Icon
Mieszkanie na Start a oprocentowanie - ile wyniesie w programie #naStart?

Mieszkanie na Start a oprocentowanie - ile wyniesie w programie #naStart?


Icon 7/15/2024 | 12:00 AM
Icon 4 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Uruchamiany od 15 stycznia 2025 roku program „Mieszkanie na start” oprocentowanie może zapewnić nawet zerowe. Wynika to z dopłat. Musisz jednak wiedzieć, że bank naliczy także marżę kredytową. Zobacz, na jakie oprocentowanie możesz liczyć.

Mieszkanie na start oprocentowanie

Program „Mieszkanie na Start” ruszyć ma dopiero 15 stycznia 2025 roku, ale już dziś sporo o nim wiadomo. Sprawdziłam, jak wygląda projekt ustawy w tej kwestii. Być może zainteresuje Cię: Kredyt na start – najważniejsze informacje. Z artykułu dowiesz się m.in. że: 

  • Dopłaty kredytu #naStart zmniejszą oprocentowania do poziomu od 0 do 1,5% plus marża bankowa. 
  • Oprocentowanie kredytu #naStart jest stałe. 
  • Prowizja i marża bankowa zwiększą ratę kredytu Mieszkanie na start 

Jakie jest oprocentowanie kredytu mieszkaniowego #naStart? 

Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego #naStart może wynieść nawet 0%. Musisz jednak spełnić warunki, przede wszystkim dotyczące liczebności Twojego gospodarstwa domowego.  

Właściwie program #naStart zakłada realizację dopłat, które niwelują wysokość kosztów kredytowania. Prowadzą do obniżenia oprocentowania, które wyniesie: 

  • 1,5% w przypadku gospodarstw domowych, w skład których nie wchodzi żadne dziecko, tj. dla singli i par; 
  • 1% w przypadku gospodarstw domowych z jednym dzieckiem; 
  • 0,5% w przypadku gospodarstw domowych, w skład których wchodzi dwoje dzieci; 
  • 0% w przypadku gospodarstw domowych, w skład których wchodzi troje albo więcej dzieci. 

Co ważne, zerowe oprocentowanie dotyczyć ma także zobowiązań #naStart w formie kredytu konsumenckiego. Chodzi o środki na pokrycie kosztów partycypacji w SIM lub TBS albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.  

Poziomy dopłat dotyczą jedynie zredukowania stopy procentowej przy wyliczaniu oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Banki dodawać będą do nich marżę.  

Przykład:

Rodzice z jednym dzieckiem chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie za 500 tys. zł z wykorzystaniem kredytu na start. Oprocentowanie przypisane według wytycznych do takiego gospodarstwa domowego, wynosi 1%. Nie posiadają wkładu własnego, dlatego będą potrzebowali zaciągnąć kredyt na pełną kwotę 500 tys. zł, w ramach programu Rodzinnych kredytów mieszkaniowych (wcześniej nazywanego Mieszkaniem bez wkładu własnego).  

Zgodnie z ustaleniami programu #naStart preferencyjne oprocentowanie w wysokości 1% w skali roku obejmie kwotę 450 tys. zł. Pozostałe 50 tys. zł będzie oprocentowane na zasadach komercyjnych. Takie oprocentowanie będzie obowiązywało dla 120 pierwszych rat. 

Czy oprocentowanie kredytu mieszkaniowego #naStart jest stałe? 

Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego #naStart przewidziane jest dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. Obecnie w polskich bankach dostępne są zobowiązania z oprocentowaniem stałym w okresie pierwszych 5, 7 lub 10 lat.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Jakie mogą być dodatkowe koszty kredytu poza oprocentowaniem? 

Poza oprocentowaniem, a właściwie odsetkami naliczanymi od kredytu #naStart, banki będą mogły ustalać komercyjne zasady finansowania. Mogą naliczyć Ci dodatkowe opłaty, takie jak marża czy prowizja za przystąpienie do zobowiązania.  

Wprowadzony będzie zakaz stosowania przez instytucje kredytujące wyższej marży i prowizji niż w kredytach udzielanych poza programem.  

Czy rata kredytu #naStart wzrośnie po zakończonym okresie obniżonego oprocentowania? 

Po okresie dopłat rata wzrośnie z uwagi na obłożenie kredytu oprocentowaniem rynkowym wynikającym z umowy. Musisz jednak wiedzieć, że na jej wysokość po 10-letnim okresie dopłat będzie miało wpływ kilka ważnych czynników: 

  • Pierwotny okres finansowania, czyli czas spłaty, na jaki zaciągnąłeś kredyt w banku. Im będzie krótszy, tym większa część kapitału zostanie przez Ciebie spłacona w 10-letnim okresie obowiązywania obniżonego oprocentowania. Dlatego kolejne raty nie będą stosunkowo tak wysokie. 
  • Aktualny poziom stóp procentowych w kraju – wysokość głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, a trudno go przewidzieć z 10-letnim wyprzedzeniem.  

Zobacz w poniższej tabeli, jak rata z dopłatami będzie się miała potencjalnie do rat, jakie przyjdzie Ci spłacać po upływie 10-letniego okresu dopłat. Pod uwagę wzięłam marżę na poziomie 2,5% i stopę oprocentowania za dekadę na poziomie 5%. Kredyt zaciągany jest na okres 25 lat na kwotę 400 tys. zł.  

Kredytobiorca 

Poziom oprocentowania w programie #naStart 

Rata z dopłatami #naStart 

Rata po upływie okresu dopłat (oprocentowanie w każdym przypadku 7,5%) 

Singiel 

1,5% + marża 

2 666,67 zł 

2833 33 zł 

Małżeństwo 

1,5% + marża 

2 666,67 zł 

2833 33 zł 

Rodzina z 2+1 

1% + marża 

2500 zł 

2833 33 zł 

Rodzina 2+2 

0,5% + marża 

2333,33 zł 

2833 33 zł 

Rodzina 2+3 

0% + marża 

1 833,33 zł 

2833 33 zł 

*Źródło: Opracowanie własne na podstawie kalkulatora rat kredytu hipotecznego, dane w tabeli aktualne na 12.07.2024. 


Dodatkowe źródła informacji:

https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-kredycie-mieszkaniowym-nastart 

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/kredyt-mieszkaniowy-nastart-na-sciezce-legislacyjnej 

Data opublikowania: 7/15/2024

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    0
    Na podstawie 0 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert