Icon
Koszty komornicze - kto i ile zapłaci za koszty postępowania i egzekucji komorniczej?

Koszty komornicze - kto i ile zapłaci za koszty postępowania i egzekucji komorniczej?

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 2/23/2021 | 12:00 AM
Icon 6 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Koszty komornicze są bezpośrednio związane z prowadzeniem egzekucji z tytułu przejmowania środków na spłatę zadłużeń. Nie regulując swoich długów na czas, trzeba się z nimi liczyć. Gdy wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne, nie będzie już odwrotu. Wtedy koszty komornicze razem z odsetkami powiększą zobowiązanie. Ile wynoszą koszty komornicze i kiedy można się ich spodziewać?

Kto i ile zapłaci za koszty postępowania komorniczego?

Spłacasz kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny? Lepiej trzymaj się harmonogramu spłat, gdyż niedotrzymanie obowiązku spłaty należności prędzej czy później poskutkuje postępowaniem egzekucyjnym. W pierwszej kolejności próbę odzyskania wierzytelności podejmie firma windykacyjna.

Jeśli jednak na tym etapie nie spłacisz długu, sprawa trafi do sądu, a następnie do komornika. A w takiej sytuacji zostaniesz obciążony wszelkimi kosztami związanymi z egzekucją zadłużenia.

Jakie opłaty składają się na koszty postępowania komorniczego? Są to opłaty egzekucyjne oraz zwrot wydatków związanych z procesem komorniczym. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Koszty komornicze – najważniejsze informacje

Komornik wykonujący czynności egzekucyjne, innymi słowy – ściąga od dłużnika należne wierzycielowi pieniądze – ma prawo potrącić z każdej wyegzekwowanej kwoty należną sobie opłatę z tytułu kosztów komorniczych. Stanowią o tym akty prawne, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. takie jak Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji oraz Ustawa o kosztach komorniczych.

Ze względu na zagadnienie większe znaczenie ma ten drugi. W Ustawie o kosztach komorniczych znaleźć można dokładne zasady finansowania egzekucji komorniczej oraz wysokość każdej opłaty egzekucyjnej. Co istotne – nowe zasady obowiązują dla spraw wszczętych najwcześniej w dniu 1 stycznia 2019 roku.

W świetle prawa koszty komornicze wynoszą 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia, a więc dokładnie tyle może pobrać sobie komornik. W niektórych sytuacjach, o których mowa we wskazanej ustawie, naliczana jest stawka preferencyjna w wysokości 3% wartości egzekwowanej kwoty.

Jeśli dojdzie do umorzenia postępowania egzekucyjnego, obowiązująca wtedy stawka wynosi 5% egzekwowanej kwoty.

Koszty komornicze – ile wynoszą w 2021 roku?

Opłaty egzekucyjne w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych są różne i zależą od sytuacji. Zgodnie z Ustawą o kosztach komorniczych opłata ujednolicona obowiązująca w większości przypadków wynosi 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia. Są jednak od tego pewne wyjątki i opłata egzekucyjna może być niższa.

  • 3% wartości wyegzekwowanego świadczenia – jeżeli dłużnik ureguluje dług w ciągu miesiąca, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji,
  • 5% wartości wyegzekwowanego świadczenia – jeżeli postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone na wniosek wierzyciela.

Koszty komornicze w 2021 roku uwzględniają również opłaty minimalne. Wynoszą one odpowiednio:

  • opłata minimalna 150 zł – jeżeli dłużnik spełnił świadczenie w odpowiedni sposób i w odpowiednim terminie,
  • opłata minimalna 200 zł – jeżeli do wyegzekwowania świadczenia doszło wyłącznie wskutek egzekucji z wierzytelności, wynagrodzenia za pracę lub świadczeń z zabezpieczenia społecznego albo na skutek spełnienia świadczenia przez dłużnika po upływie wyznaczonego terminu,
  • opłata minimalna 300 zł – jeżeli do wyegzekwowania świadczenia doszło w inny sposób niż wskazany wyżej.

Jakie są koszty komornicze?

Mówiąc w dużym uproszczeniu, koszty komornicze obejmują:

  • opłaty egzekucyjne za przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego,
  • opłaty za przeprowadzenie innego postępowania albo dokonanie innych czynności.

Opłaty egzekucyjne mogą dotyczyć również wykonania zabezpieczenia roszczenia lub europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym, jak również wykonania postanowienia o zabezpieczeniu środka dowodowego lub nakazującego wydanie środka dowodowego w sprawach własności intelektualnej.

Sprawdź też: Wierzyciel hipoteczny - kim jest wierzyciel hipoteczny i jakie ma prawa oraz obowiązki?

Koszty komornicze przy alimentach

Zastanawiasz się, jakie są koszty komornicze przy alimentach? W przypadku egzekucji zaległości alimentacyjnych z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w pierwszej kolejności koszty egzekucyjne z wyjątkiem kosztów zastępstwa prawnego przyznanych przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym, a dopiero później należności alimentacyjne.

W praktyce znaczy to tyle, że komornik dokonuje podziału wyegzekwowanej sumy pomiędzy obie strony w odpowiedniej proporcji.

Warto zaznaczyć, że w sprawach o egzekucję lub o zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych albo rent mających charakter alimentów, informacje dotyczące stanu majątkowego dłużnika oraz umożliwiających identyfikację składników jego majątku udzielane są nieodpłatnie. We wszystkich innych przypadkach trzeba za nie zapłacić.

Kto ponosi koszty komornicze przy ściąganiu alimentów?

Z pewnością interesuje Cię, jak sytuacja prezentuje się z punktu widzenia wierzyciela. Podstawowym i zarazem jedynym obowiązkiem wierzyciela jest złożyć wniosek egzekucyjny wraz z tytułem wykonawczym uprawniającym do wszczęcia egzekucji. W postępowaniu egzekucyjnym zgodnie z prawem wierzyciel nie ponosi żadnych kosztów.

Samo złożenie wniosku egzekucyjnego także nie podlega opłacie. To jeszcze nie wszystko. Uprawniony do alimentacji nie pokrywa również kosztów kancelaryjnych takich jak koszty wysyłanej korespondencji. Zatem wszystkie koszty komornicze ponosi w całości dłużnik.

Jak naliczane są koszty komornicze?

Podstawowe koszty komornicze ujęte zostały w poniższej tabeli, która przygotowana została na bazie Ustawy o kosztach komorniczych.

Koszty komornicze

Wysokość opłaty

Opłata egzekucyjna

10% wartości długu

Opłata preferencyjna

3% wartości długu

Opłata w przypadku umorzenia

5% wartości długu

Opłata w przypadku bezpodstawnej egzekucji

10% wartości długu

Opłata za wcześniejszą spłatę

zwrot 50% kosztów

Opłata za doręczenie pisma przez komornika

60 zł

Opłata za poszukiwanie majątku

100 zł

Wniosek o wszczęcie egzekucji wydania rzeczy ruchomej

400 zł

Wniosek o wprowadzenie zarządcy w posiadanie majątku

400 zł

Opłata za sporządzenie protokołu faktycznego

400 zł

Wniosek o wprowadzenie syndyka masy upadłości

400 zł

Wniosek o sporządzenie spisu inwentarza

400 zł

Wniosek o zabezpieczenie spadku

400 zł

Opłata za utrudnianie czynności komorniczych

1000 zł

Opłata od wniosku o przeprowadzenie licytacji

1000 zł

Aby dowiedzieć się, jak rozkładają się koszty komornicze w konkretnym przypadku, wykorzystaj do ich obliczenia kalkulator opłat egzekucyjnych.

Kto ponosi koszty komornicze?

Ustawa o kosztach komorniczych nie pozostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości – wszystkie koszty celowe związane z egzekucją ponosi dłużnik. W końcu to on nie wywiązał się z obowiązku określonego w tytule egzekucyjnym, przez co wierzyciel zmuszony został do zainicjowania postępowania egzekucyjnego. W skład kosztów komorniczych wchodzi opłata egzekucyjna oraz zwrot wydatków.

Jakie koszty komornicze ponosi wierzyciel? Wszelkie koszty ściągane są bezpośrednio od dłużnika. Wyjątkiem stanowi sytuacja, kiedy wniosek złożony do komornika był bezzasadny. Pojawia się ona np. gdy dłużnik spełnił świadczenie jeszcze przed złożeniem wniosku. Wtedy kosztami komorniczymi zostaje obciążony wierzyciel.

Warto wiedzieć: Czy długi się przedawniają?

Ugoda z wierzycielem a koszty komornicze – co warto wiedzieć?

Dłużnik zawsze może dogadać się z wierzycielem i podpisać ugodę. W wielu przypadkach warto to zrobić, gdyż to się zwyczajnie opłaca. Jeśli dojdzie do ugody, wierzyciel ma obowiązek poinformować o tym komornika oraz złożyć wniosek o umorzenie egzekucji.

Umorzenie może być w części, gdy wpłata była częściowa lub w całości, gdy dłużnik spłacił dług. Jeśli wierzyciel przedstawi wniosek o umorzenie, koszty komornicze są po stronie dłużnika.

Czy można uniknąć kosztów komorniczych?

Koszty komornicze – jak uniknąć? Jest tylko jeden wyjątek, kiedy nie trzeba ponosić żadnych kosztów. O zwolnienie od kosztów komorniczych może starać się osoba fizyczna, składając odpowiednie oświadczenie, z którego jednoznacznie wynika, że nie jest ona w stanie im sprostać, nie narażając siebie i bliskich na drastyczne pogorszenie sytuacji finansowej z tego tytułu.

Wspomniane oświadczenie można złożyć najpóźniej w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia o pobraniu lub ustaleniu opłaty komorniczej. Jednocześnie trzeba pamiętać, by w takim oświadczeniu podać jedynie informacje zgodne z prawdą. Każda próba składania dokumentu, którego treść będzie niezgodna z rzeczywistością, może skończyć się karą w formie grzywny.

Przeczytaj też: Dłużnik wekslowy – kto to?

Po jakim czasie przedawniają się koszty komornicze?

Do niedawna kwestia przedawnienia kosztów komorniczych nie była oczywista. Rozwiązała ją uchwała Sądu Najwyższego. Wynika z niej, że należność z tytułu opłat egzekucyjnych przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych, czyli po trzech latach. Nie jest to pomyślna informacja dla komorników.

Data opublikowania: 2/23/2021

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.5
    Na podstawie 102 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert