Wspólność majątkowa, która powstaje automatycznie z chwilą zawarcia małżeństwa, oznacza, że większość dochodów i majątku zdobytego przez oboje małżonków staje się wspólnym majątkiem. Jednak kredyty zaciągnięte przed ślubem nie wchodzą do wspólności majątkowej. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, gdy jeden z małżonków ma długi sprzed zawarcia związku małżeńskiego.
Związek małżeński przypieczętowuje fakt, że dwoje ludzi rozpoczyna wspólną drogę życiową. Bardzo często małżonkowie wspólnie decydują się na zakup mieszkania, a ten realizowany jest z wykorzystaniem kredytu hipotecznego. Czy świeżo upieczony współmałżonek musi spłacać kredyt hipoteczny uzyskany przez drugiego małżonka przed ślubem?
- Kredyt zaciągnięty przed ślubem pozostaje wyłącznym zobowiązaniem tego małżonka, który go zaciągnął.
- Długi powstałe przed małżeństwem nie wchodzą do wspólnego majątku.
- Wspólny majątek może zostać wykorzystany do spłaty kredytu zaciągniętego przed ślubem tylko za zgodą drugiego małżonka.
- Kredyt zaciągnięty przed ślubem może wpływać na zdolność kredytową małżonków, gdy wnioskują o wspólny kredyt.
Czy można wziąć kredyt przed ślubem?
Tak, można wziąć kredyt przed ślubem, najczęściej decydują się na to osoby planujące zakup wspólnej nieruchomości, np. mieszkania, jeszcze przed zawarciem małżeństwa. W takim przypadku kredyt zaciągnięty przed ślubem pozostaje osobistym zobowiązaniem jednej osoby. Kredyt hipoteczny z partnerem ma sens, jeśli druga osoba nie ma innych zobowiązań kredytowych, a jej dochody spowodują zwiększenie ogólnej zdolności.
Czy kredyt zaciągnięty przed ślubem obowiązuje obydwu małżonków?
Nie, kredyt zaciągnięty przed ślubem obowiązuje tylko tę osobę, która go zaciągnęła, i nie obciąża drugiego małżonka. Długi zaciągnięte przed zawarciem małżeństwa nie wchodzą do wspólności majątkowej. Nie pojawia się w takim przypadku odpowiedzialność za długi współmałżonka zaciągnięte przed ślubem.
Tak też wynika z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z art. 41 § 3 KRiO:
Jeśli wierzytelność powstała przed ustaleniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, to wierzyciel może zażądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw.
Kto ma prawo do nieruchomości zakupionej przed ślubem?
Kredyt hipoteczny zaciągnięty na mieszkanie przed ślubem, zanim powstała wspólność majątkowa małżeńska, to jedno, a co z nieruchomością, jaka została kupiona z jego udziałem? Czy wchodzi do majątku osobistego męża lub żony, czy też wzbogaca majątek wspólny?
Będzie ona należała tylko do jednego współmałżonka. Druga osoba na wypadek rozwodu nie może liczyć w takim wypadku na uzyskanie udziału w nieruchomości.
Kto spłaca kredyt zaciągnięty przed ślubem?
Wierzyciel małżonka, który udzielił mu kredytu, zanim ten wszedł w związek małżeński, nie może w czasie trwania wspólności ustawowej stawiać żądań drugiemu współmałżonkowi o zaspokojenie ich z udziału, który w razie ustania wspólności (rozwodu) przypadnie temu małżonkowi z majątku wspólnego lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku. Jest to zgodne z art. 42 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Co ze spłatą kredytu zaciągniętego przed ślubem po rozwodzie?
Kto spłaca kredyt po rozwodzie? To zależy czy dwie osoby zawarły umowę kredytową przed ślubem czy tylko jedna. W pierwszym przypadku razem trzeba spłacać zobowiązanie, a podział majątku oraz sam rozwód nie mają tu nic do rzeczy.
Natomiast jeśli kredyt przed ślubem był zaciągnięty tylko przez jednego z małżonków, to po rozwodzie drugi nie ma prawa do nieruchomości, ale może odzyskać swoje nakłady na spłatę długu z majątku wspólnego. Tak kształtują się sprawy w przypadku rozwodu i kredytu hipotecznego zaciągniętego przed ślubem.
Kredyt hipoteczny przed ślubem a śmierć kredytobiorcy
W przypadku śmierci małżonka, który zaciągnął zobowiązanie, nie ma mowy o solidarnej odpowiedzialności za dług wdowy lub wdowca. Trzeba wziąć pod uwagę przepisy spadkowe.
Zobowiązanie do zwrotu kredytu jest długiem spadkowym. Jedynym rozwiązaniem dla pozbycia się go będzie odrzucenie spadku lub przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza, czyli do wysokości długów spadkodawcy.
Lepiej zdecydować się na kredyt przed ślubem czy po?
Decyzja o zaciągnięciu kredytu przed ślubem lub po nim zależy od kilku czynników, takich jak zdolność kredytowa, plany dotyczące wspólnego majątku oraz osobiste preferencje. Kredyt przed ślubem pozostaje osobistym zobowiązaniem jednego z małżonków, co może być korzystne, jeśli jeden z partnerów ma lepszą zdolność kredytową lub chce zachować niezależność finansową.
Z kolei kredyt po ślubie wchodzi do wspólności majątkowej, co oznacza, że obydwoje małżonkowie są odpowiedzialni za jego spłatę, co może być wygodne przy wspólnych zobowiązaniach. Wybór najlepszego momentu zależy więc od indywidualnych potrzeb i planów finansowych pary.