Icon
Cesja kredytu gotówkowego. Jak przenieść kredyt gotówkowy na inną osobę?

Cesja kredytu gotówkowego. Jak przenieść kredyt gotówkowy na inną osobę?

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 8/20/2024
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Cesja kredytu gotówkowego to inaczej przeniesienie kredytu gotówkowego na inną osobę lub zwolnienie z długu obecnego kredytobiorcy. Niektóre banki w Polsce pozwalają na taką operację, w wyniku której inna osoba wchodzi w rolę spłacającego zobowiązanie. Sprawdź, jakie warunki musisz przy tym spełnić.

Cesja kredytu gotówkowego
Sprawdziliśmy:
Jak przenieść kredyt gotówkowy na inną osobę!

Masz  problemy ze spłatą kredytu? Rozwiązaniem może być też cesja kredytu. Sprawdziłam:

  • Cesja kredytu gotówkowego polega na przepisaniu zobowiązania na inną osobę.
  • Santander Bank Polska i mBank oferują możliwość cesji kredytu gotówkowego.
  • Nowy kredytobiorca przy cesji musi być pełnoletni, mieć odpowiednią zdolność kredytową przy kredycie gotówkowym i dobrą historię w BIK-u.
  • Nowy kredytobiorca musi wyrazić zgodę na cesję kredytu gotówkowego, tak samo jak kredytodawca.

Na czym polega cesja kredytu gotówkowego?

Cesja kredytu gotówkowego na inną osobę to inaczej przepisanie zobowiązania na innego kredytobiorcę, dokonywana na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Pod pewnymi względami jest ona podobna do refinansowania kredytu. Jednak cesja dokonywana jest w ramach jednego, tego samego banku. Zmienia się więc nie strona kredytodawcy, ale kredytobiorcy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego cesja jest umową, na podstawie której cesjonariusz nabywa od cedenta określoną wierzytelność. W tym przypadku cesjonariuszem jest zwykle bank. Cesja kredytu gotówkowego polega na tym, że prawa i obowiązki spoczywające dotychczas na kredytobiorcy przejmuje inna osoba – prawna lub fizyczna.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Porównaj aktualną ofertę kredytów gotówkowych

Jak dokonać cesji kredytu gotówkowego w wybranych bankach?

Jeśli chcesz dokonać cesji kredytu gotówkowego w wybranym banku, musisz złożyć stosowny wniosek. Nie wszystkie instytucje dają taką możliwość. Sprawdziłam w popularnych bankach w Polsce, jak przepisać kredyt na kogoś innego i czy w ogóle to jest wykonalne.

Bank

Czy istnieje możliwość cesji kredytu gotówkowego?

Jak odbywa się cesja kredytu gotówkowego?

Citi Handlowy

Nie

-

Credit Agricole

Nie

-

Alior Bank

Nie

-

Pekao

Nie

-

PKO BP

Nie

-

Santander Bank Polska

Tak

Osoba podejmująca zobowiązanie (nowy kredytobiorca) musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dowód osobisty. Dyspozycję cesji składa się u doradcy kredytowego w banku.

ING Bank Śląski

Nie

-

mBank

Tak

Cesja jest możliwa pod warunkiem, że osoba mająca pozostać kredytobiorcą, spełni określone warunki dotyczące wiarygodności kredytowej. Konieczne jest także złożenie odpowiedniego wniosku do banku.

Źródło: Informacje z poszczególnych banków

Jak wypełnić wniosek o cesję kredytu gotówkowego – wzór

Na podstawie udostępnianego przez mBank wniosku o cesję kredytu gotówkowego mogę wskazać, jakie dane mogą być wymagane od Ciebie przy składaniu takiego podania w wybranym banku. Właściwie mBank posługuje się „Wnioskiem o zwolnienie z długu – kredyt dla osób fizycznych”. Wpisujesz w nim:

  • numer umowy kredytowej i datę jej zawarcia;
  • dane kredytobiorcy (kredytobiorców);
  • wniosek o zwolnienie z długu konkretnej osoby, ze wskazaniem jej imienia, nazwiska i numeru PESEL;
  • uzasadnienie złożonego wniosku – może być to m.in. rozwód, separacja, rozpad nieformalnego związku itp.;
  • dane kredytobiorcy pozostającego przy długu – imię, nazwisko, numer PESEL, wykształcenie, stan cywilny, status zamieszkania, wielkość gospodarstwa domowego, ewentualne alimenty;
  • źródła dochodu kredytobiorcy – forma zatrudnienia, zawód, dane firmy, forma prawna pracodawcy lub prowadzonej działalności, liczba osób zatrudnionych w firmie, branża działalności, wysokość dochodu i dodatkowe źródła zarobków;
  • zobowiązania osoby fizycznej i zobowiązania firmy, jaką prowadzi;
  • rachunek do spłaty kredytu;
  • oświadczenia dotyczące postępowania egzekucyjnego.
Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Kiedy można przenieść kredyt gotówkowy na inną osobę?

Możesz przenieść kredyt gotówkowy na inną osobę, jeśli Twój bank kredytujący wyraża na to zgodę. Jak zweryfikowałam, wiele banków z czołówki w Polsce nie przewiduje operacji cesji w przypadku tego zobowiązania.

Czy można przepisać na kogoś kredyt, jeśli chcesz „zwolnić się od długu”? Tak, jeśli osoba występująca w roli nowego kredytobiorcy spełnia odpowiednie warunki. Cesja kredytu gotówkowego będzie możliwa, jeśli:

  • bank przewiduje możliwość cesji,
  • nowy kredytobiorca zgadza się na przejęcie długu,
  • dotychczasowy kredytobiorca chce dokonać cesji,
  • nowy kredytobiorca cechuje się odpowiednią wiarygodnością kredytową,
  • złożysz odpowiedni wniosek o przepisanie kredytu gotówkowego.

Krok po kroku zrealizowanie operacji cesji kredytu gotówkowego wygląda tak:

  • upewnij się, że bank pozwala na cesję,
  • wypełnij wniosek o cesję kredytu i własnoręcznie go podpisz,
  • przygotuj niezbędne dokumenty – głównie dotyczące potwierdzenia tożsamości nowego kredytobiorcy i jego sytuacji finansowej,
  • złóż do banku wniosek z potrzebnymi załącznikami,
  • poczekaj na wydanie przez bank decyzji dotyczącej cesji.

Zaciągając kredyty gotówkowe, bierzesz na siebie obowiązek ich spłaty w odpowiednim terminie. Możesz jednak dokonać refinansowania kredytu gotówkowego, co oznacza, że warunki będą inne. Sprawdź w kalkulatorze rat kredytu gotówkowego, ile możesz na tym zyskać.

Na kogo można przenieść kredyt gotówkowy?

Oczywiście, możesz przenieść kredyt gotówkowy na inną osobę, jeśli instytucja i osoba przyjmująca takie zobowiązanie wyrażają na to zgodę. Czy można przepisać kredyt gotówkowy na inną osobę, bez jej wiedzy i zgody? Nie ma takiej opcji.

Nowy kredytobiorca, na którego przepisujesz kredyt gotówkowy, powinien:

  • mieć co najmniej 18 lat – tylko osoby pełnoletnie mogą nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, ponieważ mają pełną zdolność do czynności prawnych;
  • charakteryzować się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową w kontekście przejmowanego zobowiązania – banki oceni, czy wskazana przez Ciebie osoba ma tę zdolność na podstawie złożonych dokumentów dochodowych i dotyczących posiadanych przez nią zobowiązań finansowych;
  • mieć dobrą historię kredytowania w BIK-u – bank sprawdzi, czy osoba, na którą chcesz przepisać kredyt gotówkowy, nie jest nierzetelnym dłużnikiem i nie ma dużych opóźnień w spłacie wpisanych do bazy Biura Informacji Kredytowej.

Jak długo trwa proces przeniesienia kredytu gotówkowego na osobę trzecią?

Jak już wiesz, proces przeniesienia kredytu gotówkowego na osobę trzecią przez bank wymaga zweryfikowania jej zdolności kredytowej oraz raportu z BIK-u. Musi to potrwać, więc powinieneś uzbroić się w cierpliwość.

Zwykle cesja kredytu gotówkowego trwa mniej więcej tyle samo czasu, ile wcześniejsze udzielenie Ci zobowiązania. Nie powinno to potrwać dłużej niż kilka dni. Kończy się zaś podpisaniem aneksu do umowy, jeśli instytucja ostatecznie wyrazi zgodę na przeniesienie kredytu na inną osobę.

Konsekwencje cesji kredytu gotówkowego na inną osobę

Podstawową konsekwencją wynikającą z cesji kredytu jest zwolnienie z obowiązku spłaty zobowiązania pierwotnego kredytobiorcy. Osoba przejmująca ten kredyt wiąże się z bankiem na podstawie umowy cesji. Od tej chwili jest zobowiązana do spłaty rat kredytu gotówkowego, tak jak pierwotny kredytobiorca, który wraz z zawarciem umowy zdecydował się na takie zobowiązanie.

Data opublikowania: 8/20/2024

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    6.0
    Na podstawie 1 oceny

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert