Icon
Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – jak wypełnić wniosek?

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – jak wypełnić wniosek?


Icon 4/30/2024 | 12:00 AM
Icon 11 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej jest ważną czynnością, jaką trzeba wykonać po spłacie kredytu hipotecznego. Co do zasady zajmuje się tym właściciel nieruchomości, który w tym celu musi dopełnić kilku formalności – zarówno w banku, jak i w sądzie. Jak wygląda wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej? Poniżej wyjaśnimy Ci cała procedurą.

Jak napisać wniosek o wykreślenie hipoteki?

Aby jak najlepiej wyjaśnić proces wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej, poruszymy następujące kwestie:

  • kiedy można wykreślić hipotekę z księgi wieczystej – w jakich sytuacjach to następuje i jakie warunki muszą być spełnione,
  • jak wygląda wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – jakie trzeba zdobyć dokumenty i jakich formalności należy dopełnić krok po kroku,
  • jak prawidłowo wypełnić wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej,
  • z jakimi kosztami wiąże się wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Kiedy następuje wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

To, kiedy możliwe jest wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, regulują przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece (art. 94 i kolejne). Zgodnie z nimi wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości możliwe jest wyłącznie po wygaśnięciu hipoteki.

Wygaśnięcie hipoteki może natomiast nastąpić wskutek m.in.:

  • wygaśnięcia wierzytelności – jest to możliwe m.in. po całkowitej spłacie długu lub jego umorzeniu np. z powodu upadłości dłużnika;
  • konfuzji – dochodzi do niej, gdy hipoteka przechodzi na właściciela rzeczy obciążonej lub gdy wierzyciel nabywa obciążoną rzecz;
  • braku podstawy prawnej hipoteki – zgodnie z przepisami, jeśli od dnia wpisu hipoteki upłynęło 10 lat, a nie powstała wierzytelność hipoteczna, właściciel nieruchomości może żądać zniesienia hipoteki za odpowiednim wynagrodzeniem.

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej interesuje głównie osoby, które spłaciły kredyt hipoteczny.

Kto składa wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej? Wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej najczęściej składa właściciel nieruchomości, chociaż zgodnie z prawem taką możliwość ma również wierzyciel hipoteczny. Warto też wiedzieć, że o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej mogą wnioskować także osoby, które uzyskały wyrok sądowy unieważniający umowę kredytu we frankach szwajcarskich.

Jak się zabrać na kompletowanie dokumentacji? Przede wszystkim musisz pobrać i wypełnić formularz, który nazywa się KW-WPIS. Następnie zebrać potwierdzenie z banku mówiące o uregulowaniu zobowiązania i zgodzie na wykreślenie hipoteki, a także dowód uiszczenia opłaty sądowej.

Najczęstszym przypadkiem jest więc wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej po spłacie kredytu hipotecznego. Taka całkowita spłata kredytu może jednak nastąpić nie tylko zgodnie z harmonogramem, ale także wskutek refinansowania kredytu, czy też sprzedaży nieruchomości.

Wykreślenie hipoteki po spłacie kredytu hipotecznego

W momencie spłaty kredytu hipotecznego bank, czyli wierzyciel hipoteczny, traci podstawę do zabezpieczenia należności, ponieważ ta w momencie spłaty zadłużenia przestaje bowiem istnieć. Sam proces wykreślenia hipoteki leży jednak w interesie właściciela nieruchomości.

Powinieneś więc zadbać o to, aby w księdze wieczystej przestawiony był aktualny stan prawny, szczególnie gdy planujesz w niedługim czasie po uregulowaniu zobowiązania, sprzedać nieruchomość. Nie warto w takiej sytuacji zbyt długo odkładać związanych z tym formalności. Często sama procedura rozciąga się w czasie.

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Jeśli zdecydujesz się na refinansowanie kredytu hipotecznego w innym bankubędziesz musiał wykreślić aktualnego wierzyciela z księgi wieczystej, a na to miejsce dokonać wpisu hipoteki dla nowego banku.

Jak to wygląda w praktyce? Dokładna procedura zależy od danej instytucji finansowej jednak najczęściej dzieje się to w sposób naturalny. Refinansowanie sprawia, że nowy bank spłaca zobowiązanie wobec banku, który pierwszy finansował zakup. Wniosek o zmianę informacji w dziale IV księgi wieczystej składa się już na podstawie samego potwierdzenia transakcji. 

Chcesz przenieść kredyt hipoteczny do innego banku? Sprawdź kalkulator rat kredytu hipotecznego, aby przekonać się, gdzie otrzymasz lepsze warunki finansowania.

Sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym

Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż nieruchomości z kredytem, całkowita spłata zobowiązania wobec banku będzie konieczna. Tylko wtedy będzie bowiem możliwe wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości, na czym będzie zależało kupującemu.

Kredyt hipoteczny możesz spłacić z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości. Pamiętaj jednak, żeby jeszcze przed transakcją pozyskać z banku dwa ważne dokumenty:

  • zaświadczenie o saldzie zadłużenia,
  • promesę wykreślenia hipoteki – czyli pisemne zapewnienie banku, że po spłacie kredytu wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki.

Po sprzedaży nieruchomości i całkowitej spłacie kredytu będziesz musiał jeszcze pozyskać oficjalną zgodę banku na wykreślenie hipoteki. Takie pismo przekaż kupującemu, aby mógł na jego podstawie złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości.

Jak wygląda wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Wykreślenie wpisu hipoteki z księgi wieczystej wymaga dopełnienia kilku formalności. Cały proces krok po kroku wygląda następująco:

  1. Spłacasz kredyt.
  2. Pozyskujesz z banku zgodę na wykreślenie hipoteki.
  3. Składasz wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego.
  4. Czekasz na decyzję sądu i dokonanie wykreślenia hipoteki z działu IV księgi wieczystej nieruchomości.

Masz mieszkanie bez księgi wieczystej? Sprawdź, jak wygląda założenie księgi wieczystej dla nieruchomości.

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – dokumenty

Co jest potrzebne do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej? Potrzebujesz do tego tak naprawdę tylko kilku dokumentów:

  • wypełniony formularz sądowy KW-WPIS – druk możesz wziąć z sądu lub pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości;
  • dokumenty dotyczące zwolnienia z hipoteki otrzymane z banku – czyli list mazalny oraz opcjonalnie zaświadczenie o prawie do reprezentowania banku pracownika, który go podpisał;
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej.

Podanie o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, jakie będziesz składać do sądu, musi zawierać wszystkie powyższe dokumenty.

Jak wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Jak już wiesz, wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej musisz złożyć na formularzu KW-WPIS. Bardzo ważne jest, aby go prawidłowo wypełnić. Ewentualne błędy spowodują bowiem, że sąd wezwie Cię do ich skorygowania, co wydłuży całą procedurę.

Wzór wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej KW-WPIS znajdziesz w internecie, choćby na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Składa się on z 4 stron i zawiera wskazówki, jak należy uzupełnić kolejne rubryki. Poniżej przedstawiamy Ci jednak dodatkową instrukcję, jak prawidłowo wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Strona pierwsza wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

  • pole numer 1 – wpisz nazwę sądu rejonowego prowadzącego księgę wieczystą Twojej nieruchomości;
  • pole numer 2 – podaj wydział sądu, który prowadzi księgę wieczystą Twojej nieruchomości;
  • pole numer 3 – wpisz numer księgi wieczystej Twojej nieruchomości

Strona druga wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

  • zaznacz znakiem “X” pole “Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteka”
  • pole numer 7 – wpisz treść żądania, czyli np. „Wnoszę o wykreślenie z Działu IV księgi wieczystej o numerze ... hipoteki umownej na kwotę …, jaka została ustanowiona na rzecz banku (tu podaj nazwę banku i jego siedzibę)”
  • pozostałe pola przekreśl.

Strona trzecia wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

  • w polu o nazwie “dane wnioskodawcy/uczestnika postępowania” przekreśl wyrazy “uczestnika postępowania”,; a w następnych polach uzupełnij kolejno:
  • pola od 9 do 17 → wpisz swój PESEL, nazwisko, imiona, imiona rodziców;
  • pola od 18 do 25 → kraj, miejscowość, ulica, numer domu, kod pocztowy, właściwa poczta;
  • pola od 26 do 32 → dane związane z adresem korespondencyjnym;
  • pola od 33 do 56 → uzupełnij je, jeśli nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela (jeśli nie, przekreśl).

Strona czwarta wniosku o wykreślenie hipoteki z ksiąg wieczystych

  • pola od 57 do 80 są kontynuacją danych związanych ze współwłaścicielem;
  • pola od 81 do 83 → tutaj musisz podać wykaz załączników dołączanych do wniosku, (dotyczy to wyłącznie załączników KW-WU wnioskodawca/uczestnik postępowania, KW-PP pełnomocnik/przedstawiciel ustawowy i KW-ZAD żądanie wpisu w księdze wieczystej);
  • pole 84 → podaj nazwę i numer kwitu mazalnego otrzymanego z banku;
  • pole 85 → wpisz potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej;

Na końcu w odpowiednich rubrykach wpisz swoje imię i nazwisko oraz datę wypełnienia wniosku oraz złóż swój własnoręczny podpis.

Pamiętaj, aby wszystkie niewypełnione pola przekreślić (np. na ukos). Jest to konieczne, aby nikt ich nie uzupełnił bez Twojej wiedzy.

Jak złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej wraz ze wszystkimi załącznikami możesz złożyć wyłącznie metodą tradycyjną, czyli:

  • osobiście – wniosek składasz wówczas w biurze podawczym wydziału ksiąg wieczystych sądu,
  • listownie – dokumenty trzeba wysłać listem poleconym na adres sądu.

Pamiętaj, żeby dokładnie wypełnić formularz KW-WPIS. Najlepiej zrób to na komputerze. Jeśli wolisz ręcznie, musisz to zrobić drukowanymi literami i bez żadnych skreśleń lub poprawek. Nie zapomnij także złożyć pod wnioskiem własnoręcznego podpisu. Co ważne, do wniosku trzeba dołączyć oryginalne dokumenty z banku, dlatego warto dla siebie zostawić ich kserokopie.

Gdzie złożyć wniosek o wykreślenie z hipoteki?

Wniosek o wykreślenie hipoteki musisz złożyć w sądzie rejonowym, właściwym ze względu na położenie nieruchomości. Jego nazwę i siedzibę znajdziesz w księdze wieczystej swojej nieruchomości. Możesz ją przejrzeć za darmo online w systemie Elektroniczne Księgi Wieczyste lub pobrać odpłatnie odpis z księgi wieczystej w formie papierowej.

A czy możliwe jest wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej online? Niestety nie. Co prawda znajdziesz w internecie elektroniczny wniosek o wykreślenie hipoteki, ale możesz go jedynie uzupełnić online. Potem natomiast musisz go wydrukować, ręcznie podpisać i dostarczyć do sądu rejonowego osobiście lub listownie.

Ile kosztuje wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej, którą należy opłacić przy składaniu wniosku do sądu. Ile wynosi opłata sądowa za wykreślenie hipoteki?

Opłata za wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej wynosi 100 zł. Możesz ją opłacić na kilka sposobów:

  • gotówką w kasie sądu,
  • przelewem na rachunek bankowy sądu – w tytule należy podać numer księgi wieczystej i informację, że opłata dotyczy wniosku o wykreślenie hipoteki,
  • poprzez zakup elektronicznych znaków opłaty sądowej – należy je zamówić i opłacić online na stronie oplaty.ms.gov.pl, a potem wydrukować.

Pamiętaj, że dowód wniesienia opłaty za wykreślenie hipoteki należy dołączyć do wniosku składanego w sądzie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Jak długo trwa wykreślenie hipoteki?

Zastanawiasz się, ile trwa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej? Od kilku dni do kilku miesięcy.

Samo wypełnienie formularza nie zajmie Ci wiele czasu. Przygotowanie kwitu mazalnego przez bank najczęściej trwa natomiast od kilku do kilkunastu dni roboczych.

A ile się czeka na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej przez sąd po złożeniu wniosku?

Trudno to określić, ponieważ nie obowiązują tutaj żadne ustawowe terminy. Czas rozpatrzenia wniosku zależy więc głównie od sposobu pracy sądu i liczby prowadzonych przez niego spraw.

Najdłużej na wykreślenie hipoteki czeka się w dużych miastach, bo nawet kilka lub kilkanaście miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że można złożyć wniosek o przyśpieszenie dokonania wpisu, ale wymaga to odpowiedniego uzasadnienia.

Jak sprawdzić czy hipoteka została wykreślona z księgi wieczystej?

Jak sprawdzić hipotekę? W tym celu musisz uzyskać dostęp do księgi wieczystej nieruchomości.

Wystarczy, że podasz pełen numer księgi, który składa się z czteroznakowego kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, numeru repozytorium oraz cyfry kontrolnej. Pozyskanie wglądu do ksiąg wieczystych jest darmowe oraz nie wymaga podawania żadnych danych osobowych.

Jak sprawdzić hipotekę przez internet?
Przeglądanie ksiąg wieczystych jest możliwe w formie elektronicznej. Możesz to zrobić pod adresem www.ekw.ms.gov.pl. Zawarte na stronie dane da się również wydrukować, jednak wydruk taki nie jest równoważny z dokumentem wydanym przez sąd.
Wizytówka autora Dagmara Sudoł
Analityk finansowy

Jak sprawdzić hipotekę w księdze wieczystej, w której jest także wiele innych informacji? Dane dotyczące wpisów hipotecznych znajdują się w IV dziale księgi. Prawa wpisane w tym miejscu uznaje się za aktualnie obowiązujące. Jeśli natomiast widnieją one jako wykreślone, nie są już wiążące.

Zgoda wierzyciela na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Aby sąd przychylił się do wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości, musi mieć ku temu podstawę prawną. W przypadku spłaty kredytu hipotecznego taką podstawą jest potwierdzenie banku o wygaśnięciu wierzytelności i jego zgoda na wykreślenie hipoteki. Jest to tzw. list mazalny, który należy dołączyć do wniosku KW-WPIS.

Warto wiedzieć że,
bank ma obowiązek wystawić Ci taki kwit mazalny, jeśli faktycznie kredyt został w całości spłacony. Zobowiązuje go do tego art. 100 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece, który mówi, że „w razie wygaśnięcia hipoteki wierzyciel obowiązany jest dokonać wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej”.
Wizytówka autora Dagmara Sudoł
Analityk finansowy

W praktyce wiele banków takie zezwolenie na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej wysyła do kredytobiorcy z własnej inicjatywy po rozliczeniu i zamknięciu umowy kredytu. Zwykle trzeba na niego czekać do 14 dni roboczych.

W niektórych instytucjach należy jednak złożyć wniosek o wystawienie listu mazalnego, dlatego po spłacie kredytu warto sprawdzić, jak wyglądają takie procedury w danym banku. Warto też sprawdzić tabelę opłat i prowizji, ponieważ niektóre banki za wystawienie listu mazalnego pobierają opłaty.

Kiedy bank może odmówić zgody na wykreślenie hipoteki z KW?

Bank może odmówić wydania zgody na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej tylko w uzasadnionych przypadkach. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim sytuację, gdy według banku kredyt nie został całkowicie spłacony. Może to jednak wynikać z różnych przyczyn:

  • kredytobiorca faktycznie nie spłacił całego zobowiązania – niedopłata może natomiast wynikać np. z nieuregulowania jakichś odsetek za opóźnienie, czy też różnych opłat i prowizji związanych z obsługą kredytu;
  • kredyt został spłacony, jednak bank nie dokonał jeszcze jego rozliczenia w systemie księgowym.

Z odmową wydania listu mazalnego spotykają się też czasami frankowicze, którym udało się unieważnić umowę kredytu. Warto więc wiedzieć, że brak takiego listu nie wyklucza możliwości wykreślenia hipoteki. W takiej sytuacji można bowiem złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej na podstawie załączonego odpisu prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytowej.

Dodatkowe źródła:

https://www.prawo.pl/biznes/umorzenie-wierzytelnosci-powoduje-wygasniecie-hipoteki-na-cudzej,520648.html

https://notariat.edu.pl/z-jakich-powodow-wygasa-hipoteka_xafm.a

https://www.prawo.pl/biznes/zgoda-banku-na-wykreslenie-hipoteki-kredytu-frankowego,520162.html

Data opublikowania: 4/30/2024

    Jestem ekonomistką z wykształceniem zdobytym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wyspecjalizowaną w obszarze finansów i bankowości. Od prawie dekady zajmuję się copywritingiem i redakcją treści internetowych, skupiając się głównie na finansach. To pozwala mi dzielić się swoją wiedzą oraz praktycznym podejściem do kwestii finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.4
    Na podstawie 110 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert