Icon
"Kupię mieszkanie za gotówkę prywatnie" – co kryje się za takim ogłoszeniem?

"Kupię mieszkanie za gotówkę prywatnie" – co kryje się za takim ogłoszeniem?


Icon 4/25/2024 | 12:00 AM
Icon 4 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

„Kupię mieszkanie za gotówkę w tej okolicy, może być do remontu” – ogłoszenia o podobnej treści w formie odręcznie napisanej ulotki znajduje coraz więcej osób w swoich skrzynkach pocztowych. Poniżej wyjaśniamy, co one tak naprawdę oznaczają i dlaczego lepiej do nich podchodzić z ostrożnością.

Kupię mieszkanie za gotówkę – co kryje się za takim ogłoszeniem?

Najważniejsze kwestie poruszane w artykule:

  • Ulotki „kupię mieszkanie za gotówkę” wrzucają do skrzynek najczęściej flipperzy.
  • Głównym celem flipperów jest kupno mieszkania po okazyjnej cenie i potem jego dalsza sprzedaż ze znacznym zyskiem.
  • Ogłoszenia są chwytem marketingowym, mającym pomóc flipperom w znalezieniu okazji cenowych, czyli np. mieszkań seniorów lub osób zadłużonych, które łatwiej przekonać do szybkiej sprzedaży nieruchomości w niskiej cenie.

"Kupię mieszkanie za gotówkę" - co się za tym kryje?

Niewielkie ulotki z informacją „kupię mieszkanie za gotówkę” trafiają najczęściej do skrzynek mieszkańców bloków w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, czy Gdańsk.

Na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby napisała je prywatna osoba, która faktycznie chce kupić mieszkanie w okolicy. Świadczy o tym odręczne pismo, czy też sama treść ogłoszenia, która sugeruje wprost, że zakupem mieszkania zainteresowana jest np. rodzina z dziećmi.

Fakt, że ogłoszeniodawca chce zapłacić gotówką, niekoniecznie budzi zdziwienie, bo przecież nie każdy musi na ten cel zaciągać kredyt hipoteczny. Dziwi jednak sposób poszukiwania nieruchomości do zakupu, skoro znacznie łatwiej ją znaleźć choćby na portalach ogłoszeniowych w internecie.

Czym w takim razie są ogłoszenia „kupię mieszkanie za gotówkę” i o co chodzi ich autorom? Jak się okazuje, w większości przypadków jest to nic innego jak sprytna forma wyszukiwania atrakcyjnych lokali przez osoby, które zarabiają na handlu nieruchomościami.

Kto szuka mieszkania za gotówkę?

Mieszkań za gotówkę za pomocą ulotek wrzucanych do skrzynek pocztowych szukają przede wszystkim flipperzy, ale też agencje nieruchomości. Flipperzy to osoby, które kupują nieruchomości na własny rachunek, celem ich dalszej sprzedaży z zyskiem. Flipping mieszkaniowy stał się popularny w Polsce ze względu na rosnące ceny nieruchomości.

Flipperzy zarabiają jednak nie tylko na rynkowych wzrostach cen, ale także na tym, że kupują głównie mieszkania w okazyjnych cenach. Ich uwagę przykuwają więc lokale zaniedbane i do remontu, których cenę łatwo obniżyć ze względu na kiepski stan techniczny.

Potem takie mieszkania remontują i sprzedają po znacznie wyższej cenie. Za ogłoszeniami o treści „kupię mieszkanie za gotówkę” stoją często także agencje nieruchomości, które w ten sposób chcą pozyskać atrakcyjne lokale dla swoich klientów np. na konkretnym osiedlu.

Warto wiedzieć!
W obu przypadkach ulotki mają na celu zainteresować sprzedażą mieszkania osoby, które jeszcze o tym nawet nie myślały, albo nie wiedzą jak się do tego zabrać. Na celowniku handlarzy znajdują się więc głównie seniorzy, którzy często mają słabszą znajomość realiów rynkowych i jednocześnie pilne potrzeby finansowe.

Obiecana w ulotce gotówka za mieszkanie ma działać na wyobraźnię, a poza tym ma przekonać do sprzedaży mieszkania osoby obawiające się transakcji finansowanej kredytem.

Niektórych zniechęca bowiem ryzyko, że kupujący może nie otrzymać kredytu ze względu na niską zdolność kredytową lub zbyt długo czekać na jego przyznanie. Do tego dochodzą różne lęki przed rozliczeniem ceny sprzedaży mieszkania z bankiem, wynikające z nieznajomości procedur.

Podsumowując, ogłoszenie „kupię mieszkanie za gotówkę” jest skierowane do dość konkretnej grupy odbiorców i dlatego też ma specyficzną formę.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Jak wygląda ogłoszenie o kupnie mieszkania za gotówkę?

Ogłoszenie o kupnie mieszkania za gotówkę jest dość charakterystyczne, ponieważ najczęściej ma formę niewielkiej ulotki, która niekiedy przypomina kartkę wyrwaną z zeszytu lub z bloczku post-it. Zawiera także konkretny komunikat, który brzmi mniej więcej w następujący sposób:

Drodzy sąsiedzi! Kupimy mieszkanie w tym budynku za gotówkę. Stan techniczny nie ma znaczenia. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu:... Rodzina z osiedla.

Ulotki bywają także podpisane konkretnym imieniem i to często w formie zdrobniałej np. Ania lub Piotrek. Treść ogłoszenia napisana jest natomiast zazwyczaj odręcznym pismem i nierzadko opatrzona dziecięcym rysunkiem przedstawiającym np. uśmiechniętą rodzinę.

Wszystkie te elementy ulotki są nieprzypadkowe, bo mają konkretny cel – wzbudzić sympatię i zaufanie, a także uwiarygodnić ogłoszeniodawcę jako osobę prywatną szukającą mieszkania dla siebie i rodziny.

Twórcy takich ogłoszeń słusznie bowiem przewidują, że wiele osób prędzej zaufa zwykłemu człowiekowi (zwłaszcza z sąsiedztwa) niż „cwanemu” handlarzowi lub pośrednikowi z biura nieruchomości.

Na co uważać w ogłoszeniach typu "kupię mieszkanie za gotówkę"?

Jeśli znajdziesz w swojej skrzynce ogłoszenie typu „kupię mieszkanie za gotówkę”, lepiej potraktuj je z dużą dozą ostrożności. Przede wszystkim miej świadomość, że niemal na 99% autorem ulotki jest osoba, która chce kupić Twoje mieszkanie, aby na nim zarobić.

Zrobi więc wszystko, by skutecznie zaniżyć cenę nieruchomości i namówić Cię na jej sprzedaż. Taka transakcja, nawet jeśli będzie przeprowadzona prawidłowo pod względem formalnym, może się więc okazać zwyczajnie nieopłacalna.

Czy w takim razie warto dzwonić na numer telefonu podany w ogłoszeniu „kupię mieszkanie za gotówkę”? Oczywiście możesz to zrobić, choćby z ciekawości. Pamiętaj jednak, że wiąże się to także z pewnym ryzykiem.

Po drugiej stronie słuchawki może być bowiem nie tylko sprytny flipper, ale też zwykły oszust wyłudzający dane osobowe. Podany numer może być też płatny i służyć do wyłudzania pieniędzy.

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie, zrób to w sposób przemyślany i bezpieczny. Nie wiesz, jak to zrobić? Sięgnij po nasze poradniki na ten temat np. Jak sprzedać mieszkanie krok po kroku lub Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym.

Data opublikowania: 4/25/2024

    Jestem ekonomistką z wykształceniem zdobytym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wyspecjalizowaną w obszarze finansów i bankowości. Od prawie dekady zajmuję się copywritingiem i redakcją treści internetowych, skupiając się głównie na finansach. To pozwala mi dzielić się swoją wiedzą oraz praktycznym podejściem do kwestii finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.3
    Na podstawie 3 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert