Icon
Zniesienie podatku od kupna nieruchomości. Kto będzie zwolniony z PCC?

Zniesienie podatku od kupna nieruchomości. Kto będzie zwolniony z PCC?


Icon 8/24/2023 | 12:00 AM
Icon 4 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Dzięki nowelizacji przepisów dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych w wielu sytuacjach podatnik nie będzie musiał opłacać PCC od zakupu mieszkania. Zniesienie obejmie sytuacje, w których podatnik kupować będzie pierwsze mieszkanie lub dom z rynku wtórnego. Wówczas skorzysta z braku takiej daniny. Od kiedy taka ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych zacznie obowiązywać?

Zniesienie podatku od kupna nieruchomości. Kto będzie zwolniony z PCC?

Podatek PCC między innymi naliczany jest przy okazji zakupu mieszkania na rynku wtórnym, według stawki 2 proc. od wartości nieruchomości. Wkrótce jednak część kupujących uniknie opłacania podatku od kupna nieruchomości.

Wszystko przez jego zniesienie. Od kiedy będzie ono funkcjonowało i kto będzie uprawniony do tego, by nie płacić PCC przy kupnie mieszkania?

Na czym polega likwidacja podatku PCC?

Podatek PCC to skrót od podatku od czynności cywilnoprawnych. Funkcjonuje w polskim systemie fiskalnym od 1 stycznia 2001 roku. Zastąpił tym samym wcześniej pobieraną opłatę skarbową, która obejmowała umowy i inne oświadczenia woli o charakterze cywilnoprawnym.

Od 2001 roku każdy podatnik dokonujący wskazanych czynności cywilnoprawnych jest zobowiązany do opłacenia podatku PCC i sporządzenia deklaracji PCC-3. W przypadku umów dotyczących zakupu mieszkań z rynku wtórnego stawka 2 proc. wartości nieruchomości.

Nie ma przy tym znaczenia, czy mieszkanie jest kupowane za gotówkę, czy też zaciągany jest kredyt na mieszkanie. Prezydent Andrzej Duda w wakacje w 2023 roku podpisał ustawę dotyczącą zniesienia podatku PCC.

Ustawa ta zakłada zwolnienie w przypadku kupowania pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To ulga, która pozwoli na wypracowanie sporych oszczędności. Zniesienie podatku PCC wprowadzane jest na podstawie nowelizacji kilku ustaw:

  • ustawy o samorządzie gminnym,
  • ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa,
  • ustawy o gospodarce nieruchomościami,
  • ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Jak wspomnieliśmy, likwidacja podatku PCC ma objąć zakup pierwszego mieszkania czy pierwszego domu z rynku wtórnego.

Kiedy będzie zniesiony podatek od nieruchomości?

Nie od razu po podpisaniu noweli ustaw przez prezydenta Andrzeja Dudę nowe przepisy weszły w życie. Kiedy zniknie podatek PCC od zakupu nieruchomości? Przestanie obowiązywać z dniem 31 sierpnia 2023 roku.

Wiedząc już, kiedy będzie zniesione PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego, młodzi ludzie mogą lepiej zaplanować termin realizacji takiej transakcji, by zoptymalizować związane z tym wydatki.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Kto nie zapłaci podatku przy kupnie mieszkania?

Nie wszyscy podatnicy w Polsce bez wyjątku zostaną objęci zwolnieniem z zakresu opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych. Kto będzie zwolniony z PCC?

Takiego podatku zgodnie z prawem nie zapłacą osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie lub dom z rynku wtórnego. Z ulgi skorzystają wszyscy ci, którzy jeszcze nie mają i dotychczas nie mieli na własność nieruchomości mieszkalnej.

Zniesienie podatku PCC – ile zaoszczędzi kupujący?

Kupujący swoje pierwsze mieszkania zaoszczędzą na całej transakcji nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jeśli kupujesz nieruchomość za 300 000 zł, to PCC musiałbyś zapłacić od całej transakcji w kwocie 6000 zł. Analogicznie kupno mieszkania za 500 000 zł pociągałoby za sobą podatek PCC w wysokości 10 000 zł.

Największe oszczędności będą udziałem osób kupujących pierwszy dom z rynku wtórnego. Zakładając, że obiekt kosztuje 1 mln zł, to PCC od niego wynosiłoby 20 000 zł. Są to niebagatelne kwoty, które kupujący będą mogli dowolnie rozdysponować.

Co jeszcze zmieni się w kwestii podatku od nieruchomości?

Zniesienie podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu to duża oszczędność. Jednak ulga nie jest jedyną zmianą wprowadzaną na mocy nowelizacji konkretnych ustaw.

Rząd ponadto zdecydował, że wprowadzi wyższą stawkę podatku dla hurtowych zakupów mieszkań. Przy kupnie szóstego i każdego kolejnego, w jednym lub w kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, bądź udziałów w takich lokalach kupujący zapłaci nie 2 proc., ale 6 proc.

Minister Waldemar Buda tłumaczył, że:

Zmiany mają na celu zapobiegać negatywnym zjawiskom ograniczającym dostępność mieszkań dla osób kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, takim jak pakietowe nabywanie lokali na rynku pierwotnym.

Koniec z podatkiem PCC – kto zyska, a kto straci?

Nowe prawo znoszące podatek PCC dla nabywców pierwszych mieszkań lub domów z rynku wtórnego z pewnością przyniesie ulgę finansową dla nich samych.

Zyskają po kilka czy kilkanaście tysięcy złotych na transakcji i będą mogli przeznaczyć te pieniądze na pokrycie opłat notarialnych, przeprowadzenie koniecznych remontów czy na dowolnie wybrane inne cele, zamiast brać np. kredyt na remont domu albo pożyczkę online z dowolnie wybranym przeznaczeniem.

Jednak nie wszyscy zyskają na zmianie przepisów. Inwestorzy kupujący hurtowo mieszkania będą płacić 6-procentowy podatek PCC, gdy kupią szóste lub kolejne mieszkanie, nabywane w jednym lub kilku budynkach na jednej nieruchomości gruntowej.

Data opublikowania: 8/24/2023
Icon Informacje o reklamach

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.7
    Na podstawie 3 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert