Kredyt w Irlandii może mieć formę kredytu gotówkowego, pożyczki osobistej, kredytu hipotecznego, samochodowego i innych zobowiązań finansowych. Przy kredycie hipotecznym banki w Irlandii wymagają wniesienia nawet 30 proc. wkładu własnego.

Irlandia już w okresie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, czyli w 2004 roku, stała się atrakcyjnym celem emigracji zarobkowej. Wielu Polaków wyjechało na zieloną wyspę w poszukiwaniu lepszego życia i pracy.
Dziś w Irlandii mieszka ponad 100 tys. Polaków i jesteśmy największą mniejszością narodową na wyspie. Jak wygląda kwestia zaciągania przez Polaków i samych Irlandczyków kredytów w Irlandii? Kto może liczyć na szybki kredyt w tym kraju?
Kredyt w Irlandii – warunki otrzymania
Jak dostać kredyt w Irlandii? Należy oczywiście wnioskować o niego w wybranej instytucji finansowej. Aby uzyskać szybki kredyt na zielonej wyspie, najlepiej zgłosić się do banku, w którym klient ma już swoje konto i tam poprosić o udzielenie zobowiązania. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas być może dobrym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie pożyczki pozabankowej.
Podobnie jak i w Polsce, warunkiem otrzymania kredytu w Irlandii jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej oraz historii kredytowania. Klient musi też złożyć formalny wniosek o kredyt wraz z wymaganymi załącznikami.
Do swojej dyspozycji Irlandczycy mają wiele różnego rodzaju kredytów i pożyczek, w tym:
- kredyty w rachunku bieżącym,
- karta kredytowa,
- pożyczka osobista,
- pożyczka Credit Union,
- pożyczka ratalna,
- umowa sprzedaży kredytowej,
- kredyty celowe, w tym kredyt hipoteczny czy samochodowy.
Jeśli już klient określi, jaki szybki kredyt w Irlandii chciałby zaciągnąć, musi zgromadzić wszystkie najważniejsze, wymagane właściwie przez wszystkie banki w tym kraju, dokumenty. Później pozostanie mu zastanowić się, gdzie wziąć kredyt w Irlandii.
Dobrym pomysłem będzie porównanie ze sobą co najmniej kilku różnych ofert kredytowych z kilku banków. Dzięki temu kredytobiorca będzie mógł wybrać najatrakcyjniejszy kredyt.
Kredyt gotówkowy w Irlandii
W irlandzkich bankach klienci mogą skorzystać ze zróżnicowanej oferty kredytów gotówkowych, które można przeznaczyć na dowolne cele. Każdy kredyt gotówkowy może być udzielany na nieco innych warunkach, z którymi warto się wcześniej zapoznać. Kredyt gotówkowy w Irlandii można zaciągnąć w formie kredytu na rachunku bieżącym.
Automatycznie klient musi mieć konto, na którym kredyt tego rodzaju zostanie udzielony. Jak działa kredyt obrotowy na rachunku bieżącym? Gdy saldo rachunku wynosi 0 zł, uruchamiane są środki z kredytu.
W Irlandii klient płaci odsetki w wysokości średnio od 8 do 10 proc. od kredytu gotówkowego tylko za czas realnego korzystania ze środków. Ponosi też i inne opłaty związane z obsługą takiego kredytu.
Oprócz kredytu w rachunku bieżącym kredyt gotówkowy może być udzielony na bazie karty kredytowej. To akceptowalny środek płatniczy w Irlandii, którym bez problemu można płacić za towary w sklepach i punktach usługowych, w internecie i stacjonarnie.
Zaletą karty kredytowej jest to, że klient może uniknąć opłacania odsetek od kredytu, jeśli spłaci całą kwotę wykorzystanych środków w określonym czasie.
Jednak z uwagi na wysokie oprocentowanie środków, karta kredytowa nie jest sposobem na zaciągnięcie długoterminowego kredytu gotówkowego. Pożyczki średnio- i długoterminowe od banków pozwolą na zrealizowanie dowolnych celów kredytowania, łącznie z zakupem pojazdu czy remontem mieszkania. Klient spłaca w takim przypadku stałą kwotę raty kapitałowo-odsetkowej.
Kredyt hipoteczny w Irlandii
Jednym z najważniejszych produktów kredytowych w irlandzkich bankach, podobnie jak i w Polsce, jest kredyt hipoteczny. Jak dostać kredyt na dom w Irlandii lub w ogóle skorzystać z oferty na kredyt hipoteczny? Irlandia ma ściśle określone zasady dotyczące maksymalnej kwoty kredytu hipotecznego, o jaki może ubiegać się klient.
Przyjmuje się, że nie może ona przekraczać trzyipółkrotności równowartości całkowitego rocznego dochodu. Jeśli więc klient uzyskuje dochód w wysokości 30 000 euro na rok, to będzie mógł zaciągnąć kredyt w wysokości 105 000 euro. Kwota ta może wzrosnąć, jeśli klient będzie zaciągać kredyt hipoteczny w Irlandii wraz z inną osobą (współkredytobiorcą).
W przypadku kredytu hipotecznego w Irlandii warunki jego udzielenia będą właściwie tożsame z tymi, jakie musi spełnić kredytobiorca w Polsce. Ustalony został także maksymalny okres kredytowania. Różni się on ze względu na liczbę posiadanych przez kredytobiorcę nieruchomości.
Dla osób, które kupują pierwszy dom lub pierwsze mieszkanie w Irlandii maksymalny okres kredytowania wynosi 35 lat, a dla pozostałych – 30 lat. Do tego ważny jest maksymalny wiek najstarszego kredytobiorcy.
Osoba zaciągająca kredyt na mieszkanie w Irlandii, nawet jeśli nie kupowała wcześniej żadnej nieruchomości, w dniu prognozowanej spłaty kredytu nie może mieć więcej niż 70 lat.
Polskie banki żądają od klientów ubiegających się o kredyt hipoteczny co najmniej 20-procentowego wkładu własnego. Natomiast w 2021 roku, w przypadku zaciągania kredytu na dom w Irlandii istnieje wymóg posiadania wkładu własnego w wysokości:
- 10 proc. dla osób kupujących pierwszą nieruchomość, niezależnie od jej ceny;
- 20 proc. przy zakupie kolejnej nieruchomości;
- 30 proc. w przypadku zakupu mieszkania lub domu z przeznaczeniem na wynajem.
W celu uzyskania kredytu hipotecznego w Irlandii należy dopełnić wszystkie formalności związanych z dostarczeniem do wybranego banku wniosku kredytowego wraz z dokumentami. Są to m.in.:
- dokument ze zdjęciem dla potwierdzenia tożsamości;
- dokument potwierdzający adres zamieszkania;
- potwierdzenie wypłat z 3 ostatnich miesięcy (wyciąg z konta – payslip);
- wyciąg z rachunków bankowych z ostatnich 6 miesięcy;
- potwierdzenie zatrudnienia od pracodawcy;
- certyfikat P60 dotyczący ubiegłego roku, zawierający wykaz uzyskanych dochodów oraz zapłaconego podatku;
- aktualny wyciąg z karty kredytowej (jeśli klient ją ma);
- aktualne potwierdzenia z odpowiednich instytucji o posiadanych zobowiązaniach lub kredytach.
Uwaga!
Część banków może żądać od potencjalnego kredytobiorcy złożenia wraz z aplikacją kredytową zaświadczenia z polskiego Biura Informacji Kredytowej o niezaleganiu z płatnościami rat kredytów i pożyczek.
Wiele osób zastanawia się, czy można zaciągnąć kredyt w Irlandii na mieszkanie w Polsce czy kredyt w Irlandii na dom w Polsce. Warto zapytać o to w wybranym banku. Często można też wziąć w Irlandii kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem hipotecznym, który pozwala na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, w tym kredytu mieszkaniowego.
Program wspierający kupowanie nieruchomości w Irlandii
Kredyt hipoteczny w Irlandii nie jest jedynym sposobem sfinansowania nabycia własnej nieruchomości. Można też skorzystać z programu Help-To-Buy, uruchomionego przez irlandzki rząd. Zmienia on wymóg co do wysokości wkładu własnego dla osób, które kupują swoją pierwszą nieruchomość.
Program umożliwia odliczenie od podatku 5 proc. wartości kupowanego mieszkania lub domu z rynku pierwotnego. Dla skorzystania z tego programu konieczne jest wypełnienie wniosku Form 12 dla osób zatrudnionych lub Form 11 dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W obu przypadkach kontroli podlega historia podatkowa z ostatnich 4 lat.
Ulga w ramach programu Help-To-Buy wyliczana jest na podstawie ostatecznej ceny zakupu mieszkania, a uzyskane w ten sposób pieniądze są następnie wypłacane bezpośrednio do dewelopera, jako część depozytu. Nie można jednak skorzystać z tego programu kredytowego, jeśli chcemy kupić dom w Polsce.
Jak dostać kredyt na samochód w Irlandii?
W irlandzkich bankach można skorzystać między innymi z pożyczek osobFistych dla klientów prywatnych. Mogą one dotyczyć kredytów celowych, takich jak kredyt na samochód w Irlandii. To pożyczki średnio- i długoterminowe, gdzie typowe roczne stopy oprocentowania wynoszą w granicach od 7,5 do 11 proc. w skali roku.
Jak dostać kredyt na samochód w Irlandii? Podstawą jego udzielenia będzie złożony wniosek ze wskazaniem przedmiotu kredytowania. Samochód stanowi najczęściej zabezpieczenie spłaty kredytu.
Konsekwencje niespłacenia kredytu w Irlandii
Terminowa spłata kredytu jest kłopotliwa dla osób, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu. Kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych w Irlandii zalega na przykład z terminową spłatą kredytu hipotecznego co najmniej przez kwartał.
Niespłacony kredyt w Irlandii powoduje kłopoty natury prawno-finansowej. Bank będzie rozpoczynał procedurę windykacyjną i dochodził swoich wierzytelności po pierwsze z przedmiotu czy prawa zabezpieczającego spłatę zobowiązania.
Kredyty w Polsce dla osób pracujących w Irlandii
Jeśli klient wnioskujący o kredyt w Polsce wykonuje pracę w Irlandii, uzyskując przy tym dochody w euro, to w naszym kraju ma szansę jedynie na kredyt walutowy. Jego główną walutą zarobkowania jest waluta europejska i w niej musi być denominowany kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą czy kredyt innego rodzaju.