Preferencyjny Kredyt #naStart otrzymasz, jeśli spełnisz odpowiednie warunki dotyczące m.in. braku własności nieruchomości. Jak jednak mają się do siebie zasady programu „Mieszkanie na start” a spadek, w ramach którego otrzymałeś dom czy mieszkanie? Sprawdź, czy nadal masz szansę na dopłaty kredytowe!
Następcą programu „Bezpieczny kredyt 2%”, wspierającego Polaków w kupowaniu pierwszej nieruchomości, ma być „Mieszkanie na start”. Sprawdziłam, od kiedy Kredyt na start może ruszyć w Polsce. Z mojego artykułu dowiesz się ponadto:
- Kredyty hipoteczne z dopłatami #naStart dostępne są także dla osób, które otrzymały mieszkanie w spadku.
- Dziedziczenie mieszkania czy domu z udziałem nie wyższym niż 50% nie wyklucza Cię z programu „Mieszkanie na start”.
- Odziedziczenie nieruchomości w trakcie trwania dopłat w programie #naStart nie musi odbierać Ci do nich prawa.
Czy mogę wnioskować o kredyt 0%, jeśli otrzymałem mieszkanie w spadku?
Możesz wnioskować o kredyt 0% w ramach programu „Mieszkanie na start”, nawet jeśli w spadku otrzymałeś mieszkanie. Co prawda wymogiem jest, byś nie posiadał takiej nieruchomości, ale istnieją wyjątki.
Skorzystaj z nich, jeśli zależy Ci na uzyskaniu Kredytu #naStart. Kalkulator rat kredytu hipotecznego pozwoli Ci ocenić, ile możesz zyskać na dopłatach z budżetu państwa w porównaniu z zaciąganiem takiego zobowiązania na zasadach komercyjnych.
Jeśli dziedziczysz prawo własności mieszkania albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a Twój udział w nich jest nie większy niż 50%, możesz otrzymać kredyt 0%. Do tego limitu nie będą wliczały się nieruchomości uzyskane w drodze dziedziczenia albo darowizny, które zbyłeś wcześniej jako darowiznę na rzecz osoby spoza Twojego gospodarstwa domowego.
Kredyt na start a spadek i darowizna – jakie są różnice?
Te dwie formy przekazania majątku różnią się tym, że darowizny dokonuje się za życia darczyńcy, a spadek przekazywany jest dopiero po śmierci spadkodawcy.
Interesuje Cię uczestnictwo w programie „Mieszkanie na start” i zaciąganie kredytu hipotecznego z preferencyjnie niskim oprocentowaniem? Niezależnie, czy otrzymałeś udział do 50 proc. własności nieruchomości w spadku czy w formie darowizny, masz prawo wzięcia udziału w tym programie.
Mieszkanie w spadku a Kredyt na Start – o czym warto wiedzieć?
Mieszkanie w spadku nie musi powodować, że nie otrzymasz dopłat w programie „Kredyt na start”. Sprawdź wyjątki. Otrzymasz dopłaty kredytowe, jeśli spełnisz jeden z poniższych warunków:
- Prawo do nieruchomości nabyłeś w drodze dziedziczenia lub darowizny w udziale nie wyższym niż 50%.
- Otrzymałeś prawo do nieruchomości w drodze dziedziczenia lub darowizny przed ukończeniem 18 lat i zbyłeś je na co najmniej 36 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o kredyt mieszkaniowy.
- Otrzymałeś prawo do nieruchomości w drodze dziedziczenia lub darowizny w udziale nie wyższym niż 50% i zbyłeś je jako darowiznę na co najmniej 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o kredyt mieszkaniowy. Darowizny musisz przy tym dokonać na rzecz: osoby wchodzącej w skład Twojego gospodarstwa domowego lub Twojego małżonka (o ile nie jest drugim kredytobiorcą lub rodzicem Twojego dziecka) lub osoby, która nie wchodzi w skład Twojego gospodarstwa domowego, nie jest Twoim małżonkiem lub rodzicem Twojego dziecka.
To nie jedyne w odniesieniu do programu Mieszkanie na Start limity i ograniczenia. Inne dotyczą wysokości Twoich dochodów, wieku, liczby dzieci w rodzinie czy wartości kupowanej nieruchomości.
Co, jeśli odziedziczę mieszkanie w trakcie trwania dopłat do kredytu?
Jeśli odziedziczysz mieszkanie w trakcie trwania dopłat, nie tracisz prawa do nich. Inaczej jest, kiedy kupujesz mieszkanie czy dom. Wtedy tracisz dopłaty od chwili, kiedy do tego dojdzie.
Odwiedź stronę Rządowego Centrum Legislacji i uzyskaj więcej informacji o tym, co pozwala na uczestnictwo w programie i jak zachowywać się już w trakcie spłaty kredytu Mieszkanie na start a utrata dofinansowania nie stanie się Twoim udziałem.
Dodatkowe źródła informacji:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19830450207/U/D19830207Lj.pdf
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12383851/katalog/13050682#13050682