Zastanawiasz się, czy masz szansę na kredyt mieszkaniowy na start, jeśli praca za granicą jest źródłem Twoich dochodów? Uzyskując przeważającą część zarobków w PLN, masz szansę na kredyt z dopłatami z budżetu państwa. Zobacz, jak liczona będzie Twoja zdolność kredytowa.
Chcesz uczestniczyć w programie „Mieszkanie na Start”, ale zarabiasz w euro lub w funtach brytyjskich? Sprawdziłam, czy będzie to możliwe:
- Praca za granicą nie wyklucza możliwości uzyskania kredytu na start.
- Musisz uzyskiwać dochody w walucie polskiej, by dostać kredyt z dopłatami #naStart.
- Bank wyliczy Twoją zdolność kredytową – dla całego gospodarstwa domowego.
- Dochody w euro powodują, że możesz zaciągnąć kredyt walutowy w polskim banku.
Pracuję za granicą. Czy mam szansę na Kredyt na Start?
Kredyt na Start ma być udzielany, zgodnie z przedstawionym projektem ustawy, wyłącznie w walucie polskiej – w złotówkach. To bank będzie ostatecznie decydował, czy udzielić klientowi zobowiązania w złotych, jeśli zarabia w innej walucie niż PLN.
Jeśli pracujesz np. w Niemczech i uzyskujesz dochody w euro, ale jednocześnie masz pracę u polskiego pracodawcy i przeważająca część Twoich dochodów jest w PLN, to masz szansę otrzymać Kredyt na Start. Najważniejsze informacje wskazują, że zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy, głównie Ci pracujący w Polsce, będą mogli już od 2025 roku zaciągnąć takie zobowiązanie.
Kredyt mieszkaniowy na start dla pracujących za granicą będzie dostępny tylko pod pewnymi warunkami. Musisz spełnić wymagania programu #naStart, a w tym także uzyskiwać dochody w PLN. W innym przypadku jedynym rozwiązaniem może być poszukanie banku, który udzieli kredytu hipotecznego w euro, dolarach czy w innej obcej walucie.
Mieszkanie na Start dla obcokrajowca – czy cudzoziemiec skorzysta z Kredytu #naStart? Zobacz artykuł
Czy można wziąć Kredyt na Start, zarabiając w euro?
Kredyt na Start ma być udzielany w złotówkach, ale to od banku będzie zależało, czy zaakceptuje i przeliczy dochody w euro uzyskiwane przez kredytobiorcę. Zwykle jest tak, że zgodnie z rekomendacjami KNF waluta dochodu i waluta kredytu hipotecznego powinny być ze sobą zgodne. Rekomendacja S wskazuje, że waluta zobowiązania powinna być taka sama jak przeważającej części Twoich zarobków.
Z tego względu, zarabiając w euro, otrzymasz zobowiązanie w tej samej walucie. Przy czym udziela go niewiele banków w Polsce. Jednym z przykładów takich ofert jest kredyt mieszkaniowy w Alior Banku. Sprawdź w kalkulatorze ratę kredytu hipotecznego, jaką będziesz spłacać.
Kredyt mieszkaniowy #naStart a dochody w innej walucie – co warto wiedzieć?
Kredyt mieszkaniowy #naStart będzie udzielany w walucie PLN, z okresowo stałym oprocentowaniem. By go otrzymać, większość dochodów musisz uzyskiwać w walucie polskiej.
Dotychczas pracowałeś za granicą, ale chcesz mieć szanse na kredyt z dopłatami z budżetu państwa? Musisz postarać się o pracę lub inne źródło stałego dochodu w złotówkach. Twoje uczestnictwo w programie kredyt #naStart będzie wówczas możliwe.
Wiadomo jednak, że w nowej wersji projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców – w programie Kredytów mieszkaniowych #naStart – wprowadzono pewne zmiany. Dopuszczono możliwość uzyskiwania dochodów za granicą i jednoczesnego starania się o kredyt z dopłatami z budżetu państwa. Niewykluczone, że w programie Mieszkanie #naStart znajdzie się mechanizm przewalutowania dochodów w walucie obcej.
Przy innych kredytach hipotecznych, np. na budowę domu, na zakup mieszkania czy przy kredycie na wykończenie domu, bank, obliczając Twoją zdolność kredytową, może wziąć pod uwagę całość lub część dochodów zagranicznych. Musisz mieć zdecydowaną większość zarobków w PLN, by uzyskać pozytywną decyzję w przypadku kredytu mieszkaniowego w złotówkach.
Jakie są wymagane zarobki w programie kredyt #naStart?
Twoje zarobki muszą być wystarczająco wysokie, byś mógł spłacać raty kredytu Mieszkanie na Start. Bank wyliczy Twoją zdolność kredytową. Pod uwagę weźmie ustawowy dochód gospodarstwa domowego. To przeciętny miesięczny dochód, jaki osiągasz łącznie ze wszystkimi osobami w Twoim gospodarstwie w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.
Zasady wyliczania i dokumentowania zarobków na potrzeby szacowania Twojej zdolności kredytowej będą z pewnością ujęte w ustawie o kredycie mieszkaniowym #naStart. Musisz mieć wystarczająco wysoką zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami w całości, tj. nawet z brakującym wkładem własnym.
Wszystko dlatego, że #naStart będzie można połączyć z programem Rodzinnych kredytów mieszkaniowych. Nie musisz mieć wkładu, by zaciągnąć dziś kredyt hipoteczny – oczywiście pod warunkiem, że spełniasz warunki programu.
Czy mogę wnioskować o standardowy kredyt hipoteczny, zarabiając w euro?
Możesz wnioskować o standardowy kredyt hipoteczny, jeśli masz zarobki w euro. Musisz znaleźć bank, który ma w ofercie zobowiązanie w obcej walucie. W tym przypadku będzie to kredyt hipoteczny w euro. Wspominałam, że taką ofertę ma m.in. Alior Bank.
Kredyty dla osób pracujących za granicą – jakie są dostępne alternatywy?
Alternatywą dla Ciebie, jeśli pracujesz za granicą i chcesz wziąć kredyt na zakup mieszkania, budowę czy kredyt na remont domu, będzie sięgnięcie po kredyt gotówkowy albo kredyt hipoteczny w innej walucie. Jednak oferta kredytów walutowych w polskich bankach jest mocno ograniczona.
Poza tym instytucje zobowiązane są do udzielania klientom kredytów w walucie, w której uzyskujesz przeważającą część swoich dochodów.