Icon
Mieszkanie na Start z drugą osobą – czy mogę wspólnie z kimś wziąć Kredyt #naStart

Mieszkanie na Start z drugą osobą – czy mogę wspólnie z kimś wziąć Kredyt #naStart


Icon 5/23/2024 | 12:00 AM
Icon 4 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Mieszkanie na Start wspólnie z rodzicami, rodzeństwem, partnerem – czy to możliwe? Poznaj warunki i możliwości wspólnego zaciągnięcia kredytu na Twoją pierwszą nieruchomość z programu Kredyt #naStart. Sprawdzamy, jakie są limity dochodowe i kto może skorzystać ze wsparcia rządowego.

Mieszkanie na Start z drugą osobą

Program Kredyt #na Start wiąże się z wieloma warunkami, warto sprawdzić, kto dokładnie będzie mógł skorzystać z jego pomocy:

  1. Program Kredyt #naStart to inicjatywa umożliwiająca uzyskanie kredytu mieszkaniowego na zakup nieruchomości na preferencyjnych warunkach.
  2. Kredyt zaciągnąć można wspólnie z drugą osobą, ale tylko na określonych warunkach.
  3. Program określa limity dochodowe. Są one zróżnicowane w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym, co wpływa na możliwość skorzystania z programu.
  4. Z listą banków, które wezmą udział w programie, będzie można zapoznać się na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart mogę wziąć z innym kredytobiorcą?

Tak, kredyt Mieszkanie na Start można wziąć z innym kredytobiorcą. Warunkiem jest, aby oboje kredytobiorcy stali się jedynymi właścicielami kupowanej nieruchomości, a ich udział w tej współwłasności musi być równy albo musi to być współwłasność łączna. Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Kredytobiorcy muszą stać się współwłaścicielami nieruchomości w równych częściach. W przypadku budowy domu oboje muszą być właścicielami działki, na której dom zostanie wybudowany.
  • Z programu skorzystać może osoba prowadząca gospodarstwo domowe na terytorium Polski lub poza nim, pod warunkiem posiadania obywatelstwa polskiego bądź osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego, jeśli prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą takie obywatelstwo.
  • Kredytobiorca nie może posiadać prawa własności innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego/spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
  • Określony został także limit dochodowy dla programu, który wynosi:
    • 7 tys. zł netto dla 1-osobowego gospodarstwa domowego,
    • 13 tys. zł netto dla 2-osobowego gospodarstwa domowego,
    • 16 tys. zł netto dla 3-osobowego gospodarstwa domowego,
    • 19,5 tys. zł netto dla 4-osobowego gospodarstwa domowego,
    • 23 tys. zł netto dla 5-osobowego i większego gospodarstwa domowego.
  • Przekroczenie limitu dochodowego nie wyklucza możliwości skorzystania z kredytu, ale kwota dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego zostanie pomniejszona o 50% kwoty przekroczenia limitu dla singla oraz o 25% kwoty przekroczenia w przypadku większych gospodarstw domowych.

Kredyt #naStart dla pary bez ślubu – to możliwe?

Czy kredyty hipoteczne dla par bez ślubu w programie są dostępne? Tak, kredyt #naStart dla pary bez ślubu jest możliwy. Taką parę obowiązują limity dochodowe, jak dla par prowadzących 2-osobowe gospodarstwo domowe, czyli w wysokości maksymalnie 13 tysięcy złotych miesięcznie. Co więcej, przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone samodzielnie lub wspólnie z drugim kredytobiorcą, wliczając w to dzieci kredytobiorcy.

Chcesz sprawdzić ratę Twojego kredytu? Sprawdź kalkulator rat kredytu hipotecznego.

Czy w związku nieformalnym możemy z partnerem wziąć osobne kredyty na połowy mieszkania?

Nie, w związku nieformalnym nie ma takiej możliwości. Ustawa nie przewiduje udzielania kredytów mieszkaniowych #naStart na zakup jedynie udziałów w nieruchomości.

Kredyt mieszkaniowy #naStart musi być udzielony na całą nieruchomość, a nie na jej części, co oznacza, że nie można zaciągnąć osobnych kredytów na połowy mieszkania. Obie osoby muszą razem wziąć jeden wspólny kredyt na całą nieruchomość.

Mieszkanie na Start limity i ograniczenia

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Czy kredyt #naStart można wziąć z rodzicami lub rodzeństwem?

Kredyt #naStart można wziąć z rodzicami lub rodzeństwem, pod warunkiem prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego. I w tym przypadku należy pamiętać o limitach dochodowych dla gospodarstwa 2-osobowego. Co istotne, nie jest wymagana wysoka zdolność kredytowa.

Sprawdź ile wyniesie rata kredytu Mieszkanie na Start!

Wspólny kredyt #naStart a własność kupionej nieruchomości

W przypadku wspólnie zaciągniętego kredytu #naStart wszyscy kredytobiorcy stają się współwłaścicielami kupionej nieruchomości.

Jak to wygląda w kontekście prawa?

  1. Współwłasność – nieruchomość zakupiona za środki z kredytu musi stanowić współwłasność wszystkich kredytobiorców.
  2. Równe udziały – udziały we współwłasności muszą być równe, co oznacza, że każdy z kredytobiorców posiada identyczny udział w nieruchomości.
  3. Współwłasność łączna – alternatywnie, nieruchomość może być nabyta jako współwłasność łączna, gdzie wszyscy kredytobiorcy mają wspólnie prawo do całości nieruchomości bez określenia indywidualnych udziałów.

Czy udziały w nieruchomości można podzielić z drugim kredytobiorcom?

Nie, nie można podzielić udziałów w nieruchomości z drugim kredytobiorcą w sposób dowolny. Kredyt mieszkaniowy może być udzielony jako kredyt hipoteczny wspólnie dwóm kredytobiorcom tylko wtedy, gdy nieruchomość zakupiona z wykorzystaniem środków z tego kredytu stanowi współwłasność obu tych kredytobiorców. W takim przypadku ich udział w tej współwłasności musi być równy. Nie ma możliwości, aby jeden z kredytobiorców miał większy lub mniejszy udział w nieruchomości.

Mieszkanie na Start a wkład własny – czy trzeba mieć, by dostać Kredyt #naStart?

Data opublikowania: 5/23/2024

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.0
    Na podstawie 1 oceny

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    1 komentarz
    Ekspert
    • Ekspert
      Grzegorz
      20 lipca 2024
      A czy drugi kredytobiorca może mieć swoje mieszkanie?
      • Ekspert
        Kazimierski Maciej Analityk finansowy
        Icon Grzegorz
        ·
        6 sierpnia 2024
        Dzień dobry, w przypadku kredytu hipotecznego udzielanego na warunkach standardowych - tak. Natomiast w przypadku kredytu #naStart, który co do zasady jest przeznaczony na sfinansowanie zakupu/budowy pierwszego mieszkania - nie.