Icon
Kredyt pod zastaw mieszkania – wady i zalety

Kredyt pod zastaw mieszkania – wady i zalety

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 8/12/2024
Icon 9 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Kredyt pod zastaw mieszkania pozwala sfinalizować zakup wybranej nieruchomości, ale tylko wtedy, gdy jesteś już właścicielem innej nieruchomości. Posłuży ona jako zabezpieczenie kredytu. W tym przypadku nie musisz posiadać wysokiego wkładu własnego, a Twoja zdolność kredytowa także może być nieco mniejsza. To rozwiązanie ma jednak pewne warunki i to na nich skupimy się w poniższym artykule. Sprawdź, czym jest kredyt pod zastaw mieszkania i czy warto go zaciągnąć.

Czym jest kredyt pod zastaw mieszkania?
Sprawdziliśmy:
Wady i zalety kredytu pod zastaw mieszkania
  • Kredyt pod zastaw mieszkania to rodzaj kredytu mieszkaniowego, w którym nieruchomość, taka jak mieszkanie lub dom, jest wykorzystywana jako zabezpieczenie.
  • Dzięki temu, że kredyt jest zabezpieczony nieruchomością, oprocentowanie jest zazwyczaj niższe w porównaniu do kredytów niezabezpieczonych.
  • Największym ryzykiem związanym z kredytem pod zastaw mieszkania jest możliwość utraty nieruchomości w przypadku niewywiązywania się z zobowiązań kredytowych. W razie zaległości w spłacie, bank ma prawo do wszczęcia postępowania egzekucyjnego w celu odzyskania zadłużenia poprzez sprzedaż nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie.

Czym jest kredyt pod zastaw mieszkania?

Kredyt pod zastaw mieszkania, czy też pożyczka hipoteczna, to rodzaj zobowiązania, w którym zastawiasz inną nieruchomość w ramach zabezpieczenia spłaty zobowiązania. 

Kredyt pod zastaw mieszkania różni się od kredytu hipotecznego w kilku kluczowych aspektach:

  1. Cel kredytowania - kredyt hipoteczny jest przeznaczony na zakup nieruchomości, natomiast kredyt pod zastaw mieszkania natomiast może być wykorzystany na dowolny cel, ponieważ nieruchomość jest wykorzystywana jako zabezpieczenie, a nie cel zakupu.
  2. Zabezpieczenie - w kredycie hipotecznym zabezpieczeniem jest nieruchomość, która jest przedmiotem zakupu. W kredycie pod zastaw mieszkania zabezpieczeniem może być dowolna nieruchomość będąca własnością kredytobiorcy, a nie ta, która jest celem finansowania.
  3. Maksymalna kwota kredytu - maksymalna kwota kredytu zależy od wartości nieruchomości, która jest wykorzystywana jako zabezpieczenie. Zazwyczaj banki oferują kwoty wynoszące od 60% do 80% wartości tej nieruchomości. Maksymalna kwota kredytu hipotecznego będzie wynosiła tyle, ile kupowane mieszkanie minus wkład własny (20%, lub w niektórych przypadkach 10%).

Kredyt mieszkaniowy ma za zadanie sfinansować zakup nieruchomości. Jego podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka. Nie każdy kredyt pod hipotekę ma za zadanie sfinansować zakup nieruchomości. Może on pomóc w finansowaniu różnych celów osoby, która nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej. Co ciekawe, pożyczka pod zastaw mieszkania nie musi jednak dotyczyć tylko zakupu nieruchomości. Pozyskane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel np. zakup samochodu.

Jeśli jednak zdecydujesz się na pożyczkę hipoteczną pod zastaw mieszkania, pamiętaj, aby wartość zabezpieczenia (czyli nieruchomości) była wyższa od tej, na której zostanie ustanowiona hipoteka. 

Zastanawiasz się, ile dostaniesz kredytu pod zastaw mieszkania? Kredyt pod zastaw mieszkania otrzymać możesz według określonego procentu realnej, aktualnej wartości posiadanej nieruchomości – zwykle jest to od 55 do 80 proc. wartości nieruchomości.

Pożyczka pod zastaw mieszkania charakteryzuje się tym, że:

  • okres kredytowania wynosi najczęściej 20-25 lat,
  • wysokość kredytu nie przekracza na ogół 55-80% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty,
  • przeznaczenie kredytu jest dowolne,

Kto otrzyma kredyt pod zastaw mieszkania?

Kredyt pod zastaw mieszkania mogą otrzymać osoby, które posiadają nieruchomość mogącą służyć jako zabezpieczenie kredytu. Kredytobiorcy muszą mieć udokumentowaną zdolność kredytową, ponieważ bank oceni ich dochody oraz historię kredytową, aby upewnić się, że będą w stanie regularnie spłacać zobowiązanie. Warto jest sięgnąć po kalkulator raty kredytu hipotecznego, by mieć świadomość, jak wysoką zdolność trzeba posiadać, by móc liczyć na pozytywną decyzję banku.

Ponadto, wartość nieruchomości musi być wystarczająca, aby pokryć kwotę kredytu, zazwyczaj w granicach 60-80% wartości rynkowej nieruchomości. Osoby, które spełniają te kryteria i mają stabilne źródło dochodów, mają największe szanse na otrzymanie kredytu pod zastaw mieszkania. 

Kredyt pod zastaw mieszkania – warunki 

Warunki uzyskania kredytu pod zastaw mieszkania mogą okazać się całkiem korzystne dla kredytobiorców. Dlaczego? Ponieważ nie musimy być wcale właścicielami nieruchomości. Oczywiście właściciel mieszkania musi wyrazić zgodę na to, aby stało się one zabezpieczeniem kredytu. Niemniej, otwiera to spektrum możliwości.

Młodzi kredytobiorcy mogą np. wziąć kredyt pod zastaw mieszkania rodziców czy dziadków. 

Wśród warunków uzyskania kredytu pod zastaw mieszkania znajdują się:

  • wiek powyżej 18 lat,
  • ważny dokument potwierdzający tożsamość,
  • prawo do własności nieruchomości (lub pozwolenie na jej zabezpieczenie od właściciela),
  • brak obciążeń na zastawianej nieruchomości,
  • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa, 
  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • dobrą historię kredytowania w BIK-u klienta,
  • stabilne źródło dochodu.

Czy można uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej?

Kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów i zdolności kredytowej nie jest możliwy do uzyskania. Kredytobiorca będzie zobowiązany do spłaty comiesięcznych rat. Jeśli nie zarabia i nie posiada środków na spłatę kredytu dla banku jest zbyt ryzykownym klientem, by udzielić mu zobowiązania.

Jeśli więc spotkałeś się z ofertą kredytu pod zastaw mieszkania bez zdolności, to z pewnością jest to ryzykowna propozycja, której nie warto rozważać. Zgodnie z istniejącymi Rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego żaden bank nie powinien udzielać kredytów osobom, które nie mają zdolności, czyli takim, których po prostu nie stać na spłatę zobowiązania.

Kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności nie jest dostępny w żadnym banku. Dobra informacja jest jednak taka, że w tym przypadku zdolność kredytowa może być szacowana nieco inaczej niż w przypadku „tradycyjnego kredytu hipotecznego”. Bank otrzymuje bowiem zabezpieczenie, które przewyższa wartość zobowiązania, dlatego taka opcja jest dla niego mniej ryzykowna.

Zastaw nieruchomości to bardzo poważne i duże zabezpieczenie, dlatego wymagania banku względem kredytobiorcy mogą być mniejsze. Czy w takim razie można otrzymać kredyt pod zastaw mieszkania bez zaświadczeń o zarobkach? Raczej nie. Kredytodawca może przymknąć oko na inne kwestie, jednak posiadanie stałych i regularnych dochodów jest kluczowe przy tak dużym zobowiązaniu.

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania – w jakim banku?

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania jest obecnie dostępny w banku PKO BP, ING Banku Śląskim, Santander BP, Millennium oraz mBanku

Poniżej w tabeli prezentujemy kilka przykładowych ofert kredytów pod zastaw mieszkania (pożyczki hipoteczne) z czołowych polskich banków.

Okres kredytowania

Oprocentowanie

RRSO

Wysokość pożyczki

PKO BP

Do 20 lat

Stałe przez 5 lat lub zmienne

11,62%

Do 60% wartości nieruchomości

ING Bank Śląski

Do 25 lat

Stałe przez 5 lat lub zmienne

od 10%

Od 70 tys. zł do 80% wartości nieruchomości

Santander Bank Polska

Do 20 lat

Stałe przez 5 lat lub zmienne

10,56-11,43%

Od 20 tys. zł do 60% wartości nieruchomości

Bank Millennium

Do 25 lat

Okresowo stałe przez 5 pierwszych lat

10,43%

Do 70% wartości nieruchomości

mBank

Do 20 lat

Oprocentowanie stałe i zmienne

11,55%

Do 55% wartości nieruchomości

Czas oczekiwania na decyzję kredytową

Większość banków deklaruje, że proces udzielania kredytu pod zastaw mieszkania nie powinien znacząco różnić się od standardowego kredytu hipotecznego. W praktyce oznacza to, że potencjalny klient powinien otrzymać decyzję przeważnie w przeciągu kilku dni od daty złożenia wniosku kredytowego. Zgodnie z prawem banki mają 21 dni na wydanie decyzji kredytowej.

Nagły napływ dużej liczby wniosków do banku powoduje jednak, że termin ten bywa przekraczany. Decyzja w sprawie kredytu pod zastaw mieszkania może się nieco wydłużyć m.in. ze względu na to, że konieczne będzie oszacowanie wartości nieruchomości, jak również przeanalizowanie dość rozległej dokumentacji dotyczącej nie tylko zabezpieczenia kredytu hipotecznego, lecz także kwestii finansowych odnoszących się do potencjalnego kredytobiorcy.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania?

Aby uzyskać kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego, należy wykonać kilka kroków:

  • Złożyć w banku dokumenty potwierdzające, że jesteś właścicielem nieruchomości – najpierw udowodniamy bankowi, że jesteśmy właścicielami, a dokładniej, że posiadamy do niej tytuł prawny. Związane z tym dokumenty składamy wraz z wnioskiem o przyznanie zobowiązania.
  • Dokonać wyceny nieruchomości – z pomocą rzeczoznawcy majątkowego z banku lub indywidualnie wybranego; za taką usługę trzeba zapłacić.
  • Złożyć w banku dokumenty dochodowe potwierdzające posiadaną zdolność kredytową.
  • Poczekać na wydanie przez bank decyzji.
  • Przedłożyć wniosek o wpis w księdze wieczystej hipoteki na rzecz banku i uiścić wymagane opłaty skarbowe.

Cały proces może potrwać nieco dłużej niż w przypadku standardowego kredytu hipotecznego, choć nie jest to regułą. Każdy bank może mieć nieco inne wymagania względem kredytobiorców, którzy decydują się na kredyt pod zastaw mieszkania, dlatego warto wybrać się do konkretnej placówki i poprosić o przedstawienie szczegółów. 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Kredyt pod zastaw mieszkania – dokumenty

Podstawą, aby otrzymać kredyt pod zastaw mieszkania, jest okazanie dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu do danej nieruchomości. Może to być, chociażby:

  • akt notarialny, lub inny dokument potwierdzający własność zastawianej nieruchomości, np. akt darowizny albo sądowe poświadczenie dziedziczenia spadku;
  • odpis z księgi wieczystej,
  • akt darowizny,
  • wypis z rejestru gruntów – w przypadku gdy zabezpieczenie stanowi działka budowlana.
  • operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego – wskazuje on na realną wartość nieruchomości, jaka ma zostać zabezpieczeniem spłaty kredytu.

Jeśli nieruchomość wpisana jest do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, bank może odstąpić od wymogu złożenia odpisu z KW przez klienta. Wystarczy, że we wniosku zostanie podany numer księgi danej nieruchomości.

Jakie inne dokumenty będą potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego pod zastaw mieszkania? Z pewnością nie obędzie się bez zaświadczenia o zarobkach. Zdarza się jednak, że zastępuje je np. wyciąg z konta z ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Najczęściej potrzebne może okazać się również zaświadczenie o zatrudnieniu. Szczegółowa lista formalności zależy jednak od banku, do którego udasz się po kredyt.

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt pod zastaw mieszkania?

Pozyskanych w ten sposób środków wcale nie trzeba przeznaczać na cele mieszkaniowe (co jest charakterystyczne dla kredytu hipotecznego).

Pieniądze można wydać na dowolny cel, między innymi na:

  • wyjazd wakacyjny,
  • nowy samochód,
  • remont,
  • wyposażenie mieszkania,
  • komputer,
  • RTV i AGD itp.

Możliwości jest wiele, ale bardzo często klienci decydują o zaciągnięciu kredytu na remont zwłaszcza wtedy, gdy jest to generalny remont, wymagający wysokich nakładów finansowych.

Zapytałem banki!
Kredytobiorca nie musi przedstawiać żadnych dokumentów na potwierdzenie tego, na co zostały przeznaczone środki z kredytu pod zastaw mieszkania. Kredyt ten daje dużą swobodę co do sposobu jego wykorzystania.
Wizytówka autora Maciej Kazimierski
Analityk finansowy

Kredyt pod zastaw nieruchomości – wady i zalety

Wśród zalet i wad kredytu pod zastaw nieruchomości można wymienić:

Kredyt pod zastaw nieruchomości

Zalety

Wady

Wysoka kwota zobowiązania

Konieczność ustanowienia zabezpieczenia w postaci hipoteki

Dowolny sposób wykorzystania kredytu

Długotrwała procedura kredytowania

Długi okres kredytowania

Niższe koszty w porównaniu z kredytem gotówkowym

Kiedy warto starać się o kredyt pod zastaw nieruchomości?

Kredyt pod zastaw nieruchomości to dobre rozwiązanie dla osób, które mogą mieć problemy z uzyskaniem pozytywnej oceny zdolności, choćby z uwagi na fakt, że potrzebują wysokiej kwoty zobowiązania, a być może nie jest ona dostępna w ramach kredytu gotówkowego.

Ustanowienie zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości mieszkalnej powoduje, że kredytobiorca ma możliwość uzyskania wyższego zobowiązania na preferencyjnych warunkach. Kredyt na dom pod zastaw mieszkania czy domu jest pożyczką hipoteczną, którą można swobodnie wykorzystywać, niekoniecznie na cele związane z nieruchomością, choć i to jest możliwe.

Przeszkodą w zaciągnięciu kredytu pod zastaw domu czy mieszkania może być to, że wymaga on ustanowienia hipoteki. Wpis tej hipoteki nie musi jednak dotyczyć mieszkania, w którym aktualnie mieszka dana osoba, lub nieruchomości, która właśnie jest kupowana.

Co więcej, w niektórych sytuacjach bank może się zgodzić na to, by inna, posiadana przez kredytobiorcę nieruchomość pokryła wysokość wkładu. Dzięki temu kredyt otrzymają także osoby, które nie mają zgromadzonej wystarczającej kwoty oszczędności na wymagany wkład własny

Data opublikowania: 8/12/2024

    Najczęściej zadawane pytania

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.2
    Na podstawie 52 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    1 komentarz
    Ekspert
    • Ekspert
      Anna
      12 września 2024
      Witam, ciekawy artykul, mam pytanie czy jesli kupilam za pieniadze z tego kredytu (takie bylo jego przeznaczenie ) inna nieruchowmosc to czy jak teraz chce ja sprzedac to musze oddac sume pozyczona spowrotem bankowi? Dodam ze zakupiona przezemnie nieruchomosc byla niekredytowalna a kredyt splacam regularnie pozdrawiam
      • Ekspert
        Kazimierski Maciej Analityk finansowy
        Icon Anna
        ·
        13 września 2024
        Dzień dobry, jeżeli masz na myli kredyt hipoteczny, to nie mogłaś sfinansować nim innej nieruchomości, niż ta, która została wpisana do wniosku. Jeżeli chodzi o sprzedaż nieruchomość, która jest obciążona hipoteką na rzecz banku, to trzeba oddać bankowi pieniądze.