Icon
Jak negocjować z bankiem oferty kredytowe? Czy można negocjować warunki spłaty kredytu?

Jak negocjować z bankiem oferty kredytowe? Czy można negocjować warunki spłaty kredytu?


Icon 1/13/2022
Icon 8 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Negocjacje z bankiem nie należą do najłatwiejszych czynności. Skomplikowany język, czy niezrozumiałe formuły z pewnością tego nie ułatwiają. Jednak w wielu sytuacjach mogą one sprawić, że uda Ci się znaleźć korzystniejszą ofertę. Jak negocjować z bankiem spłatę kredytu? Czy możliwe jest przeprowadzenie negocjacji z bankiem po wypowiedzeniu umowy? Odpowiadamy!

Jak negocjować z bankiem?

Szukając najlepszego kredytu dla siebie, porównujemy oferty wielu instytucji finansowych. Sprawdzamy wysokość oprocentowania, RRSO czy też zasady spłaty zobowiązania. Nie każdy jednak wie, że w wielu przypadkach, oferta, która została nam przedstawiona, może ulec niewielkiej zmianie. Wystarczy, że podejmiemy się trudnego zadania, jakim są negocjacje z bankiem.

Negocjacje z bankiem – czego mogą dotyczyć?

Trudne rozmowy z pracownikiem banku najczęściej kojarzą nam się z windykacją lub innymi problemami w spłacie zobowiązań. Okazuje się jednak, że tego typu dyskusje mogą dotyczyć również innych kwestii. Pierwszą okazją, od której możemy rozpocząć negocjacje, jest odrzucenie wniosku kredytowego. Negatywna decyzja to bowiem nie koniec świata.

Niezależnie od tego, czy starasz się o kredyt hipoteczny, czy gotówkowy, warto sprawdzić, co było przyczyną odrzucenia Twojego wniosku. W niektórych sytuacjach może być to za mała zdolność kredytowa, a czasami błąd w dokumentach. Niezależnie od tego, warto podjąć jakiekolwiek działania. Czasami wystarczy skorzystać z dodatkowego produktu finansowego banku, obniżyć wysokość kredytu czy rozłożyć go na większą ilość rat, aby otrzymać nowe finansowanie. Niekiedy rozwiązaniem niskiej zdolności może być konsolidacja posiadanych kredytów, jednak aby się tego dowiedzieć, musisz rozpocząć dyskusję z bankiem.

Co jeszcze można negocjować? Częstym tematem do dyskusji jest zmiana warunków kredytowych. W wielu przypadkach kredytobiorcy, którzy przez długi czas związani są z bankiem i terminowo spłacają wszystkie zobowiązania, mogą liczyć na poprawę warunków w tym na zmniejszenie kwoty kredytu.

Negocjacje z bankiem rozpocznij od wysłania pisma czy maila (jeśli masz swojego opiekuna). W treści wiadomości zawrzyj informacje o problemie oraz poproś o pomoc w jego rozwiązaniu. Jeśli negocjacje następują przed udzieleniem kredytu, warto po prostu udać się do stacjonarnej placówki banku i porozmawiać z dowolnym doradcą o Twojej sytuacji. 

Jak negocjować z bankiem? Co mówić, a czego nie?

Sposoby przeprowadzania negocjacji z bankami warto podzielić na te, które dotyczą jedynie stałych klientów, oraz nowych. W zależności od długości historii kredytowej czy ilości posiadanych produktów rozmowy będą przebiegać w zupełnie inny sposób. Banki, godząc się na zaproponowane przez klienta warunki, wyrażają wdzięczność za długą współpracę. Chcąc więc odnieść sukces podczas negocjacji, warto skupiać się na mocnych stronach waszej relacji.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby powiedzieć o terminowej spłacie wszystkich zadłużeń oraz wspomnieć o dobrej historii kredytowej. Z pewnością dobrym argumentem będzie też długa współpraca. Bez znaczenia, czy posiadasz jedynie rachunek osobisty w danym banku, korzystasz z lokat, czy też z produktów kredytowych.

Jeśli chcesz, aby negocjacje przebiegły pomyślnie i w dobrej atmosferze, to w żaden sposób nie możesz szantażować doradcy banku, ani wywierać na nim jakiegokolwiek wpływu. Niekorzystne będzie też zatajanie informacji dotyczących aktualnej sytuacji materialnej. Kłamstwo nie tylko nie popłaca, ale też może narazić Cię na wiele nieprzyjemności.

Jak negocjować z bankiem warunki i spłatę kredytu hipotecznego

Negocjacje z bankiem najczęściej dotyczą sytuacji, w której chcemy pożyczyć pieniądze na jak najlepszych warunkach. Banki zdając sobie sprawę z tego, że o klienta trzeba zabiegać, pozwalają na to, aby pewne kwestie polegały niewielkim negocjacjom. Najczęściej dotyczą one jednak zobowiązań udzielanych na duże sumy oraz długi okres, czyli właśnie kredytów hipotecznych.

Negocjacje kredytu z bankiem mogą dotyczyć wysokości oprocentowania, marży czy zniesienia opłaty za przedterminową spłatę. Niektórzy podejmują się rozmów jeszcze przed podpisaniem umowy, zaraz po tym, gdy otrzymają negatywną decyzję kredytową. Warto podjąć ten krok, zwłaszcza gdy zależy Ci na skorzystaniu z konkretnej oferty. Pamiętaj jednak, że takie rozmowy mogą być bardzo trudne, zwłaszcza w przypadku gdy nie posiadasz żadnej relacji z danym kredytodawcą.

Kolejny temat to negocjacja prowizji z bankiem. Opłata ta stanowi jeden z głównych kosztów kredytu i co ciekawe, w niektórych przypadkach może wynosić nawet 0 zł. Banki po rozmowach z klientami najczęściej decydują się zmniejszyć lub całkowicie znieść prowizję naliczaną za udzielnie finansowania, lub też z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. 

Jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu? Ten temat z pewnością interesuje każdego kredytobiorcę. Wysokość raty w dużej mierze zależy od oprocentowania i przy rosnących stopach procentowych, może różnić się nawet o kilkaset złotych, względem poprzednich miesięcy.

W tym wypadku warto rozważyć np. zmianę kredytu na ten ze stałym oprocentowaniem. Rata kredytu w tej sytuacji raczej nie ulegnie obniżeniu, ale z całą pewnością zapewni Ci spokojny sen. Wysokość miesięcznej opłaty będzie stała i odporna na wszelkie zmiany, które zadzieją się na rynku kredytowym. Innym rozwiązaniem może być prośba o wydłużenie okresu spłaty. Taki zabieg spowoduje, że kwota kredytu zostanie rozłożona na większą ilość rat, efektem czego ulegną one zmniejszeniu.

Jak widzisz, negocjacje z bankiem dotyczące kredytu hipotecznego mogą odnosić się do niemal każdego elementu umowy. Pamiętaj również, że tematem rozmów mogą być też zmiany warunków związane z pogorszeniem sytuacji finansowej. Jeśli straciłeś źródło dochodów lub też wiesz, że kolejne miesiące nie będą dla Ciebie najlepsze, postaraj się porozumieć z bankiem w sprawie spłaty zadłużenia. Kredytodawcy zależy przede wszystkim na odzyskaniu pieniędzy, dlatego w wielu kwestiach możesz liczyć na jego pomoc.

Skuteczne sposoby na obniżenie kosztów kredytu hipotecznego znajdziesz TUTAJ!

Negocjacje z bankiem po wypowiedzeniu umowy

Jeśli jednak nie skorzystałeś z możliwości porozumienia się z bankiem w sytuacji pojawienia się problemów finansowych, może zdarzyć się sytuacja, w której kredytodawca wypowie Ci umowę. Najczęściej taki krok podejmowany jest w momencie odnotowania zaległości wynoszącej minimum 3 miesiące. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Wypowiedzenie kredytu a ugoda, to bardzo delikatna sprawa. Najważniejsze to nie unikać kontaktu z bankiem i wyrazić wolę współpracy. Negocjacje dotyczące nowej propozycji spłaty zadłużenia mają za zadanie sprawić, że Ty będziesz w stanie oddać cały dług, a bank odzyska swoje pieniądze. Gdy dojdziecie do porozumienia, zostanie spisany aneks do umowy (lub też odrębne porozumienie), które określa nowe zasady spłaty.

Jak skutecznie negocjować spłatę kredytu gotówkowego?

Jak już wspomniałam, banki najchętniej podejmują się negocjacji jedynie w przypadku kredytów o dużej wartości. Kredyty gotówkowe nie zawsze należą do tego typu zobowiązań, ale to nie znaczy, że nie warto próbować. Jeśli jeszcze nie podpisałeś umowy kredytowej, wybierz się do placówki banku i porozmawiaj o ofercie. Najczęściej, propozycja, która widoczna jest w internecie, konstruowana jest w taki sposób, aby odpowiadała najszerszej grupie klientów. Indywidualne warunki warto omawiać osobiście.

Jak negocjować z bankiem spłatę kredytu gotówkowego? Nawet jeśli podpisałeś już umowę, droga do negocjacji wcale nie jest zamknięta. Szczególnie w przypadku zobowiązań branych na długi okres spłaty, warto szukać tańszych możliwości. W tym wypadku skontaktuj się ze swoim doradcą i poproś o rozmowę lub też wystosuj specjalne pismo do odpowiedniego oddziału w banku.

Warto w tym celu zapoznać się z naszym artykułem: 7 sposobów na obniżenie kredytu gotówkowego

Czy można negocjować warunki kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci połączyć kilka zobowiązań w jedno. Dzięki temu możesz liczyć na mniejszą ratę oraz często – na lepsze warunki kredytowania. Czy w związku z tym możesz prowadzić negocjacje z bankiem w sprawie zadłużenia? Jak najbardziej! Kredyt konsolidacyjny to taki sam produkt kredytowy jak inne. Warto więc szukać najtańszego rozwiązania. Oczywiście pula argumentów może być w tej sytuacji nieco mniejsza (posiadasz już kilka obciążeń, które skutecznie ograniczają Twoją zdolność), ale mimo wszystko warto spróbować.

Negocjacje z bankiem – jak napisać stosowne pismo i jakie podać argumenty?

Niestety nie istnieje idealny wzór pisma, który sprawi, że wszystkie Twoje prośby zostaną spełnione. Jeśli jednak podejmujesz się zadania, jakim jest negocjowanie kredytu, pamiętaj o kilku zasadach, które mogą Ci w tym pomóc.

  1. Postaraj się krótko i zwięźle przedstawić swój problem. Wniosek powinien mieć formę dokumentu, najlepiej jednostronicowego.
  2. Zaadresuj pismo do konkretnej osoby lub oddziału. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko zaginięcia dokumentu, a tym samym zwiększasz szansę, że ktoś się nim zainteresuje.
  3. Wyraźnie zaznacz swoje oczekiwania. Bank nie podejmie negocjacji, jeśli nie przedstawisz mu swojej prośby. W dokumencie musi więc znaleźć się widoczna prośba np. o zmniejszenie rat, wydłużenie okresu spłaty czy umorzenie odsetek.
  4. Podaj uzasadnienie. Zmiana warunków nie może odbyć się jedynie dla samej zmiany. W dokumencie warto więc podać powód podjęcia negocjacji. Może to być pogorszenie warunków finansowych czy np. znalezienie korzystniejszej oferty.
  5. Zaznacz, że oczekujesz odpowiedzi. Tworząc pismo do banku, warto dodać prośbę o pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Co można zyskać, negocjując z bankiem?

Udane negocjacje z bankiem w najlepszym przypadku mogą przynieść Ci wiele korzyści, a w najgorszym nie zmienią Twojej sytuacji. Oczywiście jeżeli poprowadzisz je umiejętnie. Podejmując się rozmowy z doradcą, nic bowiem nie tracisz. A co możesz zyskać? Przede wszystkim – tańszy kredyt. Bank być może po rozmowie z Tobą zrezygnuje z naliczenia prowizji czy też obniży marżę. Może też zaproponować swoje rozwiązanie, które stanie się kompromisem pomiędzy Twoimi oczekiwaniami a wymogami banku.

Poznaj też sposoby na to: jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Pomoc w negocjowaniu warunków z bankiem – gdzie jej szukać?

W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług negocjatora bankowego. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się prowadzeniem rozmów z instytucjami finansowymi, opiniowaniem umów czy też nadzorem postępowania egzekucyjnego. O pomoc w negocjacjach z bankiem warto poprosić w sytuacji podbramkowej, np. wtedy gdy bank zagrozi zerwaniem umowy. Pamiętaj jednak o tym, że takie firmy pobierają procent z negocjowanego przez Ciebie produktu jako swoje wynagrodzenie. Warto więc skalkulować które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze i czy nie warto samodzielnie stanąć do negocjacji.

Data opublikowania: 1/13/2022

    Ukończyłam Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, dzięki czemu wiem, jak pisać językiem zrozumiałym i staram się zawsze obiektywnie przekazywać informacje. Tłumaczę na „ludzki” zawiłości świata finansów i produktów bankowych, a dzięki wiedzy, jaką zdobyłam pracując w Totalmoney jestem w stanie odpowiadać na pytania użytkowników w trudnych sytuacjach finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.4
    Na podstawie 33 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert