Popularność kredytów walutowych znacząca spada. Wynika to nie tylko z trudnej sytuacji frankowiczów, która z pewnością zniechęciła wiele osób do sięgania po kredyty w obcej walucie, ale i ustaleń KNF. Jeśli nie zarabiasz w euro, to możesz mieć spore trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego w tej walucie. Skąd takie zmiany? Sprawdź, na jakich warunkach udzielany jest kredyt hipoteczny w euro.
Kredyt hipoteczny w euro – co warto o nim wiedzieć?
Rekomendacja wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego wiele zmieniła w dziedzinie kredytów walutowych. Obecnie kredyt hipoteczny w euro bądź w innej zagranicznej walucie otrzymać jest dość trudno.
Wynika to z faktu, że to rozwiązanie dostępne jest wyłącznie dla osób, które uzyskują przeważającą część dochodów w walucie obcej, w której chcą zaciągnąć kredyt. Oznacza to, że kredyt hipoteczny w euro przeznaczony będzie jedynie dla osób, które zarabiają w euro.
Nie zawsze jednak zarobki w euro będą wystarczające do otrzymania kredytu walutowego. Konkretne wymogi banków mogą się pod tym względem nieco różnić.
Kredyt hipoteczny w euro – kto może go dostać?
Kredyty walutowe otrzymać mogą wyłącznie klienci uzyskujący trwałe dochody w walucie, w jakiej oferowany jest kredyt. Co jednak w przypadku, gdy kredytobiorca uzyskuje dochód w kilku walutach? W takiej sytuacji pod uwagę będzie brana waluta, w której kredytobiorca uzyskuje najwyższe dochody.
Jeśli zatem zarabiasz zarówno w euro, jak i złotówkach, ale większość Twojego dochodu stanowią zarobki w PLN, to możesz nie otrzymać kredytu hipotecznego w euro. W przypadku pozostałych walut bank zakłada bowiem ich deprecjację o 20%.
O ile kredyt hipoteczny w euro nie jest trudno dostępny, o tyle otrzymanie kredytu w innej walucie, jak np. korony norweskie, może okazać się niemożliwe z uwagi na brak tego typu ofert w polskich bankach.
Zanim się zdecydujesz, koniecznie sprawdź aktualny kurs euro! Kliknij! >>
Kredyt hipoteczny w euro – na jakich warunkach jest udzielany?
Jeszcze do roku 2014, banki indywidualnie ustalały warunki zgodnie, z którymi udzielały kredytów walutowych. Obecnie jednak muszą stosować się do wymogów wprowadzonych przez Rekomendację S Komisji Nadzoru Finansowego. Dokładnie sprawdzają zatem zarobki kredytobiorców.
Zdarza się, że osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny w euro, muszą wykazać wyższą zdolność kredytową niż ma to miejsce przy kredytach udzielanych w złotówkach. Co więcej, wyższy będzie także wymagany wkład własny, który kształtuje się na poziomie 20-30%.
Jeszcze inne ograniczenie kredytu hipotecznego w euro dot., który wynosić może maksymalnie 20 lat. Preferowany okres to zaś 15 lat.
Dokumenty niezbędne do ubiegania się o kredyt hipoteczny w euro
Podstawowy dokument niezbędny do ubiegania się o kredyt hipoteczny w euro to oczywiście wniosek kredytowy. Należy podać w nim wysokość kredytu, wysokość wkładu własnego oraz wybrany okres kredytowania.
Co istotne, zaświadczenie w języku polskim może okazać się niewystarczające, co oznacza, że zachodzi konieczność przetłumaczenia zaświadczeń przez tłumacza przysięgłego. Koszt tłumaczeń ponosi kredytobiorca. Jakie inne dokumenty będą potrzebne, aby uzyskać kredyt hipoteczny w euro?
Na pewno będzie to dowód tożsamości i umowa o pracę za granicą lub kontrakt (okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy musi wynosić min. 6 miesięcy). Niezbędne będzie także zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów. Co istotne, dochód nie może pochodzić z prowadzonej działalności gospodarczej.
Bank może zażądać także wyciągu z konta bankowego z ostatnich kilku miesięcy oraz zeznania podatkowego z poprzedniego roku. To nadal nie wszystko. Kluczowe będzie również potwierdzenie zameldowania w Polsce, a niekiedy także pozwolenia na pobyt stały za granicą oraz pracę.
Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny w euro? Krok po kroku
Sam proces zaciągnięcia kredytu hipotecznego w euro niewiele różni się od tego, jaki trzeba przejść, gdy starasz się o kredyt w złotówkach. Nowością jest z pewnością obowiązek przetłumaczenia dokumentów, a także ich ilość. Niemniej, pierwszy krok stanowi wizyta w banku i rozmowa z doradcą kredytowym.
Kiedy wiesz już, czego dokładnie chcesz, możesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w euro i załączyć niezbędne dokumenty. Zapewne ich skompletowanie może zająć nieco czasu. Po przedstawieniu wszystkich dokumentów bank dokonuje ich analizy, a następnie wydaje decyzję kredytową. Pamiętaj, że wkład własny w przypadku kredytu w euro może wynieść nawet 30%.
Kredyt hipoteczny w euro – koszty i okres kredytowania
Maksymalny okres kredytowania dla kredytu hipotecznego w euro to 20 lat. Banki będą jednak rekomendować okres lat 15. A co z kosztami kredytu? Oprocentowanie kredytów walutowych jest znaczące niższe w porównaniu do kredytów złotowych.
Z marżą bywa różnie, zdarza się, że także jest niższa, ale nie zawsze. Niemniej, ogólny koszt kredytu i tak powinien okazać się niższy, dzięki czemu klienci mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie na spłacie kredytu walutowego bezpośrednio w walucie obcej.
W jakim banku można uzyskać kredyt hipoteczny w euro?
W jakim banku kredyt hipoteczny w euro jest dostępny? Ta oferta nie jest w Polsce aż tak popularna, niemniej z jej znalezieniem, nie powinieneś mieć większych trudności. Sprawdź zatem, gdzie kredyt hipoteczny w euro może okazać się dobrym wyborem.
Kredyt hipoteczny w euro Alior Bank
Jedną z odpowiedzi na pytanie, jakie banki dają kredyt hipoteczny w euro, stanowi Alior Bank, a dokładniej mówiąc jego oferta “Megahipoteka” Kredyt hipoteczny w euro w Alior Banku to oferta z pewnością interesująca. Marża w tym przypadku zaczyna się już od 2,19%.
Co istotne, Alior Bank udziela kredytu nie tylko w euro, ale również w dolarach i funtach brytyjskich. RRSO w przykładzie reprezentatywnym wynosi 4,13 proc. Ponadto, kredytobiorca ma prawo do wakacji kredytowych do 6 miesięcy w roku, łącznie do 5 lat.
Kredyt hipoteczny w euro Credit Agricole
Credit Agricole to kolejny bank, w którym można uzyskać kredyt hipoteczny w euro. To dobry wybór dla osób, które wspólnie chcą zaciągnąć zobowiązanie, jednak jedna z nich zarabia w złotówkach a druga w euro.
Jakie w tym przypadku bank stawia im wymogi? Podstawowy z nich ogranicza się do stwierdzenia, że zarobki zagraniczne nie mogą stanowić więcej niż 50% dochodu kredytobiorcy. Ponadto, Credit Agricole akceptuje jedynie dochodu z umowy o pracę (minimalna długość zatrudnienia wynosi 1,5 roku).
Kredyt hipoteczny w euro w Pekao S.A.
Bank Pekao SA udziela kredytów hipotecznych w aż 5 walutach. Zalicza się do nich: EUR, USD, GBP, NOK i SEK. Kredyt hipoteczny w obcej walucie zasięgnąć można w nim maksymalnie na 20 lat. Kredytobiorca musi jednocześnie posiadać min 30% wkładu własnego (okres kredytowania 15 lat), a nawet 40% jeśli decyduje się na maksymalny dostępny okres kredytowania.
Czy warto wziąć kredyt hipoteczny w euro?
Wiemy już, kto może zaciągnąć kredyt walutowy i jakie warunki trzeba przy tym spełnić. Pytanie brzmi, czy to się opłaca? Z pewnością tak, jeśli zaciąga go osoba, która przeważającą część zarobków osiąga w walutach obcych.
Wszystko zależy więc od indywidualnej sytuacji klienta. Kredyt w walucie obcej ma wady i zalety, znajdziesz je w poniższej tabeli.
Zalety kredyt hipotecznego w euro |
Wady kredyt hipotecznego w euro |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kredyt hipoteczny w euro czy złotówkach – co się bardziej opłaca?
Przy zarobkowaniu w walutach obcych dana osoba może bezpiecznie zaciągnąć niskooprocentowany kredyt walutowy. Niższe oprocentowanie kredytu walutowego w porównaniu z kredytami złotowymi sprawia, że nierzadko jest to wybór bardziej opłacalny aniżeli kredyt hipoteczny w złotówkach.
Niższe raty i odsetki przekładają się bowiem na niższy koszt kredytu. Niestety, jest to rozwiązanie jedynie dla nielicznych, czyli dla osób, które zarabiają w euro i są w stanie wykazać stały dochód oraz legalne zatrudnienie. Zanim zdecydujesz się na kredyt walutowy, sprawdź najpierw, czy spełniasz wszystkie wymogi.