Icon
Mieszkanie na Start dla obcokrajowca – czy cudzoziemiec skorzysta z Kredytu #naStart?

Mieszkanie na Start dla obcokrajowca – czy cudzoziemiec skorzysta z Kredytu #naStart?


Icon 5/16/2024 | 12:00 AM
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Mieszkanie na start dla obcokrajowcy? To możliwe! Według projektu ustawy z nowego programu mieszkaniowego skorzystają także cudzoziemcy, o ile spełnią określone warunki. Sprawdziliśmy, na jakich zasadach będą mogli ubiegać się o kredyt na Start obcokrajowcy i czy będzie on dostępny również dla Ukraińców.

Mieszkanie na Start dla obcokrajowca

Co musisz wiedzieć o programie Mieszkanie na Start? Nasi eksperci poruszają najważniejsze zagadnienia:

  • Program Mieszkanie na Start ma ruszyć w 2025 roku i oferować tanie kredyty mieszkaniowe z oprocentowaniem od 0 do 1,5% w zależności od liczby dzieci.
  • O kredyt na Start będą mogli ubiegać się nie tylko Polacy, ale również obcokrajowcy.
  • Obcokrajowcy mogli skorzystać także z poprzedniego programu Bezpieczny kredyt 2%. W praktyce kredyt zaciągnęło około 3 tys. cudzoziemców, którzy stanowili 4,7% łącznej liczby kredytobiorców. Byli to głównie obywatele Ukrainy (2215 osób) i Białorusi (492), ale także obywatele Indii (46), Turcji (27), Rosji (24) oraz Włoch (22).

Czy obcokrajowiec będzie mógł skorzystać z kredytu #naStart?

O kredyt na start obcokrajowcy będą się mogli ubiegać na podobnych zasadach co Polacy. Wynika to wprost z projektu ustawy z dnia 5 kwietnia 2024 r. opisującego warunki nowego programu Mieszkanie na Start. Dla obcokrajowców będą zatem dostępne oba rodzaje kredytów mieszkaniowych, czyli:

  • kredyty hipoteczne – np. na zakup mieszkania lub budowę domu,
  • kredyty konsumenckie – np. na partycypację w TBS.

Obcokrajowcy mogą też liczyć na takie samo dofinansowanie do kredytu, które obniża jego oprocentowanie oraz wysokość rat kredytowych.

Jak pokazuje kalkulator rat kredytu hipotecznego, wysokość raty dla standardowego kredytu hipotecznego w kwocie 400 tys. zł na 25 lat wynosi dzisiaj nawet 3 tys. zł, natomiast rata kredytu Mieszkanie na Start o tych samych parametrach nie powinna przekroczyć 1,5 tys. zł.

Kredyt 0 procent - najważniejsze informacje: Jak wynika z najnowszych wypowiedzi ministra rozwoju i technologii, program kredyt #naStart ma ruszyć z początkiem 2025 roku!

Kredyt mieszkaniowy #naStart dla obcokrajowca – warunki

Chcąc skorzystać z programu Mieszkanie na Start obcokrajowcy będą musieli spełnić kilka warunków – zarówno tych obowiązujących wszystkich beneficjentów, jak i dodatkowych.

Jako obcokrajowiec o kredyt #naStart będziesz się mógł zatem ubiegać, jeżeli:

  • jesteś w wieku do 35 lat – ale tylko w przypadku gdy wnioskujesz o hipoteczny kredyt na Start jako singiel (kryterium wiekowe nie obowiązuje przy kredycie konsumenckim i gdy gospodarstwo domowe kredytobiorcy składa się z co najmniej dwóch osób, a także nie dotyczy osób niepełnosprawnych);
  • ani w dniu udzielenia kredytu, ani wcześniej: nie posiadałeś nieruchomości mieszkalnej na własność – od tej reguły również są pewne wyjątki np. dotyczące dziedziczenia i nie byłeś stroną innego kredytu mieszkaniowego, w tym również Bezpiecznego kredytu 2%;
  • prowadzisz gospodarstwo domowe: na terenie Polski lub poza terenem Polski, o ile prowadzisz takie gospodarstwo z osobą posiadającą polskie obywatelstwo.

Z projektu ustawy wynika zatem, że będą się mogli ubiegać o Kredyt na Start obywatele Ukrainy oraz wszelkich innych krajów, którzy albo mieszkają w Polsce, albo są związani z Polką lub Polakiem. Warto tu wspomnieć, że program przeznaczony jest nie tylko dla singli i małżeństw, ale również par żyjących w nieformalnych związkach.

Oprócz tego obcokrajowiec musi spełnić standardowe warunki zaciągnięcia zobowiązania, czyli na przykład mieć:

Co ważne, bez względu na miejsce zamieszkania środki z kredytu trzeba przeznaczyć na cele mieszkaniowe realizowane na terenie Polski, a nie np. na zakup mieszkania za granicą.

Należy tu pamiętać, że cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Lichtensteinu muszą uzyskać najpierw specjalne pozwolenie na zakup nieruchomości w Polsce. Nie dotyczy to jednak m.in. osób, które zamierzają nabyć lokal mieszkalny lub mieszkają w Polsce co najmniej 5 lat od uzyskania zezwolenia na pobyt stały.
Wizytówka autora Olga Domagała-Telka
Analityk finansowy
Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

W jakiej walucie udzielany będzie kredyt #naStart?

Zgodnie z nowymi zapisami w projekcie ustawy kredyt #naStart wymóg dochodu wyłącznie w walucie polskiej będzie zniesiony.

Z programu Mieszkanie na Start skorzystają zatem głównie obcokrajowcy, którzy są zatrudnieni w Polsce, a więc w większości przypadków także mieszkający w naszym kraju.

Kredyt mieszkaniowy #naStart dla obcokrajowca - limity dochodowe

Projekt ustawy przewiduje limity dochodowe i obowiązują one również obcokrajowców. Dotyczą one miesięcznych zarobków netto gospodarstwa domowego kredytobiorcy, ponieważ aby skorzystać z pełnej wysokości dopłat, nie mogą one przekroczyć:

  • 7 tys. zł – w przypadku singli,
  • 11 tys. zł – dla 2-osobowego gospodarstwa domowego,
  • 14,5 tys. zł – dla 3-osobowego gospodarstwa domowego,
  • 18 tys. zł – dla 4-osobowego gospodarstwa domowego,
  • 23 tys. zł – dla 5-osobowego lub większego gospodarstwa domowego.

Limity nie będą dotyczyć kredytobiorców z trójką dzieci. Dotyczy to również sytuacji samotny rodzic plus trójka (lub więcej) dzieci.

Oprócz tego mają obowiązywać także inne limity i ograniczenia przy kredycie #naStart np. dotyczące kwoty kredytu objętego dopłatami. Nie będzie można także ubiegać się o taki kredyt na remont domu, a jedynie na dokończenie jego budowy lub budowę od zera wraz z wykończeniem.

Kredyt #naStart dla obcokrajowca a mieszkanie za granicą

Według zaproponowanej przez rząd koncepcji programu o Kredyt #naStart będą mogli się ubiegać także obcokrajowcy mieszkający za granicą. Muszą jednak spełnić jeden warunek: prowadzić takie gospodarstwo wspólnie z polskim obywatelem i razem z nim zaciągnąć zobowiązanie.

W praktyce chodzi więc tu głównie o cudzoziemców, którzy mają współmałżonków lub partnerów pochodzących z Polski i planują sfinansować z pomocą programu swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną w Polsce.


Dodatkowe źródła:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12383851/13050682/13050683/dokument675421.zip (plik zip)

Data opublikowania: 5/16/2024

    Jestem ekonomistką z wykształceniem zdobytym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wyspecjalizowaną w obszarze finansów i bankowości. Od prawie dekady zajmuję się copywritingiem i redakcją treści internetowych, skupiając się głównie na finansach. To pozwala mi dzielić się swoją wiedzą oraz praktycznym podejściem do kwestii finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    6.0
    Na podstawie 1 oceny

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert