Icon
Koszty komornicze - kto i ile zapłaci?
Zadłużenie

Koszty komornicze - kto i ile zapłaci?


Icon 1/31/2025 | 9:31 AM
Icon 6 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Postępowanie komornicze wszczynane jest na wniosek wierzyciela przez komornika, który przy użyciu dostępnych narzędzi stara się odzyskać wierzytelności. Wraz z nimi zwykle dłużnik musi ponieść określone koszty komornicze. Sprawdź, w jakiej wysokości są one naliczane i czy można ich uniknąć? 

Kto i ile zapłaci za koszty postępowania komorniczego?
Odpowiadamy:
Jakie są koszty komornicze?

Długi powodują, że do Twoich drzwi może zapukać komornik. Niezależnie od tego, czy masz niespłacone wierzytelności prywatne, związane z kredytem konsolidacyjnym czy gotówkowym, a może winny jesteś pieniądze kontrahentom na gruncie działalności gospodarczej, mogą dotknąć Cię skutki postępowania komorniczego. Z artykułu dowiesz się, że: 

  • Koszty komornicze są wydatkami, które nalicza komornik za prowadzoną egzekucję . 
  • Podstawą naliczania kosztów postępowania egzekucyjnego są przepisy ustawy o kosztach komorniczych. 
  • Docelowo koszty komornicze pokrywa zazwyczaj w całości dłużnik. 

Co to są koszty komornicze i kiedy się je ponosi? 

Koszty komornicze to wydatki komornika sądowego z tytułu podejmowanych przez niego czynności egzekucyjnych w ramach postępowania komorniczego oraz opłaty administracyjne. Są pobierane w pierwszej kolejności, w wysokości proporcjonalnej do wartości egzekwowanych świadczeń.  

Podstawą naliczania kosztów egzekucji komorniczej jest ustawa o kosztach komorniczych z 28 lutego 2018 roku1.  Określa ona: 

  • ich wysokość, 
  • zasady ponoszenia, 
  • tryb postępowania w sprawach dotyczących takich kosztów.  

Opłaty komornicze pobierane są zgodnie z przepisami za: 

  • przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego, 
  • wykonanie zabezpieczenia roszczenia, 
  • wykonanie europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym, 
  • wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu środka dowodowego lub nakazującego wydanie takiego środka w sprawach własności intelektualnej.

Wysokość kosztów komorniczych w 2025

Na pytanie o to, ile wynoszą opłaty komornicze w 2025 roku, nie ma jednej odpowiedzi. Są one naliczane w kwocie proporcjonalnej do wartości wyegzekwowanego świadczenia.  

Opłaty w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych są różne. Zgodnie z Ustawą o kosztach komorniczych opłata ujednolicona obowiązująca w większości przypadków wynosi 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia. Są jednak od tego pewne wyjątki i może być niższa: 

  • 3% wartości wyegzekwowanego świadczenia – jeżeli dłużnik ureguluje dług w ciągu miesiąca, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. 
  • 5% wartości wyegzekwowanego świadczenia – jeżeli postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone na wniosek wierzyciela. 

Koszty komornicze w 2025 roku uwzględniają również opłaty minimalne. Wynoszą one odpowiednio: 

  • opłata minimalna w wysokości 150 zł – jeżeli dłużnik spełnił świadczenie w odpowiedni sposób i w odpowiednim terminie, 
  • opłata minimalna w wysokości 200 zł – jeżeli do wyegzekwowania świadczenia doszło wyłącznie wskutek egzekucji z wierzytelności, wynagrodzenia za pracę lub świadczeń z zabezpieczenia społecznego albo na skutek spełnienia świadczenia przez dłużnika po upływie wyznaczonego terminu, 
  • opłata minimalna w wysokości 300 zł – jeżeli do wyegzekwowania świadczenia doszło w inny sposób niż wskazany wyżej, m.in. przy egzekucji z ruchomości czy nieruchomości i praw majątkowych.  

W sprawach dotyczących egzekucji świadczeń pieniężnych komornik ma prawo ściągnąć od dłużnika opłatę w wysokości 10% wartość wyegzekwowanego świadczenia. 

Przy umorzeniu postępowania na wniosek wierzyciela opłata egzekucyjna wynosi 5 lub 10% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. Niższa kwota pobierana jest od dłużnika, jeśli spełni on świadczenie w terminie miesiąca od dnia doręczenia mu zawiadomienia, a wyższa, jeśli przekroczy ten termin.  

Maksymalna opłata egzekucyjna może wynieść 50 000 zł. 

W tabeli umieściłem kilka przykładów kosztów postępowania komorniczego: 

Rodzaj opłaty 

Stawka 

Opłata stała od wniosku o wszczęcie egzekucji wydania rzeczy ruchomej 

400 zł 

Wniosek za wprowadzenie syndyka lub zarządcy 

400 zł 

Opłata naliczana z tytułu zabezpieczenia lub wydania środka dowodowego w postępowaniach w sprawach własności intelektualnej 

400 zł 

Oplata za udział komornika w usunięciu oporu dłużnika i za wykonanie polecenia sądu w sprawie osadzenia go w areszcie 

1000 zł 

Opłata od wniosku o wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu spadku lub sporządzeniu spisu inwentarza 

400 zł 

Opłata za doręczenie zawiadomień sądowych na zlecenie sądu  

60 zł 

Opłata od wniosku o podjęcie czynności w celu ustalenia aktualnego adresu zamieszkania dłużnika 

40 zł 

Opłata za sporządzenie protokołu stanu faktycznego 

400 zł 

Opłata za poszukiwanie majątku dłużnika na zlecenie wierzyciela 

100 zł 

 Źródło: Ustawa o kosztach komorniczych.

Koszty ponoszone przez wierzyciela 

Jakie koszty komornicze ponosi wierzyciel? Właściwie w nielicznych przypadkach musi on głębiej sięgnąć do kieszeni. Stanie się tak, jeśli na przykład wniosek złożony przez niego do komornika był bezzasadny, np.  gdy dłużnik spełnił świadczenie jeszcze przed złożeniem tego wniosku. Wtedy kosztami komorniczymi zostaje obciążony wierzyciel w wysokości 10% wartości kwoty egzekwowanego świadczenia. Jeśli wierzyciel złoży wniosek o umorzenie postępowania, poniesie koszt w wysokości 5% świadczenia.  

Koszt zaliczki na pokrycie wydatków komorniczych ponosi strona, która zleca dokonanie czynności, czyli płaci ją wierzyciel. A co, jeśli egzekucja w całości lub w części okazuje się nieskuteczna? Wtedy komornik pobiera od wierzyciela kwotę odpowiadającą wysokości wydatków, które nie zostały pokryte z wcześniej wpłaconej zaliczki ani z wyegzekwowanej części świadczenia. W przypadku dokonania skutecznej egzekucji od dłużnika komornik może odzyskać zaliczkę wpłaconą przez wierzyciela.  

Ponadto, jeśli wierzyciel wynajmuje komornika do prowadzenia postępowania egzekucyjnego poza jego rewirem, to koszty diet, dojazdów czy noclegów, ponoszone przez kancelarię, nie są wliczane do kosztów stricte komorniczych ponoszonych przez dłużnika. Musi je pokryć wierzyciel. 

Koszty postępowania egzekucyjnego 

Jakie są koszty komornicze? Komornikowi przysługuje zwrot poniesionych, niezbędnych w ramach postępowania egzekucyjnego wydatków, jak i tych ponoszonych w trakcie innych czynności. Obejmują one zgodnie z art. 6 ustawy o kosztach komorniczych: 

  • należności biegłych i tłumaczy, 
  • koszty ogłoszeń, 
  • koszty transportu specjalistycznego, 
  • koszty przejazdów poza miejscowość, gdzie znajduje się siedziba kancelarii komorniczej oraz ryczałt za koszty przejazdu w obrębie jednej miejscowości, 
  • zryczałtowane koszty dokumentowania czynności odbywających się poza kancelarią, wraz z ich archiwizacją (o ile wierzyciel tego wymagał), 
  • należności osób powołanych do udziału w czynnościach komorniczych, 
  • koszty uzyskania dokumentów lub informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania, 
  • koszty doręczenia korespondencji, 
  • koszty działania komornika poza swoim rewirem komorniczym, 
  • koszty przekazu pocztowego lub przelewu bankowego przy przekazywaniu środków pieniężnych, 
  • koszty pokrycia opłaty sądowej, która należy się od wniosku o wpis w księdze wieczystej.  

Komornikowi zgodnie z prawem należy się zaliczka na pokrycie wydatków. 

Kto płaci za koszty komornicze – dłużnik czy wierzyciel? 

Wszystkie koszty celowe związane z egzekucją pokrywa najczęściej dłużnik. W końcu to on nie wywiązał się z obowiązku określonego w tytule egzekucyjnym, przez co wierzyciel zmuszony został do zlecenia postępowania komorniczego.  

Jednak są sytuacje, gdy to wierzyciel ponosi pewne wydatki związane z działaniem komornika. Otóż są to już wspomniane koszty komornicze po umorzeniu egzekucji, np. kiedy wniosek o egzekucję złożył on już po spełnieniu świadczenia przez dłużnika. Dla przypomnienia wynoszą one 5% wartości wyegzekwowanej kwoty. 

Jak obniżyć koszty komornicze? 

Możesz jako dłużnik obniżyć koszty postępowania komorniczego, a nawet uzyskać w określonych przypadkach zwolnienie z kosztów komorniczych. W pierwszej kolejności dobrowolnie spłać dług jeszcze przed wszczęciem egzekucji. Negocjuj z wierzycielem, aby uniknąć wydatków. Jeśli tylko to możliwe, zawrzyj ugodę, a koszty komornicze nie będą Cię obciążać w tak dużej skali.  

W niektórych sytuacjach możesz wnieść wniosek o umorzenie kosztów egzekucyjnych. Zwolnienie takie przysługuje na mocy ustawy lub w związku z tym, że jako dłużnik nie możesz uiścić kosztów postępowania komorniczego bez uszczerbku dla utrzymania koniecznego dla siebie i swojej rodziny. Wniosek składasz do sądu rejonowego, przy którym działa komornik.  

Możesz go złożyć najpóźniej w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia o pobraniu lub ustaleniu opłaty komorniczej. Jednocześnie trzeba pamiętać, by w takim oświadczeniu podać jedynie informacje zgodne z prawdą. Złożenie dokumentu, którego treść będzie niezgodna z rzeczywistością, może skończyć się karą w formie grzywny. 

Dodatkowe opłaty związane z egzekucją komorniczą 

W trakcie postępowania egzekucyjnego komornik może ponosić również dodatkowe koszty np.: 

  • koszty transportu ruchomości, 
  • koszty przechowywania zajętego mienia, 
  • koszty ekspertyz rzeczoznawców, 
  • wynagrodzenie płatne biegłym i tłumaczowi za wykonaną pracę 

Najczęściej zadawane pytania:

Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

Oddaj głos, to dla mnie ważne!
obrazek
4.5
Na podstawie 102 ocen

Sprawdź podobne artykuły

Komentarze

0 komentarzy
Ekspert