Bank Pocztowy, podobnie jak inne banki, oferuje swoim klientom okresowe zawieszenie rat w ramach rządowych wakacji kredytowych w 2024 roku.
- Bank Pocztowy – zawieszenie spłaty rat kapitałowych kredytu gotówkowego i hipotecznego
- Spłatę jakich kredytów lub pożyczek można odłożyć w Bank Pocztowym?
- Jak w Banku Pocztowym wnioskować o wakacje kredytowe? Kto może to zrobić?
- Czy w Banku Pocztowym do zamrożenia spłaty kredytu wymagane są jakieś dokumenty?
Bank Pocztowy przyjmuje oferuje zawieszenie spłaty rat kredytu w ramach bankowych wakacji kredytowych, a także rządowych wakacji kredytowych, o które można ubiegać się już od 15 maja 2024. Aby skorzystać z rządowych wakacji kredytowych w Banku Pocztowym:
- Twoja umowa kredytowa obejmuje udzielenie kredytu hipotecznego w złotówkach,
- Umowa kredytowa została zawarta w celu zaspokojenia własnych celów mieszkaniowych przed 1 lipca 2022 r.,
- Jeśli średnia arytmetyczna wartości wskaźnika RdD przekracza 30%,
- W dniu złożenia wniosku o zawieszenie spłaty kredytu masz na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.
Bank Pocztowy – zawieszenie spłaty rat kapitałowych kredytu gotówkowego i hipotecznego
Bank Pocztowy oferuje swoim klientom zawieszenie rat kredytów hipotecznego i gotówkowego. Daje możliwość zawieszenia spłaty części kapitałowej raty na okres do 6 miesięcy.
Wakacje kredytowe w Banku Pocztowym nie powodują wydłużenia okresu spłaty dla klienta. Po czasie prolongaty dokonuje on rekalkulacji wysokości raty kapitałowo-odsetkowej, przez co zmieni się wysokość kolejnych spłacanych przez klienta rat kredytu hipotecznego. Kwota zawieszonej raty będzie większa niż wcześniej wyliczona, ale okres kredytowania się nie zmieni.
Drugą kwestią jest wprowadzona przez rząd tarcza kredytowa. Skorzystanie z rządowych wakacji kredytowych w Banku Pocztowym jest również możliwe. Kredytobiorcy mogą zawiesić 4 raty w 2024, podobnie jak można to było zrobić w roku 2022 i 2023.
W 2024 roku w ramach rządowych wakacji kredytowych klienci Banku Pocztowego mogą zawiesić spłatę rat w terminie:
- od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024 r. – w wymiarze maksymalnie dwóch miesięcy,
- od 1 września do 31 grudnia 2024 r. – w wymiarze maksymalnie dwóch miesięcy.
Spłatę jakich kredytów lub pożyczek można odłożyć w Bank Pocztowym?
Z wakacji kredytowych w Banku Pocztowym można skorzystać w przypadku, gdy klient spłaca:
- kredyty gotówkowe,
- pożyczki gotówkowe,
- kredyty i pożyczki hipoteczne.
Odłożenie spłaty kredytu może być dla klientów Banku Pocztowego jedynym sposobem na to, by nie popaść w zadłużenie i regularnie spłacać część odsetkową raty, która nie podlega zawieszeniu.
Jak w Banku Pocztowym wnioskować o wakacje kredytowe? Kto może to zrobić?
Właściwie wszyscy klienci, którzy zaciągnęli kredyt lub pożyczkę (w tym kredyt i pożyczkę hipoteczną) w Banku Pocztowym, mogą wnioskować o zawieszenie spłaty rat kapitałowych takich zobowiązań.
Pierwszym krokiem, który pozwoli klientowi na zawieszenie spłaty kredytu w Banku Pocztowym, będzie wypełnienie wniosku o wakacje kredytowe. Wystarczy na stronie internetowej Banku Pocztowego wybrać opcję Wypełnij wniosek i zalogować się do bankowości elektronicznej Pocztowy24. We wniosku należy wpisać:
- dane osobowe i kontaktowe kredytobiorcy/pożyczkobiorcy – choć wpisywane są one automatycznie przez system dzięki wykorzystaniu danych zapisanych na koncie klienta, wystarczy więc, by kredytobiorca sprawdził, czy są poprawne i aktualne;
- adres do korespondencji;
- numer lub numery umów kredytowych, których ma dotyczyć wniosek o zawieszenie spłaty kredytu;
- okres, na jaki mają być zawieszone raty kapitałowe – od 1 do 6 miesięcy.
Klient powinien sprawdzić dokładnie parametry zawieszenia spłaty swojego zobowiązania. Później musi zaznaczyć pola niezbędne do przeprocesowania wniosku, związane z oświadczeniami i zgodami na przetwarzanie danych osobowych. Na koniec poprzez przycisk Wyślij klient wyśle wniosek do Banku Pocztowego.
Wniosek o zawieszenie spłaty kredytów i pożyczek w Banku Pocztowym dostępny jest w bankowości Pocztowy24 w zakładce Oferta oraz w bankowości w zakładce Market.
Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć także stacjonarnie, w dowolnej placówce banku. Zawieszenia rat kredytu gotówkowego i hipotecznego klienci mogą dokonać również za pośrednictwem infolinii bankowej.
Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych?
Na ile dni przed spłatą kolejnej raty należy złożyć wniosek o odroczenie spłaty kredytu?
Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w Banku Pocztowym kredytobiorcy muszą złożyć odpowiednio wcześnie. Należy to zrobić na 5 dni przed terminem zapadalności raty.
Jeśli wniosek zostanie złożony po tym terminie, wakacje kredytowe zaczną obowiązywać dopiero od następnej raty kredytu. Klient będzie więc musiał spłacić pełną ratę kapitałowo-odsetkową w terminie określonym w umowie kredytowej i harmonogramie spłaty zobowiązania.
Czy w Banku Pocztowym do zamrożenia spłaty kredytu wymagane są jakieś dokumenty?
Do zawieszenia rat kredytów i pożyczek w Banku Pocztowym wystarczy złożenie wniosku o wakacje kredytowe. Można to zrobić w Banku Pocztowym, nie ma przy tym konieczności dołączania do wniosku żadnych dodatkowych dokumentów.
Jak długo bank będzie analizował wniosek o wstrzymanie spłaty raty kredytu gotówkowego lub hipotecznego? Bank Pocztowy informuje, że wniosek klienta o wstrzymanie kredytu rozpatrzy niezwłocznie. Wskazuje także, że aby podanie o wakacje kredytowe było skuteczne, trzeba je złożyć na 5 dni przed planowaną datą płatności raty.
Dlatego należy zakładać, że na rozpatrzenie go i wstrzymanie kredytu Bank Pocztowy zostawia sobie właśnie 5 dni.
Czy odroczenie rat kredytu gotówkowego lub hipotecznego wpłynie na harmonogram spłaty?
Zawieszenie spłaty rat kredytu gotówkowego lub hipotecznego w Banku Pocztowym będzie miało wpływ na harmonogram spłaty zobowiązań. Banki dokonają rekalkulacji rat i zmienią ich wysokość w kolejnych okresach, dlatego harmonogram kredytu będzie musiał być sporządzony na nowo. Kredytobiorca musi więc liczyć się z tym, że po zakończeniu wakacji kredytowych jego raty będą wyższe.
Bank zobowiązuje się do przekazania nowego harmonogramu spłaty kredytu lub pożyczki klientowi po rozpatrzeniu wniosku. Kwota zawieszonej raty kapitałowej powiększy sumę pozostałą do spłaty, ale okres kredytowania pozostanie bez zmian.
Czy bank może odmówić wakacji kredytowych?
Czy Bank Pocztowy pobiera dodatkową opłatę za uruchomienie wakacji kredytowych?
Wakacje kredytowe w Banku Pocztowym są całkowicie bezpłatne, jeśli chodzi o rozpatrzenie wniosku i przeprowadzenie takiej operacji. Jednak nie oznacza to, że bank zrezygnuje po prostu z pobierania części kapitałowej raty na 6 miesięcy. Klient i tak będzie musiał ją uiścić, tyle że rozłożoną na kolejne raty kredytowe po okresie prolongaty.
Czy zawieszenie spłaty raty wiążę się ze wstrzymaniem spłaty ubezpieczenia kredytu? W przypadku kredytów z ubezpieczeniem płaconym ratalnie kredytobiorca korzystający z zawieszenia spłaty zobowiązany jest do zapłaty składki ubezpieczeniowej zgodnie z zapisami umowy kredytowej.
polecają ranking
Czy wakacje kredytowe w Banku Pocztowym będą miały negatywny wpływ na historię BIK-u?
Skorzystanie z wakacji kredytowych w Banku Pocztowym nie powinno mieć przełożenia na historię kredytowania klienta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).
Bank może poinformować BIK o tym, że dany kredytobiorca skorzystał z odroczenia spłaty rat kapitałowych kredytu, ale sam BIK wskazuje, że nie będzie miało to wpływu w przyszłości na wydawanie kolejnych decyzji kredytowych dla tej samej osoby.
Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych?
Jak bank pomógł kredytobiorcom w spłacie kredytu w trakcie koronawirusa?
Wraz z ogłoszeniem przez Związek Banków Polskich swoich rekomendacji w związku z pandemią koronawirusa, wiele banków wprowadziło ustawowe wakacje kredytowe. Bank Pocztowy zrobił tak samo.
W ich przypadku od 25 marca 2020 roku możliwe było zawieszenie kredytu gotówkowego i hipotecznego przez tych kredytobiorców, którzy z racji koronawirusa mieli problemy finansowe. Obowiązywało przy tym co prawda zawieszenie tylko części kapitałowej raty, ale na okres nawet 6 miesięcy.
Ponadto Bank Pocztowy zachęcał do kontaktu poprzez infolinię i regulowania rachunków przez bankowość elektroniczną.