Icon
Ile kosztuje duplikat umowy kredytowej i czym różni się od kopii?

Ile kosztuje duplikat umowy kredytowej i czym różni się od kopii?


Icon 7/26/2022 | 12:00 AM
Icon 7 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Duplikat umowy kredytowej jest wydawany jedynie na wniosek kredytobiorców. Najczęściej ma to miejsce wówczas, kiedy kopia umowy kredytowej będzie niezbędna do załatwienia konkretnej sprawy. W jakich okolicznościach koniecznie musisz o nią wystąpić, w jaki sposób to zrobić i czy kredytodawcy zawsze ją wydadzą? Sprawdźmy.

Ile kosztuje duplikat umowy kredytowej i czym różni się od kopii?

Duplikat umowy kredytowej jest drugim egzemplarzem tego dokumentu, z taką samą mocą prawną. W odróżnieniu od kopii nie jest on utworzony na wzór oryginału, ale pochodzi z tego samego źródła, co pierwszy egzemplarz. Kopia natomiast jest uwierzytelnioną (potwierdzoną za zgodność z oryginałem) kserokopią oryginału.

Kiedy potrzebny jest duplikat umowy kredytowej?

Dokumentacja kredytowa potrafi być obszerna i niestety nie wszyscy dłużnicy skrupulatnie ją przechowują, skupiając się przede wszystkim na systematycznej spłacie zaciągniętego zobowiązania. Czy w takim razie zgubiona umowa kredytowa lub aneks do umowy kredytu hipotecznego może skutkować przykrymi konsekwencjami?

Zwróć uwagę, że wszelkiego rodzaju umowy kredytowe, czy pożyczkowe zawierają Twoje dane osobowe, które stanowią cenną informację dla grup przestępczych. W razie ich znalezienia będą one dysponowały Twoim imieniem i nazwiskiem, miejscem zamieszkania, czy też adresem poczty elektronicznej, numerem PESEL, dokumentu tożsamości, telefonu czy konta bankowego.

Wiedza ta pozwoli im nie tylko na zaciągnięcie bez Twojej zgody pożyczek drogą elektroniczną czy też zlecenie operacji na koncie przez call center. Dane osobowe mogą też zostać wykorzystane do wyrobienia fałszywych dokumentów tożsamości. Przy ich pomocy można np. uzyskać kredyt, założyć firmę i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupować towar na odroczony termin płatności.

Wróćmy teraz do pytania, kiedy duplikat będzie Ci potrzebny? Konieczność taka pojawia się, gdy:

  • Staniesz się ofiarą przestępstwa.

Wyobraź sobie, że właśnie postanowiłeś zaciągnąć kredyt gotówkowy lub samochodowy. Jednak kredytodawca odmawia jego przyznania, co argumentuje, figurującym przy Twoim nazwisku zadłużeniu w Biurze Informacji Kredytowej. Niestety samo twierdzenie, że nie masz żadnego długu, nikomu nie wystarczy. Będziesz musiał udowodnić, że zobowiązanie powstało w wyniku przestępstwa, a Ty jesteś jego ofiarą. W jaki sposób to zrobić?

Jeśli miała miejsce podobna do opisanej sytuacja lub też otrzymałeś wezwanie do zapłaty pożyczki, której nie brałeś, jak najszybciej skontaktuj się z nadawcą pisma. Zażądaj od tej instytucji kserokopii umowy lub dokumentów kredytowych. Masz do tego prawo, ponieważ dla banku jesteś w tym momencie stroną umowy, mimo że jej nie zawierałeś.

Po ich otrzymaniu dowiesz się, gdzie i kiedy została podpisana umowa, a także sprawdzisz, czy znajdujące się na niej podpisy należą do Ciebie. Posiadając takie informacje, łatwo udowodnisz, że to nie Ty jesteś dłużnikiem banku, ponieważ np. w dniu zaciągania zobowiązania przebywałeś za granicą, w szpitalu itp.

Gdyby w umowie wskazano odległą od Twojego miejsca zamieszkania miejscowość, możesz uzyskać zaświadczenie od pracodawcy, że w tym czasie pracowałeś. Jeśli te okoliczności byłyby trudne do potwierdzenia, to badanie grafologiczne podpisów bez trudu wykaże, że nie zostały one złożone przez Ciebie. Tak więc otrzymany dokument pozwoli Ci dowieść, że to nie Ty jesteś osoba, która zaciągnęła zobowiązanie.

Jak się zabezpieczyć i bronić przed wyłudzeniem kredytu?

  • Postanowisz złożyć reklamację.

W celu skorzystania z różnych produktów finansowych banku, konieczne jest zawarcie odpowiedniej umowy. Będą w niej wyszczególnione prawa i obowiązki każdej ze stron.

Gdybyś uznał, że instytucja finansowa nie wywiązała się z nich albo je przekroczyła np. poprzez naliczenie nienależnej opłaty, możesz złożyć reklamację. Wówczas bank na podstawie złożonych przez Ciebie dokumentów, potwierdzających jej zasadność, rozpatrzy ją pozytywnie.

  • Zdecydujesz się złożyć pozew w sądzie.

Najczęściej ma to miejsce przy kredytach frankowych. Z upływem lat okazało się, że zawierane w walucie obcej umowy kredytowe, zawierały niedozwolone prawem bankowym klauzule. Z tego powodu wielu dłużników postanowiło złożyć w sądach pozwy przeciwko bankom.

Jeśli zdecydujesz się na taki krok, na Tobie spoczywać będzie ciężar udowodnienia swoich racji. Argumentem przemawiającym na korzyść, będzie podpisana przez Ciebie z bankiem umowa kredytowa wraz z załącznikami i aneksami. Tylko na podstawie dokumentów będziesz miał możliwość wykazania, że zawierają one niedozwolone zapisy stosowane przez kredytodawcę. Bez odpowiednich dokumentów Twoja sprawa będzie skazana na niepowodzenie.

Aneks do umowy kredytowej – co może się zmienić w umowie?

Omówione przypadki mogą się przydarzyć każdemu, dbaj więc o to, aby dokumenty i – to nie tylko bankowe – były bezpiecznie przechowywane i nikt postronny nie miał do nich dostępu. Gdyby np. podczas przeprowadzki doszło do utraty części dokumentów, zgłoś ten fakt do najbliższego banku lub tam, gdzie spłacasz kredyt.

Zaginiony dokument zostanie zastrzeżony w Międzybankowej Informacji Gospodarczej. Uniemożliwia to wykorzystanie go np. w celu wyłudzenia kredytu.

Podczas wizyty w banku jednocześnie powinieneś zastrzec dowód osobisty, jeśli jego numer był zapisany w treści brakujących dokumentów. Następnie złóż wniosek o wydanie nowego dokumentu tożsamości. W przypadku kradzieży dowodu osobistego koniecznie powiadom o tym fakcie policję

Jak uzyskać duplikat umowy kredytowej w banku? Poradnik

Aby uzyskać duplikat umowy, musisz zwrócić się do swojego banku. Może to się odbyć poprzez:

  • wizytę w oddziale kredytodawcy;
  • rozmowę telefoniczną;
  • wysłanie pisma pocztą lub mailem;
  • bankowość elektroniczną. 

Dokument otrzymasz bezpośrednio od pracownika w placówce wierzyciela lub zostanie on przesłany pocztą na podany przez Ciebie adres.

Jak napisać wniosek o duplikat umowy kredytowej?

Wniosek o wydanie kopii umowy kredytowej może się różnić w poszczególnych bankach. Istotne jest, abyś wskazał w nim, o jaki dokument się zwracasz oraz podał swoje personalia.

Przydatne będą też informacje, takie jak: numer umowy, data jej zawarcia, czy też rodzaj zobowiązania. Na pewno przyspieszą one uzyskanie odpowiedzi, zyskasz też pewność, że otrzymasz właściwe duplikaty. Szczególnie ma to znaczenie, kiedy posiadasz kilka zobowiązań.

Jeżeli nie jesteś w stanie podać takich danych, powinieneś o nie poprosić pracownika banku. 

Ile kosztuje duplikat umowy kredytowej?

U większości kredytodawców odpisy umowy, a także inne dokumenty np. zaświadczenia, są wydawane po uiszczeniu dodatkowej opłaty. Nie są to bowiem dokumenty obowiązkowe.

Opłata taka może też być ustalana indywidualnie w zależności np. od ilości aneksów, czy terminu zawarcia umowy. Chcemy jednak zwrócić Twoją uwagę na fakt, że odmienna będzie procedura, kiedy poprosisz np. o duplikat umowy w Alior Banku lub gdy potrzebna Ci będzie kopia umowy kredytowej w Millennium.

Dlaczego tak się dzieje? Różnica bierze się stąd, że za kopią umowy może być uznany skan systemowy dokumentu. W tym przypadku powinieneś go otrzymać bezpłatnie i stosunkowo szybko, nawet podczas rozmowy z pracownikiem banku.

Z duplikatem rzecz ma się inaczej. Zostanie on sporządzony z oryginału umowy, opieczętowany oraz potwierdzony za zgodność z oryginałem. Termin odbioru tego dokumentu będzie uzależniony od tego, czy egzemplarz posiadany przez bank, znajduje się w oddziale, czy też kredytodawca musi go uzyskać z archiwum.

Jeśli duplikat ma być załącznikiem do reklamacji to np. w Santander Consumer Bank, kopia umowy kredytowej wydaje się wystarczająca. Instytucja ta ma oryginalne dokumenty i ma możliwość we własnym zakresie sprawdzenia przedłożonej przez Ciebie dokumentacji. 

Gdybyś planował użycie dokumentu do postępowania przed sądem, konieczny będzie duplikat umowy kredytowej. Możesz spróbować przekazać do sądu skany dokumentacji. Kopia umowy kredytowej nie będzie co prawda uwierzytelniona, ale z dołączonego do niej pisma lub z treści maila, winno wynikać, że umowa ta została Ci faktycznie przekazana przez kredytodawcę.

Musisz być jednak przygotowany na to, że sąd może wezwać Cię do uzupełnienia dowodów poprzez przedłożenie duplikatu. Wracając do kwestii płatności, to na przykładowa opłata za duplikat umowy kredytowej z PKO BP wyniesie 50 zł.

Czy bank może odmówić wydania duplikatu umowy kredytowej?

Gdybyś zastanawiał się, czy bank wyda duplikat umowy kredytowej, to odpowiadamy, że jest do tego zobowiązany, szczególnie wtedy, kiedy spłacasz kredyt lub niedawno go zaciągnąłeś.

Nie powinien też domagać się podania przyczyny wydania kopii. Nie musisz zatem obawiać się, że bank odmówi wydania dokumentu, np. w sytuacji, gdy chcesz skierować przeciwko niemu pozew. Z odmową możesz się spotkać tylko w określonych przypadkach. Należeć do nich będą:

  • spłata całkowita kredytu,
  • koniec okresu obowiązywania umowy,
  • koniec 5-letniego okresu archiwizowania umowy.

Umowa deweloperska a kredyt hipoteczny. Na co uważać?

Data opublikowania: 7/26/2022

    Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.0
    Na podstawie 24 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert