Icon
Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu firmowego auta?

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu firmowego auta?

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 3/7/2019 | 12:00 AM
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Każdy pracownik marzy o posiadaniu auta firmowego. Ułatwia ono codzienną pracę i pomaga wykonywać obowiązki. Zobowiązani jesteśmy jednak do posiadania ubezpieczenia pojazdu. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych dla przedsiębiorców? Poznajmy osiem sposobów.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu firmowego auta?

1. Ubezpiecz samochód firmowy jako osoba prywatna

Jest to oczywiście możliwe tylko, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. Warto wiedzieć, że większość ubezpieczycieli stosuje wyższe taryfikatory dla samochodów firmowych, wychodząc z założenia, że są one bardziej eksploatowane niż auta prywatne, w związku z czym ryzyko wystąpienia szkody jest większe.

Może się jednak nasunąć pytanie, czy zakupione w ten sposób ubezpieczenie będzie można wliczyć w koszty. Tak, jeśli samochód (nawet zakupiony na osobę prywatną) zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy. Jest to najkorzystniejsza opcja, pozwala bowiem także amortyzować koszty zakupu auta oraz wliczać w nie inne wydatki związane z jego użytkowaniem.

Jeśli jednak przedsiębiorca nie zdecyduje się na wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych, nadal może korzystać z prywatnego auta na cele firmowe. Wówczas ma jednak obowiązek prowadzenia tzw. kilometrówki. W tej opcji możliwość wliczania kosztów użytkowania samochodu (w tym ubezpieczenia) jest ograniczona do wysokości wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu.

2. Skorzystaj ze zniżek bliskich osób

To kolejne rozwiązanie dla właścicieli jednoosobowych firm. Zakłada zastosowanie tego samego triku, z którego często korzystają osoby prywatne, zwłaszcza te, które mają krótki staż za kółkiem i nie posiadają zniżek.

Taka osoba może zdecydować się na zakup samochodu wspólnie z kimś bliskim, np. matką lub ojcem- kimś, kto wypracował sobie wysokie upusty. Zniżki współwłaściciela auta są bowiem uwzględniane przez ubezpieczyciela przy wyliczaniu składki.

Warto podkreślić, że również to rozwiązanie nie musi pozbawić przedsiębiorcę żadnych korzyści związanych z wykorzystywaniem auta na cele firmowe. Samochód, którego jest się współwłaścicielem, nadal można wpisać do ewidencji środków trwałych, amortyzować oraz wliczać ponoszone wydatki w koszty firmy - oczywiście proporcjonalnie do udziału przedsiębiorcy w tych kosztach.

Przyjmuje się standardowo, że jest to 50%, wówczas można tylko połowę wydatków (także tych związanych z ubezpieczeniem) wliczyć w koszty działalności. Jeśli jednak stan faktyczny jest inny i to przedsiębiorca ponosi wszystkie koszty, drugi współwłaściciel powinien napisać stosowne oświadczenie. Wówczas będzie można odliczyć 100% kosztów.

Oświadczenie nie jest potrzebne, gdy współwłaścicielami auta są małżonkowie posiadający wspólność majątkową. Wówczas samochód może być wpisany do ewidencji środków trwałych jednego z nich i może on odliczać 100% kosztów z nim związanych.

Małżeństwo ze wspólnością majątkową ma jeszcze jednego asa w kieszeni przy ubezpieczaniu samochodu. Zniżki w takiej sytuacji automatycznie przechodzą z męża na żonę i na odwrót, można z nich swobodnie korzystać, nawet jeśli małżonek nie figuruje w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel.

3. Wybierz ubezpieczenie w pakiecie

Ubezpieczenie w pakiecie, to dosyć częsty sposób premiowania lojalności klienta przez firmy z różnych branż – im więcej produktów kupisz w danej firmie, tym większe zniżki otrzymasz. Przy okazji wykupywania obowiązkowego OC komunikacyjnego, warto się więc zastanowić, czy nie potrzebujesz innych ubezpieczeń.

AC? NNW? Szyby? A może ubezpieczenia niezwiązane z samochodem, np. mieszkanie, mienie bądź OC dotyczące działalności gospodarczej? Każde z nich może spowodować, że ubezpieczyciel przygotuje dla Ciebie pakiet znacznie tańszy niż ubezpieczenia kupowane oddzielnie.

Ubezpieczenia OC AC
wybierz najlepszego ubezpieczyciela

4. Zapłać jednorazowo.

Jeśli oczywiście masz taką możliwość. Rozłożenie płatności na raty najczęściej powoduje, że całkowita wartość ubezpieczenia jest wyższa niż ta uiszczana z góry za cały rok.

5. Wykorzystaj indywidualne zniżki pracowników

Jakie możliwości zaoszczędzenia na ubezpieczeniach komunikacyjnych ma większa firma, posiadająca kilka aut użytkowanych przez właściciela i pracowników? 5-10 pojazdów (w zależności od ubezpieczyciela), najczęściej nie jest jeszcze traktowanych jako flota. Każdy samochód ubezpieczany jest więc indywidualnie.

W tej sytuacji niektóre towarzystwa ubepieczeniowe deklarują, że są gotowe przenieść indywidualne zniżki przedsiębiorcy i jego pracowników na samochody firmowe. Warto się za taką ofertą rozejrzeć.

Przeczytaj też: Jak marka samochodu wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Osobne traktowanie wszystkich aut jest kluczem do oszczędności, także w sytuacji jeśli na jednym z nich w ostatnich latach była odnotowana szkoda. Warto znaleźć takiego ubezpieczyciela, który nie potraktuje tego jako powodu do zabrania zniżek także na pozostałe samochody.

6. Wprowadź szkolenia oraz nagrody i kary dla pracowników

Inne zasady obowiązują przy ubezpieczaniu flot samochodowych. Ze względu na dużą ilość aut, rotację pracowników i możliwość częstego zmieniania się kierowców poszczególnych aut, składek nie liczy się indywidualnie. To przede wszystkim historia ubezpieczeniowa całej firmy i szkodowość jazdy w niej występująca jest brana pod uwagę.

Czy właściciel takiej firmy może wobec tego podjąć jakieś działania, żeby obniżyć składki? Oczywiście. Mowa przede wszystkim o działaniach zapobiegającym powstawaniu wypadków i szkód. Zaliczyć do nich można m.in. system nagród i kar dla osób kierujących samochodami firmowymi, system monitoringu aut, wyryfikacja umiejętności nowych pracowników, otrzymujących auta służbowe czy też system szkoleń z zakresu techniki jazdy.

Obniży to szkodowość oraz będzie mocnym argumentem przy negocjacjach składek. W przypadku ubezpieczeń flotowych dochodzi bowiem zwykle do negocjacji zarówno ceny, jak i zakresu ubezpieczenia.

7. Rozważ wkład własny

Sposobem na obniżenie składki AC, także w przypadku aut firmowych, jest zdecydowanie się na wkład własny bądź franszyzę redukcyjną. Jest to określona procentowo lub wartościowo kwota, o którą zmniejszone będzie ewentualne odszkodowanie. W przypadku wystąpienia szkody, przedsiębiorca będzie musiał dopłacić różnicę z własnej kieszeni. Warto więc rozważyć, czy takie ryzyko na pewno się opłaci.

8. Porównuj oferty

To dobra rada zarówno dla małych, jak i dużych, kupujących ubezpieczenie prywatnie, jak i na firmę. Porównywanie ofert zajmuje trochę czasu, ale jest niezbędne, jeśli zależy nam na oszczędnościach. Tym bardziej, że w kwestii ubezpieczeń nie należy kierować się rekomendacjami znajomych, ponieważ każdy przypadek traktowany jest przez ubezpieczyciela inaczej.

Nie należy też z automatu przedłużać ubezpieczenia na kolejny rok w tej samej firmie. Za każdym razem, gdy zbliża się termin jego wykupienia, warto porównać oferty, które są dostępne na rynku.

Data opublikowania: 3/7/2019
Icon Informacje o reklamach

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.8
    Na podstawie 24 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert