Icon
Kto nie dostanie kredytu hipotecznego? Jakie warunki są niezbędne?

Kto nie dostanie kredytu hipotecznego? Jakie warunki są niezbędne?


Icon 8/9/2024 | 12:00 AM
Icon 10 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Kluczowymi czynnikami wpływającymi na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej są wysokość i stabilność dochodów, historia kredytowa oraz aktualne zobowiązania finansowe. Dowiedz się, na co zwracają uwagę banki przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych i jakie kroki można podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie finansowania.

Kto nie dostanie kredytu hipotecznego? Jakie warunki są niezbędne?
Odpowiadamy:
Kto nie dostanie kredytu hipotecznego?

Jakie są warunki otrzymania kredytu hipotecznego? Podstawowym kryterium przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny jest zdolność kredytowa oraz wkład własny wynoszący przynajmniej 20% wartości nieruchomości. Ważnym czynnikiem jest także wiek kredytobiorcy, gdzie preferowane są osoby do 35. roku życia, a także wysokość dochodów i rodzaj zatrudnienia. Największe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Chociaż wymagania banków dotyczące kredytu hipotecznego mogą wydawać się sztywne, banki indywidualnie interpretują sytuację finansową kredytobiorci. Istnieją zatem pewne sposoby, które mogą pomóc w uzyskaniu finansowania, mimo tego, że nie spełniasz wyżej wymienionych warunków.

W artykule skupimy się na objaśnieniu każdego z tych kryteriów oraz podpowiemy, jakie kroki można podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Dowiesz się, jak można poprawić swoją zdolność kredytową oraz co zrobić, jeśli nie posiadasz pełnego wkładu własnego.

Odpowiednio wysokie zarobki 

Na pytanie, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny, pierwsza odpowiedź pada zawsze następująca: należy mieć odpowiednio wysokie dochody. Są one niezbędne do spłaty rat kredytowych, a także informują bank, że kredytobiorca ma stabilną sytuację życiową i kredyt hipoteczny nie będzie dla niego dużym obciążeniem.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2024? Zazwyczaj banki oczekują, że całkowite miesięczne zobowiązania finansowe, w tym raty kredytu, nie przekroczą 40-50% miesięcznych dochodów brutto. Dla przykładu, przy kredycie na 400 000 zł i oprocentowaniu 7%, miesięczna rata może wynosić około 3 000 zł, co oznacza, że dochody brutto kredytobiorcy powinny wynosić co najmniej 6 000 zł, aby spełnić te kryteria. To oczywiście obliczenia szacunkowe.

Zatem kogo stać na kredyt hipoteczny? W obliczeniu wysokości miesięcznej raty pomoże kalkulator kredytu mieszkaniowego. Wpływa na nią nie tylko kwota kredytu, ale także okres kredytowania, czy też oprocentowanie. Na podstawie takich danych można więc też orientacyjnie wyliczyć, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny np. na 200, 300 lub 400 tysięcy złotych.

Zobacz w tabeli, jakie trzeba mieć zarobki, by otrzymać kredyt hipoteczny w pożądanej kwocie. Zakładamy przy tym, że koszty życia ponoszone przez klienta wynoszą 1000 zł, prowadzi on jednoosobowe gospodarstwo domowe, nie ma innych rat i limitów na kartach, a przy tym zaciąga kredyt hipoteczny na 30 lat.

Zarobki

Szacunkowa maksymalna kwota kredytu

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 2500 zł netto?

Brak zdolności kredytowej do zaciągnięcia kredytu hipotecznego

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 zł netto?

 55 000 zł

Jaki kredyt przy zarobkach 3500 zł netto?

85 000 zł

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 4000 zł netto?

114 000 zł

Jaki kredyt przy zarobkach 5000 zł netto?

225 000 zł

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 7000 zł netto?

378 000 zł

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 8000 zł netto?

454 000 zł

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 9000 zł netto?

530 000 zł

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 10000 zł netto?

607 000 zł

Powyższe dane pochodzą z ogólnego kalkulatora zdolności kredytowej. Poszczególne banki stosują jednak różne algorytmy do jej wyliczania. Właśnie dlatego w jednym banku z zarobkami 5000 zł miesięcznie otrzymasz 200 tys. zł, a w innym tylko połowę tej kwoty.

Zdolność kredytowa niezbędnym warunkiem kredytowym

Wśród różnych warunków udzielenia kredytu hipotecznego, zaraz obok odpowiednich zarobków plasuje się właśnie odpowiednia zdolność kredytowa klienta. Jest ona definiowana jako zdolność do regularnej spłaty zobowiązania, zgodnie z przedstawionym przez bank harmonogramem. Innymi słowy, klienta musi być po prostu stać na spłatę rat kapitałowo-odsetkowych.

Jak już wiesz, na zdolność kredytową mają ogromny wpływ dochód miesięczny i miesięczne obciążenia. To one głównie determinują to, czy otrzymasz kredyt hipoteczny. Ocenę zdolności kredytowej warunkują jednak również inne czynniki m.in.:

  • długość okresu kredytowania – im jest on dłuższy, tym rośnie zdolność kredytowa;
  • rodzaj zastosowanej raty – większa zdolność jest wymagana przy ratach malejących niż przy annuitetowych;
  • oprocentowanie kredytu – im jest ono wyższe, tym maleje zdolność kredytowa, a więc maksymalna kwota kredytu, jaką można otrzymać; właśnie dlatego warto zawsze najpierw sprawdzić ranking kredytów hipotecznych i wybrać w nim najtańszą ofertę. 

Kto nie dostanie kredytu hipotecznego?

Odpowiedni wiek kredytobiorcy

Pierwszym z kryteriów branych pod uwagę przez bank podczas wydawania decyzji kredytowej jest wiek wnioskodawcy starającego się o kredyt hipoteczny. Wymogi są takie, że potencjalny kredytobiorca musi przede wszystkim mieć ukończone 18 lat. Pełnoletniość wyznacza granicę, kiedy dana osoba uzyskuje zdolność do nabywania praw i zaciągania zobowiązań we własnym imieniu.

Istotne znaczenie ma także wiek kredytobiorcy w momencie całkowitej spłaty zobowiązania. Banki zastrzegają bowiem, że kredytobiorca, spłacając ostatnią ratę, nie powinien mieć więcej niż np. 75 lat. Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, dlatego banki ograniczają w ten sposób ryzyko związane z brakiem spłaty udzielonego finansowania.

Zgodnie z Rekomendacją S, banki powinny uwzględniać wiek kredytobiorcy przy określaniu maksymalnego okresu spłaty kredytu hipotecznego. Zasady te mają na celu zapewnienie, że kredyt zostanie spłacony przed osiągnięciem przez kredytobiorcę wieku emerytalnego, co zwykle oznacza, że im starszy jest wnioskodawca, tym krótszy okres spłaty kredytu może zaoferować bank.

Warunki kredytu hipotecznego w 2024 r. w poszczególnych bankach się różnią i dotyczy to także górnego limitu wieku kredytobiorcy w dniu spłaty zobowiązania. Ile wynosi maksymalny wiek kredytobiorcy w dniu spłaty kredytu w wybranych bankach:

  • PKO BP – 80 lat,
  • Pekao SA – 70 lat,
  • Santander Bank Polska – 70 lat,
  • Alior Bank – 80 lat,
  • ING Bank Śląski – 70 lat,
  • BNP Paribas – 75 lat,
  • Bank Millennium – 75 lat,
  • mBank – 67 lat.

Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, dlatego banki ograniczają w ten sposób ryzyko związane z brakiem spłaty udzielonego finansowania.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Porównaj oferty i wybierz najlepszy kredyt hipoteczny!
Icon
Icon
Icon

Kwota kredytu: Icon

415 000 zł

Pozytywna historia kredytowa

Warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest pozytywna historia kredytowa, a więc taka, z której wynika, że kredytobiorca spłaca swoje inne kredyty i pożyczki w wyznaczonym terminie. Nie oznacza to jednak, że każde opóźnienie w spłacie zobowiązań spowoduje odrzucenie wniosku kredytowego. Problemem mogą się okazać głównie te widniejące w BIK-u:

  • opóźnienia w spłacie rat przekraczające 30 dni,
  • przeterminowane długi objęte postępowaniem windykacyjnym lub komorniczym,
  • informacje o częstym zaciąganiu zobowiązań świadczące o skłonności kredytobiorcy do zadłużania,
  • nadmierne zadłużenie bieżące.

A czy można dostać kredyt hipoteczny bez historii kredytowej? Jej brak zazwyczaj nie jest poważną przeszkodą w uzyskaniu kredytu, choć może być powodem nieco gorszych warunków jego udzielenia. Warto kierować się zasadą, że dla banku wiarygodniejszym klientem jest osoba, która nie ma żadnej historii, niż ta ze złą. Dlatego nie zaciągaj zobowiązań na siłę, tylko po to, żeby widniały w historii, jeśli nie jesteś pewien, że uda Ci się je spłacać terminowo.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Wymagany wkład własny do kredytu hipotecznego

Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny? Przede wszystkim musisz posiadać wkład własny. Co to jest? To nic innego jak kwota, którą musisz mieć, aby pokryć część wydatków związanych z zakupem lub budową kredytowanej nieruchomości.

Kwota wkładu wyliczona jest procentowo od wartości nieruchomości. Według zaleceń KNF powinna ona być na poziomie minimum 20%. Jeśli zatem chcesz ubiegać się o kredyt w wysokości 300 tys. zł, to musisz już mieć odłożone 60 tys. złotych. 

Wiele banków udzieli Ci jednak kredytu z 10% wkładem własnym, pod warunkiem, że wykupisz dodatkowe ubezpieczenie, tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. W takim przypadku do zakupu nieruchomości o wartości 400 tys. zł powinna Ci wystarczyć kwota oszczędności 40 tys. zł.

A co, jeśli nie masz oszczędności na wkład własny? Pamiętaj przede wszystkim, że wkładem własnym nie musi być gotówka, lecz np. działka budowlana, jeśli wnioskujesz o kredyt na budowę domu. Jeśli natomiast chcesz wziąć jedynie kredyt na remont domu, wkład własny w ogóle może nie być potrzebny.

Ponadto, przy spełnieniu odpowiednich warunków, możesz skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Udzielany w jego ramach Rodzinny kredyt mieszkaniowy nie wymaga posiadania takiego wkładu. Możesz zatem otrzymać kredyt na pokrycie nawet całej ceny zakupu mieszkania. Wkład własny będzie objęty gwarancją BGK, ale uwaga – tylko do kwoty 100 tys. zł.

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego dla par oraz singli

Ogólne warunki uzyskania kredytu hipotecznego zarówno dla par, jak i dla singli są takie same. Mimo to, takie zobowiązanie znacznie częściej zaciągają pary i małżeństwa, ponieważ razem uzyskują zazwyczaj większą zdolność kredytową. Bank przy jej wyliczeniu bierze pod uwagę pensje obu kredytobiorców, natomiast stałe koszty utrzymania typu czynsz, czy rachunki, dzieli się na 2.

W takim razie czy łatwo dostać kredyt hipoteczny osobie żyjącej w pojedynkę? Kredyt hipoteczny dla singla może być dostępny, o ile wykaże on odpowiednio wysokie dochody. A jak dostać kredyt hipoteczny przy niskich zarobkach? W takim przypadku osoba samotna powinna uzbierać jak największy wkład własny i poszukać innego współkredytobiorcy np. wśród rodziny lub znajomych.

Stabilne zatrudnienie i forma umowy

Najważniejsze dokumenty do kredytu hipotecznego dotyczą dochodów kredytobiorcy. Banki muszą bowiem dokładnie sprawdzić nie tylko jaka jest ich wysokość, ale także źródło. Banki udzielające kredytu hipotecznego nie określają, na jakiej podstawie ma być zatrudniony kredytobiorca. To, co będzie miało znaczenie, to stałe i pewne źródło dochodów. Najkorzystniejsza jest więc umowa o pracę na czas nieokreślony, bowiem najbardziej ułatwia otrzymanie kredytu. 

Co zatem zrobić, jeżeli otrzymujesz dochody z tytułu innego rodzaju umowy?

  • umowa o pracę na czas określony – banki zaakceptują ją głównie wtedy, jeśli obowiązuje od minimum 6 miesięcy i ma jeszcze trwać co najmniej drugie tyle;
  • umowa zlecenie lub o dzieło – niektóre banki w ogóle nie akceptują umów cywilnoprawnych, a te które je uwzględniają, wymagają głównie tego, aby ich dotychczasowy okres obowiązywania wynosił co najmniej 6 lub 12 miesięcy; należy też pamiętać, że umowy tego typu mogą obniżać zdolność kredytową, gdyż wiele banków bierze pod uwagę tylko część z uzyskiwanych na ich podstawie dochodów;
  • własna działalność gospodarcza – w tym przypadku kredytobiorca musi zwykle wykazać odpowiednio długi czas prowadzenia firmy (np. od 12 lub 18 miesięcy), a także dostarczyć więcej dokumentów np. zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami lub składkami na rzecz ZUS, wyciągów z rachunku za ostatni rok czy deklaracji podatkowej PIT oraz umów potwierdzających stałość dochodów w przyszłości;
  • emerytura lub renta – dochody z tytułu takich świadczeń mają regularny charakter, więc są dość dobrze oceniane przez banki; należy jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny dla emeryta może być trudny do uzyskania ze względu na wiek kredytobiorcy.

Jakie są warunki uzyskania kredytu hipotecznego?

Podsumowując: do najważniejszych warunków uzyskania kredytu hipotecznego zaliczają się: odpowiednio wysokie zarobki, zdolność kredytowa, pozytywna historia kredytowa, wiek oraz posiadanie wkładu własnego. 

Kluczowa jest różnica między aktualnymi przychodami a wydatkami, ponieważ to ona determinuje zdolność kredytową klienta i jego możliwości spłaty przyszłego zobowiązania. Wiek kredytobiorcy będzie wpływać na maksymalny okres kredytowania. A, jak już wiesz, banki zwracają także uwagę na inne obciążenia finansowe, takie jak już zaciągnięte kredyty i zadłużenie na kartach kredytowych, które mogą ograniczyć zdolność do spłaty nowego kredytu. Istotna jest również historia kredytowa, która świadczy o wiarygodności klienta oraz wysokość wkładu własnego, zazwyczaj wynosząca co najmniej 20% wartości nieruchomości.

Data opublikowania: 8/9/2024

    Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    6.0
    Na podstawie 1 oceny

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert