Leasing jest częstą opcją, wybieraną głównie przez przedsiębiorców. Czy w trakcie trwania umowy leasingowej można sprzedać leasingowane auto? Nie jest to łatwe, ale powiem Ci, jak to zrobić.
Leasingowany pojazd możesz sprzedać, choć nie będę udawał - nie jest to prosta sprawa. Spróbuję podpowiedzieć, jak najłatwiej rozwiązać ten problem i ponieść z tego tytułu możliwie jak najniższe koszty.
Leasing – sposób na sfinansowanie zakupu pojazdu
Co to jest leasing? Na czym polega leasing? Już odpowiadam. Leasingiem nazywana jest umowa, która polega na czasowym przekazaniu leasingobiorcy przedmiotu leasingowego, w zamian za określone opłaty. Przekazującym jest podmiot finansujący nabycie przedmiotu leasingu, czyli leasingodawca.
Można wyróżnić dwa rodzaje leasingu:
- Leasing finansowy, nazywany również kapitałowym, regulowany jest przepisami kodeksu cywilnego. W jego ramach finansujący nabywa rzecz i przekazuje ją leasingobiorcy do korzystania przez oznaczony czas, za opłatą w ratach wynagrodzenia odpowiadającego wartości rzeczy w chwili jej nabycia.
- Leasing operacyjny, nazywany operacyjnym lub zorganizowanym, czyli umowa nienazwana, nieuregulowana w przepisach, zakładająca czasowe udostępnianie rzeczy nabytej lub wytworzonej przez leasingobiorcę korzystającemu, który zobowiązuje się w zamian za możliwość używania rzeczy i pobierania z niej pożytków przez czas oznaczony do zapłaty w ratach wynagrodzenia finansującemu. Możliwy jest wykup za odpowiednią cenę przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.
Samochód w leasingu to tylko jedna z możliwości zastosowania umowy leasingowej. Nie tylko pojazdy mechaniczne mogą być obiektem leasingu.
Leasing – na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?
Podstawą korzystania z leasingu, bez względu na jego formę, jest umowa leasingowa. Przy jej podpisywaniu korzystający powinien zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:
- wysokość rat leasingowych;
- termin uiszczania rat;
- wysokość wkładu własnego i fakt, czy jest on wymagany;
- opłaty dodatkowe;
- zapisy dotyczące kar za nieterminową spłatę rat leasingowych;
- warunki wypowiedzenia umowy leasingowej;
- sposób rozliczenia umowy leasingowej, jeśli doszłoby do jej wypowiedzenia;
- warunki wykupu przedmiotu leasingu;
- cenę wykupu – określoną kwotowo lub procentowo;
- warunki ubezpieczenia przedmiotu leasingu;
- zabezpieczenia dodatkowe.
Większość postanowień umowy leasingowej można negocjować z finansującym.
Czy można zakończyć przed czasem leasing samochodu?
Wzięte w leasing auto nie jest własnością leasingobiorcy. Stanie się nią dopiero po zakończeniu umowy leasingowej (leasing finansowy) albo po wykupie (leasing operacyjny). Jednak mimo to można zakończyć leasing samochodowy przed czasem.
Mamy to na Totalmoney.pl: Wynajem długoterminowy - wybierz auto, wyślij formularz i ciesz się jazdą
Leasing samochodu sprawia, że właścicielem pojazdu pozostaje finansujący, a leasingobiorca może z niego korzystać w okresie leasingowania. Jeśli w trakcie trwania umowy Twoje zobowiązania wobec firmy leasingowej są większe/zbliżone do wartości rynkowej pojazdu, powinieneś wystąpić o rozwiązanie umowy i jej wykupienie przez firmę wskazaną przez zainteresowanego sprzedażą pojazdu.
Uwaga!
Firma leasingowa nie wyda dokumentów służących do przerejestrowania pojazdu w okresie trwania umowy leasingowej, jeśli opłaty wynikające z niej nie zostaną uiszczone. Sprzedaż auta bez faktury sprzedaży i karty pojazdu jest niemożliwa.
Przed upływem okresu, który odpowiada mniej, niż 40 proc. okresu amortyzacji przedmiotu leasingu, firma leasingowa sprzedaje pojazd wyłącznie za wartość rynkową.
Korzystającemu opłaca się więc dokonać sprzedaży po tym czasie, aby opłaty leasingowe były kosztem pozyskania przychodu. Przerwanie umowy i wcześniejszy wykup za wartość pozostałych do uiszczenia opłat jest niemożliwa.
Czy wiesz, że...?
40 proc. okresu amortyzacji przedmiotu leasingu to, w przypadku samochodów, dwa lata, a dla naczep, ciągników siodłowych i samochodów specjalnych to trzy lata.
Leasing samochodu – cesja na nowego leasingobiorcę
Innym sposobem sprzedania samochodu wziętego w leasing jest scedowanie umowy na inny podmiot, który wystąpi w roli nowego leasingobiorcy. O cesję trzeba wnioskować do firmy leasingowej. Nowy kandydat na korzystającego składa leasingodawcy wymagane dokumenty, które pozwolą na oszacowanie jego wiarygodności oraz zdolności kredytowej.
polecają ranking
Leasing konsumencki – konsument też może skorzystać z leasingu
Jednym z rodzajów leasingu jest leasing konsumencki, czyli oferta przeznaczona dla osób prywatnych, fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W takim rozumieniu leasing jest alternatywą dla kredytu.
Jego atutem jest to, że formalności związane z podpisaniem umowy leasingu konsumenckiego są łatwiejsze do zrealizowania niż w przypadku procesu kredytowego. Leasingodawca, na warunkach określonych w umowie, zobowiązuje się do nabycia przedmiotu leasingu, np. samochodu, którym zainteresowany jest konsument.
Na mocy umowy przekazuje go leasingobiorcy i to on opłaca już regularnie raty leasingowe. Umowa leasingu nie powoduje, że konsument korzystający ma prawo własności do przedmiotu. Może go użytkować, a po okresie leasingowania może przysługiwać mu prawo do nabycia przedmiotu leasingu po określonej wcześniej cenie.
Leasing operacyjny – wykup pojazdu po zakończeniu umowy
Samochód w leasingu operacyjnym może zostać wykupiony, a opcja wykupu na ogół jest szczegółowo określona w umowie leasingowej. Leasingobiorca może wykupić samochód za pewien procent jego wartości albo konkretną, ustaloną w umowie kwotę.
Podczas wykupywania auta z leasingu operacyjnego transakcja może zostać przeprowadzona w ten sposób, że kupującym jest firma lub osoba prywatna. Jeśli samochód kupowany jest „na firmę”, koszt poprzez amortyzację daje prawo do odliczenia podatku VAT, na podstawie wydanej przez leasingodawcę faktury wykupu. W takiej sytuacji możesz też rozliczyć wydatki związane z używaniem samochodu w całości.
Nie przegap: Pakiet serwisowy przy wynajmie długoterminowym - zbiór najważniejszych informacji
W drugim przypadku mamy do czynienia z prywatnym wykupem samochodu z leasingu, kiedy przedsiębiorca naturalnie nie ma możliwości odliczenia VAT z umowy wykupu. Nie wrzuci on również w koszty wydatków związanych z całą operacją.
Po wykupie sprzedaż auta po leasingu odbywa się tak samo, jakby właściciel sprzedawał auto, które nie było nigdy leasingowane. Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu niczym się wówczas nie różni, a sprzedający, jako właściciel pojazdu, może sam ustalać cenę sprzedaży i warunki zawarcia transakcji.
Sprzedaż samochodu po leasingu a podatek dochodowy - to istotna kwestia, o której nie możesz zapominać. Samochód wykupiony z leasingu staje się własnością przedsiębiorcy. Może on go sprzedać, co wiąże się z określonymi skutkami podatkowymi. Wykup „na firmę” i późniejsza sprzedaż pojazdu powodują konieczność doliczenia do ostatecznej kwoty podatku VAT, przez co rośnie jego cena.
Skorzystaj: Weź kredyt samochodowy i zainwestuj we własne auto - tutaj znajdziesz korzystne oferty
Jeśli kupującym także będzie firma, dodatkowy VAT odliczy sobie ona w ramach działalności, ale gdy kupującym jest osoba prywatna, takiej możliwości już nie ma.
Uwaga!
Transakcja sprzedaży auta po leasingu rodzi konieczność zapłaty podatku dochodowego. Można go uniknąć, jeśli auto zostanie przekazane na cele prywatne, a przychód ze sprzedaży powstanie w okresie powyżej 6 lat od wycofania samochodu z firmy.
Jeśli wykup samochodu z leasingu odbywał się na rzecz osoby prywatnej, taka transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT-em. Jednak auto, które było używane w działalności i generowało koszty podatkowe, może powodować konieczność zapłaty podatku dochodowego przy późniejszej sprzedaży. Nie będzie jej, gdy sprzedaż nastąpiła po upływie 6 miesięcy od wykupu.
Czy wiesz, że...?
Podatku dochodowego można uniknąć przy sprzedaży leasingowanego auta, jeśli pojazd stanie się obiektem darowizny dla bliskiej osoby. Darowizna musi być jednak zrealizowana po upływie 6 miesięcy od otrzymania pojazdu.
Leasing auta może być atrakcyjnym sposobem na pozyskanie pojazdu, na który klienta nie byłoby stać przy użyciu własnych środków finansowych. Istnieją też sposoby wcześniejszej sprzedaży leasingowanego auta.