Icon
Mieszkanie na Start a sprzedaż mieszkania – czy będzie możliwość sprzedaży nieruchomości kupionej w programie #naStart?

Mieszkanie na Start a sprzedaż mieszkania – czy będzie możliwość sprzedaży nieruchomości kupionej w programie #naStart?


Icon 7/17/2024 | 12:00 AM
Icon 3 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Mieszkanie na Start – sprzedaż mieszkania kupionego na kredyt z dopłatami z nowego programu jest możliwa, ale w takim przypadku stracisz prawo do dalszych dopłat. Wcześniej wypłaconego dofinansowania nie będziesz już musiał zwracać. Zobacz, jak to ma wyglądać w praktyce.

Mieszkanie na Start a sprzedaż mieszkania

15 stycznia 2025 roku ma być uruchomiony program Kredyt #naStart, czyli nowa odsłona „Mieszkanie na start”. Sprawdziłam, czy w jego ramach możliwa będzie sprzedaż mieszkania kupionego na kredyt z dopłatami: 

  • W ramach programu #naStart możesz liczyć nawet na uzyskanie kredytu 0% z dopłatami z budżetu państwa.  
  • Dopłaty są wstrzymywane, jeśli sprzedaż mieszkania kupionego w ramach programu #naStart nastąpi w ciągu pierwszych 10 lat spłaty. 
  • Nie musisz zwracać dopłat z programu „Mieszkanie na start”, nawet jeśli sprzedasz nieruchomość.  
  • Utrata dopłat do kredytu #naStart możliwa jest np. przy wynajęciu domu czy mieszkania lub w razie upadłości kredytobiorcy. 

Czy będzie można sprzedać mieszkanie zakupione w ramach programu #naStart? 

Możesz sprzedać mieszkanie zakupione w ramach programu kredyt #naStart. Jednak licz się z tym, że stracisz dalsze dopłaty, a już wypłacone środki będą podlegały zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.  

Zgodnie z zasadami programu Kredyt na Start, najważniejsze informacje o nim wskazują, że przez okres przysługiwania dopłat do rat kredytu hipotecznego możesz zbyć prawo własności nieruchomości, ale z pewnymi konsekwencjami finansowymi. Nie stracisz dopłat, ale po sprzedaży nie będą one wypłacane. Sprawdź w kalkulatorze rat kredytu hipotecznego, ile będziesz płacił wówczas miesięcznie za swój kredyt.

Kiedy mogę sprzedać mieszkanie kupione w ramach kredytu #naStart? 

Możesz sprzedać mieszkanie kupione w ramach kredytu #naStart w dowolnym momencie, choćby od razu po jego zakupie. Nie musisz najpierw spłacać wszystkich rat zobowiązania. W momencie sprzedaży tracisz jednak prawo do dalszych dopłat kredytowych, które zgodnie z podpisaną umową z bankiem uczestniczącym w programie #naStart powinny być wypłacane przez pierwsze 10 lat okresu spłaty.  

Twoja rata kredytowa wzrośnie, chyba że z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży spłacisz zobowiązanie przed czasem, uwalniając tym samym zdolność kredytową

Co się stanie, jeśli sprzedam mieszkanie? 

W takim przypadku dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego wygasają w miesiącu, w którym dojdzie do zbycia nieruchomości. Co więcej, kwoty uzyskanych po tym dniu dopłat będą podlegały zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Ważne jest jednak dla Ciebie także to, że dotychczas uzyskane, przed dniem sprzedaży mieszkania, nie będą podlegały zwrotowi.  

Rata kredytu Mieszkanie na start składa się z dopłaty z budżetu państwa, części odsetkowej naliczanej przez bank i części kapitałowej. Zobowiązanie spłacasz w ratach malejących, czyli na początku są one wyższe niż w przypadku rat równych w okresie kredytowania. 

Kiedy mogę stracić dopłaty z kredytu mieszkaniowego #naStart? 

Stracisz dalsze dopłaty do kredytu mieszkaniowego #naStart, jeśli sprzedasz mieszkanie przed upływem pierwszych 10 lat okresu spłaty. Tzn. przed udzieleniem Ci wszystkich przysługujących dopłat.  

Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której może dojść do utraty dopłat w programie #naStart. Dojdzie do tego również w przypadku: 

  • Prawomocnego skazania kredytobiorcy za przestępstwo popełnione w związku z udzieleniem kredytu mieszkaniowego z dopłatami do rat (zgodnie z art. 297 § 1 lub 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny). 
  • Dokonania zwrotu kwoty partycypacji wniesionej z wykorzystaniem środków kredytu mieszkaniowego. 
  • Wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ustanowionego po wniesieniu wkładu mieszkaniowego z wykorzystaniem środków kredytu mieszkaniowego – z wyjątkiem sytuacji, w której prawo to nie wygasło względem drugiego kredytobiorcy. 
  • Zmiany użytkowania lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. 
  • Nabycia przez Ciebie jako kredytobiorcy prawa własności innego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, chyba że prawo to nabyłeś w drodze dziedziczenia. 
  • Wynajęcia lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego lub jego części innej osobie lub użyczenia go innej osobie. 
  • Upadłości kredytobiorcy. 
Data opublikowania: 7/17/2024

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    6.0
    Na podstawie 1 oceny

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert