Icon
Mieszkanie na Start a działalność gospodarcza - czy dostanę kredyt #naStart jeśli prowadzę działalność?

Mieszkanie na Start a działalność gospodarcza - czy dostanę kredyt #naStart jeśli prowadzę działalność?


Icon 7/26/2024 | 12:00 AM
Icon 3 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Zastanawiasz się, jak mają się do siebie chęć uczestnictwa w programie „Mieszkanie na start” a działalność gospodarcza, na której zarabiasz? Nie ma to większego znaczenia, dopóki dochody mieszczą się w ustawowo wskazanym limicie. Zobacz też, czy możesz wynająć mieszkanie kupione w programie #naStart.

Kredyt mieszkaniowy na start a działalność gospodarcza
Sprawdziliśmy:
Mieszkanie na Start a działalność gospodarcza

Rząd przygotowuje program „Mieszkanie na start”, który ma zastąpić wygaszony z początkiem 2024 roku „Bezpieczny kredyt 2%”. Od kiedy Kredyt na start zacznie obowiązywać? Dopiero w 2025 roku. Sprawdziłam, czy jako przedsiębiorca możesz w nim uczestniczyć.

  • Prowadzona działalność gospodarcza nie wyklucza otrzymania kredytu hipotecznego w programie „Mieszkanie na start”.
  • Kredyt #naStart będzie udzielony na własne potrzeby mieszkaniowe.
  • Zawsze możesz zarejestrować działalność gospodarczą w mieszkaniu kupionym na kredyt na start, ale tylko jeśli nie korzystasz z gwarancji wkładu własnego.

Kredyt 0% – czy będzie udzielany osobom prowadzącym działalność gospodarczą?

Kredyt 0% w ramach programu „Mieszkanie na start” możesz zaciągnąć także wtedy, gdy uzyskujesz przychody lub dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Ma on być udzielany osobom spełniającym m.in. kryterium dochodowe.

Kredyt na start będziesz mógł wziąć w banku biorącym udział w programie, jeśli spełniasz łącznie warunki:

  • Nie masz i nie miałeś w dniu podpisania umowy kredytu prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
  • Nie przysługuje Ci i przed dniem zawarcia umowy kredytowej nie przysługiwało  spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.
  • Na dzień 1 stycznia w roku złożenia wniosku nie ukończyłeś 35 lat – wymóg ten dotyczy jedynie singli, którzy nie są przy tym osobami niepełnosprawnymi.
  • W dniu podpisania umowy kredytowej nie będziesz ani nie byłeś stroną innego kredytu mieszkaniowego, bezpiecznego kredytu 2% lub rodzinnego kredytu mieszkaniowego.
  • Prowadzisz gospodarstwo domowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo poza terytorium RP. Posiadasz przy tym polskie obywatelstwo lub go nie masz, ale jednocześnie prowadzisz gospodarstwo domowe wspólnie z obywatelem polskim, a kredyt udzielany jest Wam wspólnie z taką osobą.
  • Spełniasz w programie „Mieszkanie na start” limity i ograniczenia dochodu przypadającego na członka rodziny – w #naStart wynosi on dla singla 7 tys. zł, dla gospodarstwa 2-osobowego – 11 tys. zł, dla 3-osobowego 14,5 tys. zł, a dla 4-osobowego – 18 tys. zł.

Czy można prowadzić działalność gospodarczą w nieruchomości zakupionej w programie #naStart?

W sfinansowanej kredytem #naStart nieruchomości nie możesz prowadzić działalności gospodarczej, jeśli korzystasz jednocześnie z gwarancji wkładu własnego. W projekcie założono, że do czasu wygaśnięcia tych gwarancji nie możesz wykorzystywać danego lokalu do prowadzenia w nim firmy.

Jednak jeśli nie korzystasz z gwarancji wkładu własnego, nie ma ograniczenia w postaci braku możliwości zarejestrowania działalności gospodarczej w mieszkaniu lub domu. Nie powinno to jednak uniemożliwiać zaspokojenia potrzeb mieszkalnych w nieruchomości.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Po jakim czasie można prowadzić działalność gospodarczą w lokalu kupionym w ramach programu?

Ograniczenie dotyczące braku możliwości prowadzenia działalności w mieszkaniu lub domu sfinansowanym Kredytem na start dotyczy jedynie sytuacji, w której korzystasz z gwarancji wkładu własnego. Do czasu spłaty kapitału odpowiadającego kwocie takiej gwarancji nie możesz prowadzić firmy w lokalu, który kupisz w ramach programu.

Czy po spłacie Kredytu na start mogę wynająć lokal w celu prowadzenia działalności gospodarczej?

Kiedy już spłacisz Kredyt na start, masz pełne prawo do dysponowania kupioną nieruchomością. Dlatego możesz ją wynająć także i w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Obowiązują przy tym warunki ogólne dotyczące wynajmu mieszkań czy innych lokali. Pamiętaj jednak, że w trakcie spłaty Kredytu na start nie możesz wynajmować komuś kupionej w ten sposób nieruchomości.


Dodatkowe źródła:

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/kredyt-mieszkaniowy-nastart-na-sciezce-legislacyjnej

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12383851/13050657/13050658/dokument662733.pdf

Data opublikowania: 7/26/2024

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    0
    Na podstawie 0 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert