Strona główna  >  Artykuły  >  Kredyty gotówkowe  >  Co zrobić, jeśli bank nie udzieli nam kredytu?
Artykuły 26.04.2016 Jacek Czarzak

Co zrobić, jeśli bank nie udzieli nam kredytu?

wykop.pl

Bank nie ma obowiązku udzielenia nam kredytu – gotówkowego, hipotecznego ani żadnego innego. Odmowa nie jest jednak ostatecznym wyrokiem, a banki wskazują przyczyny i podpowiadają, co można zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu.

Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, co stoi na przeszkodzie do uzyskania kredytu. Na szczęście banki dzielą się tą wiedzą z klientem.

Co można zrobić?

W przypadku braku zdolności kredytowej klient ma naprawdę spore pole manewru. Pierwsze, co może zrobić, to zmienić najważniejsze parametry kredytu. W praktyce oznacza to obniżenie kwoty kredytu, o którą wnioskuje, albo wydłużenie terminu spłaty. Dzięki temu nawet przy niższych bieżących zarobkach będzie w stanie przejść pozytywnie analizę zdolności kredytowej.

Negatywny wpływ na zdolność kredytową mają również nieużywane produkty kredytowe, np. limity na koncie czy karty kredytowe. Nawet jeśli nie ma na nich zadłużenia, bank będzie je brał pod uwagę jako potencjalny koszt w przyszłości. To automatycznie obniża zdolność kredytową (i jest szczególnie ważne przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny). Krokiem w kierunku zwiększenia zdolności kredytowej może być również udana konsolidacja poprzednich kredytów i obniżenie ich kosztów.

Prosty pomysł na podwyższenie zdolności kredytowej to złożenie wniosku razem z inną osobą, np. partnerem życiowym czy rodzicem. Dwa źródła dochodu są z punkt widzenia banku lepsze niż jedno, ryzyko bowiem rozkłada się na dwie osoby.

Bardziej długofalowym rozwiązaniem będzie próba podwyższenia swoich zarobków – albo przez znalezienie dodatkowego źródła dochodu, albo przez wywalczenie podwyżki w obecnej pracy. Zdolność kredytowa i gotowość banków do udzielania kredytu rośnie wraz ze wzrostem dochodów.

Jeśli w bazach BIK i BIG InfoMonitor znajdują się informacje o niespłaconych długach, alimentach czy fakturach, powrót na rynek bankowych kredytobiorców będzie możliwy dopiero po uregulowaniu zaległości. To może być dłuższy proces. Warto zacząć go od analizy obecnej sytuacji.

PAMIĘTAJ: Raz na 6 miesięcy mamy prawo do bezpłatnego raportu BIK.

Poza system bankowy?

Banki muszą się trzymać restrykcyjnych przepisów i procedur przy ocenianiu zdolności kredytowej. Nie mogą jednak udzielać pożyczek, mając mało informacji o kliencie lub wiedząc o jego negatywnej historii kredytowej i gospodarczej.

Istnieją jednak firmy pożyczkowe podlegające innym regulacjom, które są gotowe udzielać pożyczek klientom w takiej sytuacji. Są one zazwyczaj znacznie droższe niż w bankach. Inną możliwością jest zawarcie umowy pożyczki z prywatną osobą (np. znajomym) albo instytucją (np. firmą, w której pracujemy).

Dwie możliwości

W praktyce osoby poszukujące kredytu mają dwie możliwości: albo zmienią sytuację, która stała się przyczyną odmowy udzielenia kredytu (np. przez zwiększenie zarobków, dobranie drugiego wnioskodawcy, wydłużenie spłaty kredytu czy uporządkowanie zaszłości), albo poszukać rozwiązania poza systemem bankowym.