Coliving mieszkaniowy to nowy trend w wynajmie lokali skierowany do różnych grup odbiorców. Oferuje możliwość wynajmu pokoi w mieszkaniach i budynkach, w których lokatorzy mogą korzystać bez przeszkód z atrakcyjnych części wspólnych. Czy to dobry pomysł na zdobycie dachu nad głową? Czy wynajem colivingowy zastąpi zakup mieszkania na własność?
Wynajmujący mieszkania muszą zmierzyć się z rosnącymi cenami najmu, a osoby dysponujące lokalami na wynajem mają problemy ze znalezieniem najemców, którzy będą gotowi zapłacić tyle, ile one same oczekują.
Ceny wzrosły tak mocno, że w wakacje w 2022 roku za wynajem kawalerki w stolicy trzeba było zapłacić nawet o 50 proc. więcej niż rok temu. W innych dużych miastach stawki również wzrosły – w Krakowie o 40 proc., a we Wrocławiu o 35 proc.
Niewielu lokatorów na to stać, dlatego rozwiązaniem może być coliving. Na czym on polega i dlaczego miałby się stać receptą na drogi wynajem mieszkań w Polsce?
W dobie wysokiej inflacji i wysokich kosztów kredytowania Polacy obawiają się zaciągania kredytów hipotecznych. Wynajem mieszkań zyskuje na popularności, ale także pociąga za sobą wysokie koszty. Coliving to także sposób na przeciwstawienie się coraz droższym kredytom.
Czym jest coliving?
Pojęcie to nie jest jeszcze powszechnie znane na polskim rynku wynajmu nieruchomości mieszkalnych. Jak rozumieć coliving? Co to jest? Oznacza to wspólne zamieszkiwanie w nieruchomości, gdzie lokatorzy dzielą ze sobą przestrzeń, ale w taki sposób, że każdy ma swoją oddzielną sypialnię z łazienką. Do podziału więc zostają tak naprawdę części wspólne, jak salon, kuchnia czy przedpokój.
Zwolennicy colivingu podkreślają, że jego atutem jest nie tylko możliwość dzielenia ze sobą kosztów najmu nieruchomości mieszkalnej, lecz także, a może przede wszystkim, szansa na nawiązywanie nowych znajomości i zdobywanie doświadczeń.
Części wspólne w mieszkaniach przeznaczonych do colivingu mogą obejmować przy tym:
- salon,
- kuchnię,
- korytarz,
- jadalnię,
- pokoje do pracy,
- czytelnię,
- pralnię,
- pokój zabaw dla dzieci,
- siłownię,
- strefę SPA itp.
Sama nazwa „coliving” wskazuje na życie w pewnej wspólnocie. Przedrostek „co” został tu zaczerpnięty od słowa „community”, inaczej „wspólnota”.
Czy w Polsce można skorzystać z colivingu?
Coliving powstał przede wszystkim na Zachodzie. Przyjął się w Stanach Zjednoczonych, a potem krok po kroku mieszkańcy kolejnych europejskich krajów przekonywali się do takiego rodzaju wynajmu.
Obecnie mieszkania colvingowe działają bez przeszkód np. w Berlinie, San Francisco, Nowym Jorku czy w Chicago i Madrycie. Dlaczego więc miałyby się nie przyjąć w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku?
Czy coliving w Polsce został już uruchomiony? Okazuje się, że tak, a pierwsze mieszkania colivingowe pojawiły się w Warszawie. Około 1000 osób zamieszkać ma w colivingu na tzw. Mordorze w stolicy.
Ile kosztuje coliving?
Różnice w cenach colivingu wynikają przede wszystkim z lokalizacji mieszkania. Jest ona kluczowa dla oszacowania opłaty za korzystanie z colivingu. Koszt oscyluje zwykle w granicach 700–1500 zł od osoby. Im więcej udogodnień dla lokatorów, tym cena będzie wyższa.
Podbijają ją:
- wielkość pokoi,
- liczba osób w pokoju – zwykle jest to pokój jedno- lub dwuosobowy,
- prywatna łazienka,
- liczba osób w mieszkaniu,
- wyposażenie kuchni,
- wielkość salonu,
- dostępność dodatkowych sprzętów, jak konsole do gier czy stół do bilardu lub piłkarzyków.
Czym różni się coliving od wynajmu mieszkania?
Można by odnieść wrażenie, że coliving i wynajem tradycyjny mieszkań niewiele się różnią. Model wynajmu pokoi w ramach colivingu jest jednak czymś innym niż wynajmowanie pokoi we wspólnym mieszkaniu, np. studenckim. Ta forma wynajmu jest ukierunkowana na poznawanie nowych ludzi i wymianę doświadczeń.
Jeśli chodzi o korzystanie z colivingu właśnie przez studentów, to zyskują oni pokój z prywatną łazienką, gdzie mogą poczuć się komfortowo, a przy tym z dala od domu mogą mieć obok ludzi, którzy znajdują się w podobnej sytuacji.
W tabeli poniżej zgromadziliśmy wszystkie najważniejsze cechy różnicujące wynajem mieszkania i coliving.
Coliving |
Wynajem pokoi/mieszkań |
Wysoki standard życia |
Standard życia różny, zależny od oferty |
Możliwość korzystania z dodatkowych usług |
Brak możliwości uzyskania w cenie np. usługi sprzątania |
Zwykle możliwość zamieszkania ze zwierzęciem |
Problem z zamieszkaniem w wynajmowanym mieszkaniu ze zwierzęciem |
Możliwość dostosowania części wspólnych do potrzeb najemców z jednej grupy |
Najemcy sami dostosowują swoją przestrzeń życiową do potrzeb |
Pełne wyposażenie mieszkania |
Wyposażenie mieszkania zależne od oferty właściciela |
Brak kaucji |
Kaucja |
Brak konieczności samodzielnego wyszukiwania współlokatorów |
Konieczność samodzielnego znalezienia współlokatorów |
Tworzenie jednej społeczności |
W mieszkaniu mogą mieszkać ludzie z różnych światów, o różnych potrzebach |
Brak długoterminowych umów |
Długoterminowe umowy najmu są pożądane |
Czy warto zdecydować się na coliving?
Nowy trend na rynku wynajmu mieszkań w Polsce w postaci colivingu powoli przyjmuje się w Polsce. Firmy zajmujące się jego propagowaniem i dysponujące mieszkaniami na wynajem w ramach tej oferty podkreślają, jak wiele ma on atutów. Proponują klientom przestronną przestrzeń kuchenną czy salon i pokoje gier do wspólnego użytku wszystkich domowników.
Osoby mieszkające w mieszkaniach colivingowych nie muszą martwić się brakiem prywatności, z jakim mieliby do czynienia np. w dużych domach studenckich. Akademiki nie zapewniają też usługi sprzątania i wysokiej jakości sprzętów w jednym mieszkaniu, a coliving już tak.