Icon
Ekokredyt – czym jest i na co przeznaczyć hipoteczny kredyt ekologiczny?

Ekokredyt – czym jest i na co przeznaczyć hipoteczny kredyt ekologiczny?


Icon 12/14/2021 | 12:00 AM
Icon 10 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Planujesz inwestycję budowlaną związaną z odnawialnymi źródłami energii? Budujesz dom energooszczędny? W obu tych przypadkach możesz skorzystać ze specjalnej oferty kredytowej, jaką stanowi ekokredyt. To wsparcie przeznaczone dla osób, które chcą podjąć działania mając na uwadze dobro środowisko. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w kontekście nowych regulacji unijnych. Zgodnie z nimi każdy nowy budynek, który powstanie po 2021 roku, będzie musiał wykazać praktycznie zerowe zużycie energii.

Ekokredyt  - czym jest i na co go przeznaczyć

Przeglądasz ofertę banków i natknąłeś się na ciekawą pozycję? Zastanawiasz się czym jest ekokredyt i czy może zastąpić kredyt hipoteczny? Aby z niego skorzystać, musisz spełnić konkretne wymogi. Sprawdź, co do nich należy. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego produktu bankowego.

Ekokredyt – na czym polega?

Coraz więcej banków decyduje się włączyć do swojej oferty nowy produkt – tzw. ekokredyt. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kredyt przeznaczony na sfinansowanie inwestycji ekologicznych.

Co możesz dzięki niemu sfinansować? Jeśli zdecydujesz się na eko kredyt hipoteczny, pożyczysz pieniądze na budowę domu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, których celem jest zmniejszenie zużycia energii. Taki specjalny kredyt budowlano-hipoteczny na dom pasywny lub energooszczędny to propozycja korzystniejsza pod względem cenowym od standardowego kredytu hipotecznego. Koszty kredytu ekologicznego będą jednak zróżnicowane w zależności od banku, z którego oferty zechcesz skorzystać.

Ekokredyty oferowane są także na inne, mniejsze cele np. na modernizację budynku poprzez zamontowanie w nim pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej czy wymianę kotła węglowego na gazowy. Możliwości jest całkiem dużo.

Warto wiedzieć!

Obecnie do dyspozycji jest przynajmniej kilka programów dotacji, z których możesz skorzystać, budując dom energooszczędny. Dofinansowanie na ten cel oferuje m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto skorzystać z takich programów, ponieważ dzięki nim można obniżyć koszty inwestycji, a także zmniejszyć kwotę zobowiązania zaciąganego w banku na jej sfinansowanie.

Informacje o oferowanych dopłatach na budowę energooszczędnego domu znajdziesz TUTAJ!

Kredyt ekologiczny 2021

Kredyt ekologiczny jest dostępny w ofercie coraz większej liczby banków. W 2021 roku taki ekokredyt znajdziesz m.in. w ING Banku Śląskim, Alior Bank, BNP Paribas, BOŚ Banku, PKO BP, a nawet w wielu bankach spółdzielczych. Każda z instytucji proponuje go na sfinansowanie celów wspierających ochronę środowiska. W zależności od oferty takie rozwiązanie finansowe może nosić nieco inną nazwę np. zielony kredyt, ekokredyt lub ekopożyczka.

Poznaj warunki kredytu na dom energooszczędny! 

Czym różni się ekokredyt od pozostałych kredytów?

Eko kredyt to szczególny rodzaj produkty bankowego. Od standardowych kredytów odróżnia go przede wszystkim cel, na jaki można go zaciągnąć. Co do zasady jest on bowiem udzielany na inwestycje, które w jakiś sposób służyć mają poprawie stanu środowiska naturalnego.

Premiowane jest szczególnie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, dlatego zielone kredyty zazwyczaj udzielane są na montaż instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i innych urządzeń pozwalających na zasilanie budynku energią czerpaną z natury.

Ekokredyt można również zaciągnąć na zakup ekologicznego pieca grzewczego, energooszczędnych okien, ocieplenie budynku, czy też zakupienie pojazdu ekologicznego np. auta elektrycznego. Niektóre banki oferują także ekopożyczki na zakup energooszczędnego sprzętu AGD.

Ekokredyt jest zatem kredytem celowym, ale od pozostałych kredytów odróżnia go coś jeszcze. Otóż jest on udzielany na preferencyjnych warunkach, czyli np. z niższym oprocentowaniem lub zerową prowizją. Mówiąc prościej, zielone kredyty są tańsze od standardowych, ponieważ z założenia mają one zachęcić klientów do inwestowania w ekologiczne rozwiązania.

Ekokredyt a ekopożyczka – czym się różnią?

Ekopożyczka różni się nieco od kredytu ekologicznego. Uzyskać można ją przede wszystkim na cel nieco mniejszy niż budowa domu. Najczęściej jest to wymiana sprzętu na energooszczędny. Po ekopożyczkę możesz także sięgnąć, gdy chcesz dokonać konkretnej inwestycji, która ma na celu zmniejszenie zużycia energii w istniejącym już budynku.

Może to być wspomniana już instalacja fotowoltaiczna. Różnica jest jednak taka, że pożyczkę otrzymujesz wyłącznie na fotowoltaikę, a nie jak w przypadku ekokredytu na budowę domu wraz z inwestycjami w OZE. Warto jednak sprawdzić dokładnie ofertę.

Obecnie pod pojęciem ekokredytu znajduje się wiele produktów kredytowych. Nie zawsze będzie to ekokredyt budowlano-hipoteczny na budowę domu. Może się zdarzyć, że jest to po prostu kredyt na fotowoltaikę.

Najważniejsze różnice między ekokredytem a ekopożyczką

Różnice

Ekokredyt

Ekopożyczka

Cel finansowania

Z góry określony – kredytobiorca otrzymuje środki na pokrycie konkretnych wydatków

Może być określony lub nieokreślony – w niektórych bankach pożyczkobiorca może dowolnie wydać środki, ale jeśli wykorzysta je na cele ekologiczne, może liczyć na preferencyjne warunki pożyczki

Kwota zobowiązania

Wysoka – nawet powyżej kilkuset tysięcy złotych

Ograniczona – zazwyczaj do 50-100 tys. zł

Okres spłaty

5-20 lat

3-120 miesięcy

Ekokredyt – oprocentowanie, koszty i cel kredytu ekologicznego

Ekokredyt, przynajmniej z założenia, udzielany jest na korzystnych warunkach. Oznacza to, że jego oprocentowanie będzie niższe niż w przypadku zwykłego kredytu. Eko raty nie obciążą zatem aż tak Twojego budżetu.

Jak prezentują się koszty ekokredytu? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy bank ma do zaoferowania nieco inne warunki. Dla przykładu, w ING Banku Śląskim oprocentowanie eko pożyczki wynosi 5,49% (przy prowizji 0%), a w PKO BP 2,99%. W obu przypadkach skorzystanie z preferencyjnych warunków wymaga dostarczenia do banku faktur potwierdzających zakup ekologicznych urządzeń.

Niektóre banki proponują eko kredyt ze standardowym oprocentowaniem, natomiast rezygnują z prowizji. Tak jest np. w BNP Paribas, w którym kredyt na zielone zmiany ma oprocentowanie 9,49%, ale prowizję 0%, dzięki której można oszczędzić na kosztach zobowiązania.

Tańsze od standardowych są również ekokredyty hipoteczne. W ING Banku Śląskim oprocentowanie takiego ekologicznego kredytu na budowę lub zakup domu energooszczędnego wynosi 2,91%, a kredytu hipotecznego w zwykłej wersji 3,46%. Co więcej, w wariancie eko klienci nie są także obciążani prowizją. Również w tym przypadku skorzystanie z takich preferencyjnych warunków wymaga udowodnienia, że środki zostały przeznaczone na inwestycję związaną z ekologią.

Sprawdź: Kredyt gotówkowy w Banku Ochrony Środowiska - sprawdź warunki pożyczki w BOŚ

Jaką kwotę można uzyskać w ramach ekokredytu?

W ramach ekokredytu możesz ubiegać się o stosunkowo wysoką kwotę. W przypadku ekokredytu budowlano-hipotecznego na budowę domu suma ta sięgać może nawet kilkuset tysięcy złotych.

Jeśli jednak ubiegasz się o ekopożyczkę na konkretny cel, jaki stanowi m.in. inwestycja w panele fotowoltaiczne, to do dyspozycji masz ograniczone sumy. Przeważnie wynoszą one do 50-100 tysięcy złotych.

Na jaki cel można przeznaczyć ekokredyt?

Ekokredyt z założenia służy finansowaniu ekologicznych rozwiązań, ale każdy bank określa indywidualnie cele, na które można przeznaczyć pożyczone środki. Najczęściej takimi celami mogą być następujące inwestycje:

  • wymiana pieca węglowego na kocioł ekologiczny np. gazowy kondensacyjny lub na biomasę,
  • zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • inwestycja w pompę ciepła,
  • wymiana sprzętu na energooszczędny,
  • kompleksowa termomodernizacja budynku (ocieplenie, wymiana okien itp.),
  • zakup kolektorów słonecznych,
  • budowa domu energooszczędnego lub pasywnego,
  • budowa przydomowej oczyszczalni ścieków,
  • budowa systemu odzysku wody deszczowej,
  • zakup samochodu ekologicznego (elektrycznego lub hybrydowego),
  • zakup sprzętu AGD o podwyższonej klasie energooszczędności.

W ofertach niektórych banków można się również ubiegać o ekokredyt z dopłatami np. w ramach programu „Czyste Powietrze”. W przypadku takiego kredytu część kapitału spłacana jest z dotacji rządowej.

Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz otrzymać ekokredyt, skontaktuj się z doradcą kredytowym bądź dopytaj o to w wybranym banku.

To również ciekawa oferta! Kredyt na ocieplenie domu - gdzie szukać?

Warunki, jakie trzeba spełnić, by ubiegać się o ekokredyt

Dom, którego budowa ma zostać sfinansowana za pomocą ekokredytu, powinien wykazywać roczne zapotrzebowanie na energię niższe niż 40 kWh/m kw. Dopiero po spełnieniu tego wymogu można go bowiem nazywać domem energooszczędnym. Nie wystarczy jednak zapewnienie o zamiarze podjęcia takiej inwestycji.

Jako inwestor musisz skompletować odpowiednie dokumenty, które później przedstawisz w banku. Należy do nich m.in projekt domu oraz wyliczenia dotyczące przewidywanego zużycia energii. Niekiedy konieczne będzie także skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych. Zalicza się do nich przede wszystkim rachunek osobisty i ubezpieczenie na życie.

W jakim banku można uzyskać kredyt ekologiczny?

Obecnie coraz więcej banków posiada w swojej ofercie kredyt ekologiczny. Poniżej przedstawiamy najciekawsze ekokredyty, z jakich można aktualnie skorzystać.

  • Ekokredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim – przeznaczony na zakup lub budowę domu energooszczędnego, którego zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji nie przekracza 40 kWh/m2 na rok; warunki kredytu to: 0 zł prowizji i oprocentowanie 2,91%,
  • Zielony Kredyt Hipoteczny w BNP Paribas – na sfinansowanie energooszczędnych nieruchomości (np. z certyfikatem ekologicznym BREEAM); warunki: prowizja 0%, oprocentowanie od 3,46%,
  • Ekologiczny Kredyt Hipoteczny w BOŚ Bank – warunkiem jego otrzymania jest przeznaczenie części kwoty na instalacje ekologiczne (np. fotowoltaikę) lub wykazanie określonej efektywności energetycznej nieruchomości; warunki: oprocentowanie około 2,72%, prowizja 1,8%,
  • Eko kredyt w PKO BP – ma on formę ekopożyczki, którą można zaciągnąć w kwocie od 1500 do 50 000 zł na okres od 2 do 120 miesięcy i przeznaczyć na zakup paneli fotowoltaicznych oraz innych urządzeń i pojazdów ekologicznych,
  • Eko Pożyczka w Pekao – udzielana jest w kwocie od 5 do 70 tys. zł z prowizją 0%, jeśli minimum 75% kwoty zobowiązania przeznaczy się na cele ekologiczne np. montaż fotowoltaiki, zakup auta lub roweru elektrycznego, wymianę pieca itp.,
  • Ekopożyczka ING – dostępna jest w kwocie od 1 000 zł do 200 000 zł (okres spłaty do 10 lat); jeśli kupi się dzięki niej urządzenia ekologiczne, bank zwraca prowizję,
  • Eko kredyt z dotacją BOŚ Bank - udzielany w ramach programu „Czyste Powietrze” na termomodernizację domu lub montaż instalacji OZE; pożyczyć można kwotę od 1000 do 100000 zł na okres do 12 lat,
  • Eko kredyt Alior Bank – proponowany jest w formie eko pożyczki na zakup ekologicznego samochodu w kwocie od 30 000 do 200 000 zł z okresem spłaty do 5 lat,
  • Eko Kredyt Bank Spółdzielczy Grupa BPS – udzielany w kwocie od 2000 do 50000 zł na okres od 6 do 84 miesięcy na zakup i montaż instalacji OZE,
  • Eko Kredyt Gotówkowy w Getin Bank – dostępny w kwocie do 40 000 zł z okresem spłaty do 10 lat na zakup urządzeń ekologicznych (np. paneli fotowoltaicznych, pieca na biomasę, czy też pompy ciepła).

Ten artykuł może Cię zainteresować: Kredyty z dopłatą rządową - czy jest szansa na uzyskanie kredytu mieszkaniowego z dopłatą?

Jak wnioskować o kredyt ekologiczny?

Proces wnioskowania o ekokredyt jest podobny do procedury ubiegania się o standardowe kredyty. Oto, co musisz zrobić, chcąc skorzystać z takiej ekologicznej oferty:

Krok 1

Znajdź korzystny eko kredyt, który możesz przeznaczyć na wybrany przez siebie cel.

Krok 2

Złóż wniosek o finansowanie – w formularzu trzeba wskazać cel przeznaczenia środków.

Krok 3

Dostarcz do banku wymagane dokumenty – niezbędny będzie przede wszystkim dokument potwierdzający Twoje dochody (np. zaświadczenie o zarobkach). Bank może jednak wymagać od Ciebie dodatkowej dokumentacji w zależności od celu, na jaki chcesz zaciągnąć ekokredyt.

Krok 4

Zaczekaj na decyzję kredytową i wypłatę środków.

Krok 5

Dostarcz do banku dokumenty potwierdzające wykorzystanie środków na cele ekologiczne np. świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub faktury za zakup urządzeń (np. paneli fotowoltaicznych). Zazwyczaj takie dokumenty należy przedstawić w ciągu kilku tygodni od dnia otrzymania kredytu.

Ekokredyt – czy warto wnioskować o ekologiczny kredyt?

Specjalne eko pożyczki są ciekawym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują środków na sfinansowanie konkretnych celów ekologicznych i chcą je pozyskać na preferencyjnych warunkach. Główną zaletą takich produktów jest bowiem znacznie niższy koszt zaciągnięcia zobowiązania w porównaniu do kosztów standardowych kredytów.

Ekokredyt może więc okazać się korzystny, jeśli decydujesz się na inwestycję, która ma sprawić, że Twój dom stanie się energooszczędny. Koszty termomodernizacji budynku, czy też montażu nowoczesnych instalacji OZE są bowiem dość wysokie, dlatego potencjalna oszczędność na odsetkach kredytowych wydaje się kuszącym rozwiązaniem.

Pamiętaj jednak, by przed wnioskowaniem o ekokredyt porównać oferty kredytowe w kilku bankach, ponieważ różnią się one znacząco warunkami udzielania finansowania.

Najnowsze wpisy na naszym blogu: 

Data opublikowania: 12/14/2021
Icon Informacje o reklamach

    Ukończyłam Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, dzięki czemu wiem, jak pisać językiem zrozumiałym i staram się zawsze obiektywnie przekazywać informacje. Tłumaczę na „ludzki” zawiłości świata finansów i produktów bankowych, a dzięki wiedzy, jaką zdobyłam pracując w Totalmoney jestem w stanie odpowiadać na pytania użytkowników w trudnych sytuacjach finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.3
    Na podstawie 3 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert