Icon
Mieszkanie na Start dla obcokrajowca – czy cudzoziemiec skorzysta z Kredytu #naStart?

Mieszkanie na Start dla obcokrajowca – czy cudzoziemiec skorzysta z Kredytu #naStart?


Icon 5/16/2024
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Mieszkanie na start dla obcokrajowcy? To możliwe! Według projektu ustawy z nowego programu mieszkaniowego skorzystają także cudzoziemcy, o ile spełnią określone warunki. Sprawdziliśmy, na jakich zasadach będą mogli ubiegać się o kredyt na Start obcokrajowcy i czy będzie on dostępny również dla Ukraińców.

Mieszkanie na Start dla obcokrajowca

Co musisz wiedzieć o programie Mieszkanie na Start? Nasi eksperci poruszają najważniejsze zagadnienia:

  • Program Mieszkanie na Start ma ruszyć w 2025 roku i oferować tanie kredyty mieszkaniowe z oprocentowaniem od 0 do 1,5% w zależności od liczby dzieci.
  • O kredyt na Start będą mogli ubiegać się nie tylko Polacy, ale również obcokrajowcy.
  • Obcokrajowcy mogli skorzystać także z poprzedniego programu Bezpieczny kredyt 2%. W praktyce kredyt zaciągnęło około 3 tys. cudzoziemców, którzy stanowili 4,7% łącznej liczby kredytobiorców. Byli to głównie obywatele Ukrainy (2215 osób) i Białorusi (492), ale także obywatele Indii (46), Turcji (27), Rosji (24) oraz Włoch (22).

Czy obcokrajowiec będzie mógł skorzystać z kredytu #naStart?

O kredyt na start obcokrajowcy będą się mogli ubiegać na podobnych zasadach co Polacy. Wynika to wprost z projektu ustawy z dnia 5 kwietnia 2024 r. opisującego warunki nowego programu Mieszkanie na Start. Dla obcokrajowców będą zatem dostępne oba rodzaje kredytów mieszkaniowych, czyli:

  • kredyty hipoteczne – np. na zakup mieszkania lub budowę domu,
  • kredyty konsumenckie – np. na partycypację w TBS.

Obcokrajowcy mogą też liczyć na takie samo dofinansowanie do kredytu, które obniża jego oprocentowanie oraz wysokość rat kredytowych.

Jak pokazuje kalkulator rat kredytu hipotecznego, wysokość raty dla standardowego kredytu hipotecznego w kwocie 400 tys. zł na 25 lat wynosi dzisiaj nawet 3 tys. zł, natomiast rata kredytu Mieszkanie na Start o tych samych parametrach nie powinna przekroczyć 1,5 tys. zł.

Kredyt 0 procent - najważniejsze informacje: Jak wynika z najnowszych wypowiedzi ministra rozwoju i technologii, program kredyt #naStart ma ruszyć z początkiem 2025 roku!

Kredyt mieszkaniowy #naStart dla obcokrajowca – warunki

Chcąc skorzystać z programu Mieszkanie na Start obcokrajowcy będą musieli spełnić kilka warunków – zarówno tych obowiązujących wszystkich beneficjentów, jak i dodatkowych.

Jako obcokrajowiec o kredyt #naStart będziesz się mógł zatem ubiegać, jeżeli:

  • jesteś w wieku do 35 lat – ale tylko w przypadku gdy wnioskujesz o hipoteczny kredyt na Start jako singiel (kryterium wiekowe nie obowiązuje przy kredycie konsumenckim i gdy gospodarstwo domowe kredytobiorcy składa się z co najmniej dwóch osób, a także nie dotyczy osób niepełnosprawnych);
  • ani w dniu udzielenia kredytu, ani wcześniej: nie posiadałeś nieruchomości mieszkalnej na własność – od tej reguły również są pewne wyjątki np. dotyczące dziedziczenia i nie byłeś stroną innego kredytu mieszkaniowego, w tym również Bezpiecznego kredytu 2%;
  • prowadzisz gospodarstwo domowe: na terenie Polski lub poza terenem Polski, o ile prowadzisz takie gospodarstwo z osobą posiadającą polskie obywatelstwo.

Z projektu ustawy wynika zatem, że będą się mogli ubiegać o Kredyt na Start obywatele Ukrainy oraz wszelkich innych krajów, którzy albo mieszkają w Polsce, albo są związani z Polką lub Polakiem. Warto tu wspomnieć, że program przeznaczony jest nie tylko dla singli i małżeństw, ale również par żyjących w nieformalnych związkach.

Oprócz tego obcokrajowiec musi spełnić standardowe warunki zaciągnięcia zobowiązania, czyli na przykład mieć:

Co ważne, bez względu na miejsce zamieszkania środki z kredytu trzeba przeznaczyć na cele mieszkaniowe realizowane na terenie Polski, a nie np. na zakup mieszkania za granicą.

Należy tu pamiętać, że cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Lichtensteinu muszą uzyskać najpierw specjalne pozwolenie na zakup nieruchomości w Polsce. Nie dotyczy to jednak m.in. osób, które zamierzają nabyć lokal mieszkalny lub mieszkają w Polsce co najmniej 5 lat od uzyskania zezwolenia na pobyt stały.
Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

W jakiej walucie udzielany będzie kredyt #naStart?

Zgodnie z nowymi zapisami w projekcie ustawy kredyt #naStart wymóg dochodu wyłącznie w walucie polskiej będzie zniesiony.

Z programu Mieszkanie na Start skorzystają zatem głównie obcokrajowcy, którzy są zatrudnieni w Polsce, a więc w większości przypadków także mieszkający w naszym kraju.

Kredyt mieszkaniowy #naStart dla obcokrajowca - limity dochodowe

Projekt ustawy przewiduje limity dochodowe i obowiązują one również obcokrajowców. Dotyczą one miesięcznych zarobków netto gospodarstwa domowego kredytobiorcy, ponieważ aby skorzystać z pełnej wysokości dopłat, nie mogą one przekroczyć:

  • 7 tys. zł – w przypadku singli,
  • 11 tys. zł – dla 2-osobowego gospodarstwa domowego,
  • 14,5 tys. zł – dla 3-osobowego gospodarstwa domowego,
  • 18 tys. zł – dla 4-osobowego gospodarstwa domowego,
  • 23 tys. zł – dla 5-osobowego lub większego gospodarstwa domowego.

Limity nie będą dotyczyć kredytobiorców z trójką dzieci. Dotyczy to również sytuacji samotny rodzic plus trójka (lub więcej) dzieci.

Oprócz tego mają obowiązywać także inne limity i ograniczenia przy kredycie #naStart np. dotyczące kwoty kredytu objętego dopłatami. Nie będzie można także ubiegać się o taki kredyt na remont domu, a jedynie na dokończenie jego budowy lub budowę od zera wraz z wykończeniem.

Kredyt #naStart dla obcokrajowca a mieszkanie za granicą

Według zaproponowanej przez rząd koncepcji programu o Kredyt #naStart będą mogli się ubiegać także obcokrajowcy mieszkający za granicą. Muszą jednak spełnić jeden warunek: prowadzić takie gospodarstwo wspólnie z polskim obywatelem i razem z nim zaciągnąć zobowiązanie.

W praktyce chodzi więc tu głównie o cudzoziemców, którzy mają współmałżonków lub partnerów pochodzących z Polski i planują sfinansować z pomocą programu swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną w Polsce.


Dodatkowe źródła:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12383851/13050682/13050683/dokument675421.zip (plik zip)

Data opublikowania: 5/16/2024

    Jestem ekonomistką z wykształceniem zdobytym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wyspecjalizowaną w obszarze finansów i bankowości. Od prawie dekady zajmuję się copywritingiem i redakcją treści internetowych, skupiając się głównie na finansach. To pozwala mi dzielić się swoją wiedzą oraz praktycznym podejściem do kwestii finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    0
    Na podstawie 0 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert