotówkowy i ratalny, to dobry pomysł. Dzięki temu możesz uprościć procedurę weryfikacji Twojej osoby i sytuacji finansowej. Bank może łatwo konsolidować kredyty i pożyczki, które są w nim zaciągnięte.  

Jeśli więc zależy Ci na czasie i zminimalizowaniu formalności, a Twój dotychczasowy bank ma atrakcyjną ofertę konsolidacji, to z niej skorzystaj. Dzięki temu możesz oszczędzić pieniądze, lepiej kontrolować swój budżet i finalnie poprawić sytuację finansową.  
Wizytówka autora Maciej Kazimierski
Analityk finansowy

Skoro jesteś zadowolony z obsługi klienta w swoim dotychczasowym banku, możesz skorzystać z komfortowej konsolidacji w instytucji, której ufasz. Niektóre są skłonne do oferowania dodatkowych korzyści swoim klientom, jeśli korzystają z ich różnych produktów finansowych. 

Jak przebiega konsolidacja kredytów w tym samym banku? Krok po kroku 

Jeśli chcesz skorzystać z konsolidacji w tym samym banku, sprawdź ofertę i ustal, czy wszystkie zobowiązania, które zamierzasz połączyć, można objąć takim kredytem. Ponadto musisz dopełnić formalności. Aby otrzymać finansowanie:  

  • Zbadaj swoją zdolność kredytową – możesz posłużyć się kalkulatorem zdolności kredytowej. Dzięki temu szybko uzyskasz odpowiedź na pytanie, czy stać Cię na kredyt konsolidacyjny. 
  • Skontaktuj się ze swoim bankiem i poproś o ofertę konsolidacji – być może instytucja będzie skłonna do zindywidualizowania oferty. Dowiedz się o warunkach, oprocentowaniu i możliwościach łączenia konkretnych rodzajów zobowiązań finansowych. 
  • Przygotuj niezbędne dokumenty – bank wymaga do wniosku dodatkowych załączników z informacjami dotyczącymi Twojej aktualnej sytuacji finansowej. Potrzebne będą np. zaświadczenia o wysokości i źródle uzyskiwanych dochodów, a także dokumenty dotyczące przeznaczonych do konsolidacji zobowiązań. Przede wszystkim tych, które nie są spłacane w tym banku. 
  • Porównaj oferty – wnioskowanie w dotychczasowej instytucji nie musi przeszkadzać w szukaniu alternatywnej oferty, która może być dla Ciebie po prostu korzystniejsza. 
  • Przygotuj wniosek kredytowy – najczęściej składany na formularzu bankowym. 
  • Poczekaj na spłatę zobowiązań – po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku o konsolidację pozostałe kredyty i pożyczki zostaną spłacone, a Tobie pozostaje jedno zobowiązanie.  

Jakie rodzaje kredytów można skonsolidować w jednym banku? 

W jednym banku możesz konsolidować różne rodzaje kredytów, w tym: 

  • kredyt gotówkowy, 
  • kredyt ratalny, 
  • zadłużenie na karcie kredytowej, 
  • limit w koncie osobistym, 
  • kredyt samochodowy, 
  • kredyt hipoteczny (w niektórych przypadkach). 

Jak już wiesz, kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci połączyć wiele różnych zobowiązań, a jakie, to zależy od polityki banku. Zobacz też, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny. 

Czy można skonsolidować pożyczki w tym samym banku? 

Możesz skonsolidować pożyczki w tym samym banku, w którym masz już zaciągnięte takie zobowiązania. To w praktyce kredyty gotówkowe, tylko występujące pod nieco inną nazwą. Niektóre banki umożliwiają już objęcie kredytem konsolidacyjnym również pożyczek pozabankowych, w tym chwilówek. 

Czy konsolidacja kredytów w tym samym banku się opłaca? 

Konsolidacja kredytów w tym samym banku może być dla Ciebie opłacalnym rozwiązaniem. Będzie tak zwłaszcza wtedy, gdy bank przygotuje dla Ciebie indywidualną ofertę, w której uwzględni dobrą współpracę i fakt, że chcesz skorzystać z nowego produktu w tej samej instytucji.  

Jeśli na przykład masz kredyt gotówkowy i kartę kredytową w banku X, a przy tym spłacasz kredyt samochodowy w banku Y, to wszystkie takie zobowiązania możesz skonsolidować w jednej instytucji. Załóżmy, że bank X dał Ci najkorzystniejszą ofertę konsolidacji, a Ty się na nią zdecydowałeś. Uregulował rachunki kredytów gotówkowych i karty kredytowej, a także spłacił przed terminem kredyt samochodowy w banku Y.

W efekcie uzyskasz jeden większy kredyt do spłaty, a jego rata może być niższa od sumy wcześniej spłacanych. Zadbaj o to, by dopasować nowy okres kredytowania do swoich bieżących możliwości finansowych. Dzięki temu regularna spłata rat nie będzie zagrożona, a Ty będziesz kształtował pozytywną historię kredytowania.  

Konsolidacja wewnętrzna – czy w tym samym banku można liczyć na lepsze warunki? 

Jeśli myślisz o konsolidacji wewnętrznej, tj. w swoim dotychczasowym banku, to prawdopodobnie uzyskasz lepsze warunki kredytowania. Być może instytucja zaoferuje niższe oprocentowanie albo zrezygnuje z pobierania prowizji za przystąpienie do kredytu konsolidacyjnego. Może także udzielić Ci dodatkowego kredytu gotówkowego na dowolne cele obok spłaty zgłoszonych do konsolidacji zobowiązań. 

Data opublikowania: 8/12/2024

    Najczęściej zadawane pytania:

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    0
    Na podstawie 0 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert