Icon
Mieszkanie na Start a kupno domu - czy można kupić dom w programie Kredyt #naStart?

Mieszkanie na Start a kupno domu - czy można kupić dom w programie Kredyt #naStart?


Icon 4/24/2024
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Program Mieszkanie na Start ma ruszyć w 2025 roku i oferować Polakom tanie kredyty mieszkaniowe. Czy będzie można je zaciągnąć także na zakup domu? Projekt ustawy przewiduje taką możliwość i poniżej wyjaśniamy, jakie są zasady ubiegania się o kredyt na Start a kupno domu.

Mieszkanie na Start a kupno domu

W tym artykule poruszamy najważniejsze zagadnienia związane z kredytem mieszkaniowym #naStart a kupnem domu:

  • O kredyt mieszkaniowy #naStart na kupno domu mogą się ubiegać osoby, które nie mają innej nieruchomości mieszkalnej i spełniają pozostałe warunki programu.
  • W programie obowiązuje wiele limitów m.in. maksymalnej powierzchni domu.
  • Największą zaletą programu są dopłaty do rat kredytowych, które obniżają oprocentowanie kredytu nawet do 0%.
  • Przy obecnych cenach nieruchomości dopłaty mogą nie objąć całego kapitału potrzebnego na sfinansowanie zakupu domu, ponieważ przysługują one tylko do określonej kwoty kredytu.

Czy w ramach programu #naStart można kupić dom?

W ramach programu Mieszkanie na Start można kupić dom i to zarówno nowy z rynku pierwotnego, jak i używany z rynku wtórnego. Co więcej, zaciągając na ten cel kredyt #naStart, możesz go przeznaczyć nie tylko na sfinansowanie zakupu nieruchomości, ale też kosztów jej wykończenia.

Możliwość zakupu domu w programie #naStart nie powinna dziwić, ponieważ celem programu jest wsparcie Polaków w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Preferencyjny kredyt z dopłatami to rat można zatem przeznaczyć także na:

  • zakup mieszkania,
  • budowę domu jednorodzinnego,
  • budowę mieszkania w ramach kooperatywy mieszkaniowej,
  • nabycie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • wkład mieszkaniowy w spółdzielni,
  • partycypację w TBS lub SIM.

Na dwa ostatnie cele możesz się ubiegać o kredyt konsumencki. W pozostałych przypadkach musisz natomiast wnioskować wyłącznie o kredyt hipoteczny, czyli pod zabezpieczenie na hipotece nieruchomości.

Kto będzie mógł kupić dom w programie Kredyt na Start?

Jeśli chcesz kupić dom w programie Kredyt na Start, musisz spełnić kilka warunków m.in.:

  • nie być właścicielem innej nieruchomości mieszkalnej – ani w momencie składania wniosku, ani przedtem, chyba że: masz co najmniej 3 dzieci lub masz maks. 50% udział w nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny;
  • nie być stroną umowy o inny kredyt hipoteczny;
  • mieć nie więcej niż 35 lat, jeśli prowadzisz jednoosobowe gospodarstwo domowe (nie dotyczy osób z niepełnosprawnością).

O kredyt #naStart możesz się ubiegać będąc singlem. Wniosek możesz też złożyć ze swoim partnerem życiowym (nie musicie być małżeństwem), a nawet z rodzicem lub siostrą, o ile prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe.

Kredyt mieszkaniowy #naStart a kupno domu - jakie są dopłaty?

Dopłaty do kredytu hipotecznego #naStart obowiązują przez 10 lat i obniżają przez ten czas raty kredytowe. Wysokość dopłat zależy jednak od liczby dzieci w gospodarstwie domowym kredytobiorcy i wpływa na oprocentowanie kredytu w następujący sposób:

  • 1,5% – przy braku dzieci,
  • 1% – przy 1 dziecku,
  • 0,5 % – przy 2 dzieci,
  • 0% – przy 3 lub większej liczbie dzieci.

Tak niskie oprocentowanie kredytu jest bez wątpienia korzystne, ponieważ przełoży się na znacznie niższy całkowity koszt kredytu i niższe raty niż w przypadku standardowego kredytu hipotecznego. Ile one wyniosą, możesz łatwo obliczyć za pomocą kalkulatora rat kredytu hipotecznego.

Dopłaty przysługują jednak tylko do określonej kwoty kredytu:

  • 200 tys. zł – dla gospodarstwa 1-osobowego
  • 400 tys. zł – dla gospodarstwa 2-osobowego,
  • 450 tys. zł – dla gospodarstwa 3-osobowego,
  • 500 tys. zł – dla gospodarstw 4-osobowego,
  • 600 tys. zł – dla gospodarstwa 5-osobowego lub większego.

Limity kwot kredytu objętych dopłatami są zatem dość niskie, jeśli zestawimy je z cenami domów jednorodzinnych w Polsce. Obecnie bowiem za dom o powierzchni 100 m2 trzeba zapłacić średnio od 450 do nawet 1 mln tys. zł.

Jego sfinansowanie kredytem na Start może być zatem trudne nawet dla rodzin wielodzietnych, zwłaszcza jeśli chce się zaciągnąć także kredyt na wykończenie domu. Warto więc tutaj pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

1) Program nie narzuca maksymalnej kwoty kredytu, a jedynie maksymalne kwoty objęte dopłatami. Możesz zatem ubiegać się nawet jako singiel o kredyt #naStart i na milion złotych, jednak wówczas jego większa część (800 tys. zł) będzie oprocentowana rynkowo. Przełoży się to na wysokie raty i konieczność posiadania bardzo wysokich dochodów, by mieć zdolność kredytową do zaciągnięcia tak dużego zobowiązania.

2) W dużych miastach, gdzie ceny nieruchomości są wyższe niż przeciętne, limity kredytu będą podwyższane o 10 lub 20%.

3) Program nie narzuca górnej granicy wkładu własnego do kredytu #naStart. Przy wysokiej cenie domu warto więc uzbierać go w jak największej kwocie, aby w ten sposób obniżyć kwotę kredytu i skorzystać z maksymalnego wymiaru dopłat.

Kredyt mieszkaniowy #naStart a zakup domu - limity i ograniczenia

Kredyt mieszkaniowy #naStart ma także limity i ograniczenia. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

Limit powierzchni domu

Dopłaty do kredytu w pełnej wysokości przysługują tylko wtedy, jeśli powierzchnia domu nie przekracza sumy 25 oraz iloczynu 25 x liczba osób w gospodarstwie domowy. Przykładowo więc singlowi przysługują dopłaty do domu o powierzchni do 50 m2, a parze z 1 dzieckiem do 100 m2. Przy przekroczeniu limitu powierzchni dopłaty będą obniżane – o 50 zł za każdy przekroczony metr kwadratowy.

Limit miesięcznych dochodów

Aby korzystać z dopłat do kredytu #naStart, miesięczny dochód Twojego gospodarstwa domowego nie może przekroczyć:

  • 7 000 zł – jeśli prowadzisz 1-osobowe gospodarstwo,
  • 11 000 zł – przy 2 osobach w gospodarstwie domowym,
  • 14,5 000 zł – przy 3 osobach,
  • 18 00 zł – przy 4 osobach.

Limity nie będą dotyczyć kredytobiorców z trójką dzieci. Dotyczy to również sytuacji samotny rodzic plus trójka (lub więcej) dzieci. Limity te będą aktualizowane co roku od momenta wejścia w życie programu Kredyt 0%.

Kredyt #naStart - czy to dobra okazja do kupna domu?

Program kredyt #naStart jest dość skomplikowany i może odstraszać licznymi limitami oraz ograniczeniami. Mimo to warto się nim zainteresować, ponieważ jest dobrą okazją do obniżenia kosztów finansowania kupna domu.

Największą zaletą kredytu #naStart są bowiem dopłaty, które obniżają oprocentowanie oraz raty kredytowe. Niestety możesz z nich w pełni nie skorzystać ze względu na limit kwot objętych dopłatami.

Twoje szanse na zmieszczenie się w limicie może jednak zwiększyć szereg czynników np. wielodzietne gospodarstwo domowe, kupno domu w mniejszym mieście, czy też uzbieranie większego wkładu własnego. Warto także dowiedzieć się, kiedy można stracić dopłaty do kredytu #naStart, by mieć świadomość, jakie warunki programu nie mogą zostać naruszone.

Data opublikowania: 4/24/2024

    Jestem ekonomistką z wykształceniem zdobytym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wyspecjalizowaną w obszarze finansów i bankowości. Od prawie dekady zajmuję się copywritingiem i redakcją treści internetowych, skupiając się głównie na finansach. To pozwala mi dzielić się swoją wiedzą oraz praktycznym podejściem do kwestii finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    2.0
    Na podstawie 1 oceny

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert