Jak wygląda kwestia skorzystania z programu Mieszkanie na Start a darowizna? Czy jeśli dostałeś kiedyś mieszkanie od babci i dawno je sprzedałeś, to możesz ubiegać się o kredyt #naStart? Albo czy stracisz prawo do dopłat, jeżeli dostaniesz takie mieszkanie w trakcie spłaty kredytu? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania i poznasz najważniejsze zasady skorzystania z programu w kontekście darowizny.

W artykule poruszamy najważniejsze kwestie dotyczące programu kredyt mieszkaniowy #naStart:
- O tani kredyt mieszkaniowy #naStart będą mogły się ubiegać głównie osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały swojego mieszkania.
- Program przewiduje jednak kilka wyjątków od powyższej zasady, ponieważ można wziąć udział w programie, jeśli otrzymało się w przeszłości mieszkanie w darowiźnie i zostało ono zbyte na warunkach określonych w programie.
- Problemem może okazać się jednak otrzymanie mieszkania w darowiźnie w trakcie otrzymywania dopłat do kredytu #naStart, ponieważ skutkuje to utratą prawa do dofinansowania.
Czy darowizna wyklucza z programu kredyt #naStart?
Jeśli planujesz skorzystać z programu Mieszkanie na start darowizna mieszkania tego nie wyklucza. Innymi słowy, jeśli otrzymałeś kiedyś taką nieruchomość w drodze darowizny lub dziedziczenia, wciąż możesz wnioskować o tani kredyt #naStart na zakup swojego pierwszego mieszkania.
Warto tutaj wyjaśnić, że powyższa możliwość nie jest oczywista. Co do zasady bowiem program dedykowany jest osobom, które nigdy dotąd nie posiadały żadnej nieruchomości mieszkalnej na własność.

Od tej zasady jednak jest kilka wyjątków i jednym z nich jest właśnie możliwość ubiegania się o kredyt na Start, gdy darowizna była powodem uzyskania w przeszłości prawa własności do innej nieruchomości. Co ważne jednak, aby z tej możliwości skorzystać, musisz spełnić kilka dodatkowych warunków.
polecają ranking

Mieszkanie na Start a darowizna — jakie warunki trzeba spełnić?
W kwestii skorzystania z programu Mieszkanie na Start i darowizny obowiązują ściśle określone reguły. O tani kredyt hipoteczny z dopłatami w programie możesz się bowiem ubiegać tylko w następujących sytuacjach:
- gdy przed ukończeniem 18 roku życia dostałeś nieruchomość mieszkalną w drodze dziedziczenia lub darowizny, ale zbyłeś ją co najmniej 36 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o kredyt mieszkaniowy;
- jeśli posiadałeś prawo własności w udziale nie wyższym niż 50% do nie więcej niż jednej nieruchomości mieszkalnej (mieszkania lub domu jednorodzinnego) i zbyłeś je na co najmniej 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o kredyt mieszkaniowy na rzecz osoby wchodzącej w skład Twojego gospodarstwa domowego albo na rzecz niebędącego drugim kredytobiorcą małżonkiem kredytobiorcy lub drugim rodzicem jego dziecka, lub na rzecz osoby niewchodzącej w skład Twojego gospodarstwa domowego albo niebędącego drugim kredytobiorcą małżonkiem kredytobiorcy lub drugim rodzicem jego dziecka.
Podsumowując, masz prawo wziąć udział w programie, jeżeli albo pozbyłeś się już otrzymanego w darowiźnie mieszkania.
Co jeśli w trakcie trwania dopłat do rat kredytu dostanę mieszkanie w darowiźnie?
Zasady programu przewidują szereg sytuacji, które skutkują utratą dofinansowania kredytu #naStart. Jedną z nich jest nabycie kolejnego mieszkania w trakcie okresu ich obowiązywania. Tutaj także przewidziano jednak wyjątki, ponieważ:
- nie stracisz prawa do dopłat do kredytu, jeśli w trakcie ich przysługiwania otrzymasz nieruchomość mieszkalną w drodze dziedziczenia,
- stracisz natomiast prawo do dopłat, jeśli kolejne mieszkanie nabędziesz w drodze transakcji kupna-sprzedaży lub właśnie w drodze darowizny.
Co ważne, otrzymanie mieszkania w darowiźnie spowoduje jedynie utratę prawa do kolejnych dopłat. Nie będziesz zatem musiał zwracać dopłat już otrzymanych.
Jedynym skutkiem będzie zatem to, że Twoja rata kredytu Mieszkanie na Start wzrośnie, ponieważ będzie już naliczana według standardowego oprocentowania. Ile ona wówczas wyniesie? Możesz to oszacować za pomocą kalkulatora rat kredytu hipotecznego.
Mam działkę z rozpoczętą budową otrzymaną w darowiźnie. Czy mogę skorzystać z dopłat?
Możliwość skorzystania z programu wyklucza posiadanie innej nieruchomości mieszkalnej. Nie jest nią natomiast działka z rozpoczętą budową, dlatego jeśli otrzymałeś ją w darowiźnie, możesz wnioskować o kredyt #naStart np. na dokończenie takiej budowy.
Analogicznie o kredyt z dopłatami możesz się ubiegać również w sytuacji, gdy dostałeś wyłącznie działkę budowlaną w drodze darowizny lub dziedziczenia. Wówczas tani kredyt z dopłatami możesz przeznaczyć na budowę i wykończenie domu, a działkę wnieść jako wkład własny do kredytu.
Na jakich warunkach będzie udzielany kredyt #naStart?
Kredyt #naStart to kredyt mieszkaniowy z dopłatami państwa do rat, którego oprocentowanie będzie wynosiło od 0 do 1,5% w zależności od liczby dzieci w gospodarstwie domowym kredytobiorcy. Kredyt będzie udzielany przez wybrane banki komercyjne na podobnych zasadach jak standardowy kredyt hipoteczny.
Do jego uzyskania potrzebna będzie zatem zdolność kredytowa oraz wkład własny (można skorzystać z gwarancji brakującego wkładu BGK).
Z kredytu #naStart skorzystają głównie osoby, które chcą nim sfinansować zakup lub budowę swojego pierwszego mieszkania lub domu (warunku tego nie muszą spełniać kredytobiorcy z co najmniej trójką dzieci).
W przypadku singli dodatkowo obowiązuje limit wieku 35 lat. Poza tym przewidziano inne limity i ograniczenia w programie Mieszkanie na Start m.in. limit dochodowy, czy też limit metrażu nieruchomości finansowanej kredytem.