Planujesz kupno działki budowlanej? Sprawdź MPZP lub wystąp o decyzję o warunkach zabudowy, by wiedzieć, jakie jest przeznaczenie kupowanego gruntu. Nie tylko to musisz skontrolować przed podpisaniem aktu notarialnego zakupu ziemi. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej.
Masz w planach zakup działki budowlanej? Zobacz najważniejsze kwestie, nad jakimi pochylili się eksperci Totalmoney.pl:
- Pierwsze kroki przy zakupie działki budowlanej – czym się kierować przy zakupie? Sprawdź wielkość działki, jej kształt, cenę, uzbrojenie i sytuację formalno-prawną. Kupno zrealizujesz z własnych oszczędności, na kredyt – gotówkowy czy hipoteczny, ale i z pożyczki pozabankowej.
- Kupno działki budowlanej z pośrednikiem zdejmie z Twoich barków wiele obowiązków formalnych i zwiększy bezpieczeństwo całej transakcji.
- Co trzeba wiedzieć przy zakupie działki budowlanej? Powinieneś zwrócić uwagę na księgę wieczystą i zawarte w niej zapisy, na MPZP, położenie czy kształt działki.
- Koszty zakupu działki kształtuje nie tylko jej cena, lecz także dodatkowe wydatki, jak taksa notarialna, koszt założenia i dokonania wpisu do księgi wieczystej czy podatki, które trzeba opłacić.
Kupno działki budowlanej – od czego zacząć?
Zanim kupisz konkretną działkę, zadaj sobie pytanie, co jest ważne przy jej wyborze. Zwróć uwagę na jej:
- wielkość,
- kształt,
- położenie,
- ukształtowanie terenu,
- sąsiedztwo,
- cenę,
- stan prawny – czy nie ma ona dodatkowych obciążeń wpisanych do księgi wieczystej,
- uzbrojenie,
- stan właścicielski, tzn. kto jest właścicielem działki – osoba prywatna czy np. gmina?
Posiadanie działki będzie niezbędne, by móc ubiegać się o kredyt hipoteczny na budowę domu. Musi być to działka budowlana, ponieważ tylko na takiej można zgodnie z przepisami postawić obiekt mieszkalny. Przeszukaj popularne portale ogłoszeniowe oraz anonse w lokalnej prasie. Znajdują się tam zazwyczaj ogłoszenia dotyczące sprzedaży działek od osób prywatnych. Wiąże się to zatem z koniecznością samodzielnego sprawdzenia nieruchomości, co zwykle wymaga dużego zaangażowania i czasu.
Można również zdecydować się na kupno działki przez biuro nieruchomości – wówczas to pośrednik zajmie się weryfikacją parceli i pomoże we wszystkich formalnościach.
Warto też dowiedzieć się, czy jakieś grunty na sprzedaż oferują gmina lub inna instytucja publiczna. Kupno działki od gminy, Lasów Państwowych lub Agencji Nieruchomości Rolnych odbywa się najczęściej w drodze przetargu, a więc daje szanse na dokonanie transakcji po niższej cenie. Wiele gmin oferuje je jednak w trybie bezprzetargowym, co z kolei ułatwia formalności.
Podobne okazje cenowe zdarzają się w przypadku działek od komornika – w tym przypadku warto więc sprawdzić obwieszczenia o licytacjach w Internecie.
Jeśli masz ograniczony budżet, możesz skorzystać z kredytu na kupno działki budowlanej, a także rozważyć zakup nieruchomości na spółkę z partnerem, członkiem rodziny czy znajomym. Kupno działki przez dwie osoby jest możliwe nawet na kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej i wymaga jedynie odpowiedniego wpisania współwłasności w księdze wieczystej nieruchomości wraz z obciążeniem hipotecznym na rzecz banku.
Innym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy na zakup działki budowlanej. Wyszukaj najlepszy kredyt gotówkowy, którego koszty będą możliwie jak najniższe. Nie będziesz musiał w takim przypadku ustanawiać zabezpieczenia w formie wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Przy trudnej sytuacji finansowej, gdy nie możesz wziąć kredytu hipotecznego na zakup działki budowlanej czy kredytu gotówkowego, możesz spróbować zaciągnąć w firmie pożyczkowej działającej w sektorze pozabankowym pożyczkę na zakup działki budowlanej.
Kwota kredytu:
200 000 złDlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika przy zakupie działki?
Pośrednik w obrocie nieruchomościami, inaczej agent nieruchomości udzieli Ci szerokiej pomocy. Pokaże najciekawsze oferty kupna działek budowlanych i ułatwi dopełnienie formalności związanych z zakupem. Może pomóc Ci na etapie poszukiwania kredytu hipotecznego. Wśród licznych korzyści, jakie niesie za sobą tego typu współpraca, należy wymienić:
- dostęp do wielu różnych ofert w krótkim czasie,
- szybkie nawiązanie kontaktu z właścicielami i umówienie się na obejrzenie działki budowlanej,
- wszechstronne wsparcie w załatwianiu formalności związanych z zakupem działki i kontrola pod kątem obciążeń prawnych działki,
- przygotowanie umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości,
- negocjowanie ceny działki,
- umówienie notariusza przy podpisywaniu aktu notarialnego.
Słowem pomoc agenta nieruchomości przynieść może Ci wiele korzyści – oszczędność czasu i spokój ducha. Choć za takie wsparcie pośrednika trzeba dodatkowo zapłacić, są to dobrze spożytkowane środki finansowe. Agent zobowiązany jest do zweryfikowania stanu prawnego nieruchomości i przedłożonych przez sprzedającego dokumentów. Często też pośredniczy pomiędzy klientem a bankiem, jeśli chcesz zaciągnąć kredyt na działkę budowlaną.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki budowlanej?
Nigdy nie powinieneś działać pochopnie, jeśli chodzi o dokonywanie inwestycji w zakup nieruchomości – czy to mieszkalnej czy gruntowej. Co trzeba sprawdzić przed kupnem działki budowlanej? Jeśli zamierzasz ją nabyć, powinieneś sprawdzić:
- Księgę wieczystą nieruchomości – a w niej stan prawny działki, kto jest właścicielem, jakie jest przeznaczenie danego gruntu i czy istnieją ewentualne obciążenia związane z działką, w tym hipoteka czy służebność gruntowa lub osobista.
- MPZP – z dokumentu, jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, o ile taki plan istnieje dla terenu, w jakim znajduje się pożądana przez Ciebie działka, dowiesz się o jej przeznaczeniu, ewentualnie określonych wytycznych dotyczących wielkości i wyglądu przyszłego budynku, jaki możesz na niej wybudować. Jeśli MPZP nie ma, możesz wystąpić w gminie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
- Położenie działki – sprawdź na mapie lokalizację działki i przyjrzyj się jej otoczeniu, zwłaszcza w kontekście planów gminy co do zagospodarowania terenu znajdującego się wokół.
- Kształt działki – najlepsza będzie kwadratowa lub prostokątna, choć niezbyt długa działka. Wszystko dlatego, że stwarza ona najlepsze warunki do jej zabudowy w przyszłości. Jeśli działka jest wąska i długa, ma nieregularny czy trójkątny kształt, to jej zabudowa i zagospodarowanie w przyszłości będą wymagały specjalnego projektu architektonicznego budynku, co podnosi koszty.
- Ukształtowanie terenu – w szczególności powinieneś dowiedzieć się przed zakupem wybranej działki, czy nie leży ona na terenie zalewowym lub zsypowym, czy nie obejmuje swoim zakresem skarp i wzniesień – wszystko to utrudnia i zwiększa koszty realizacji inwestycji budowlanej.
- Orientacja względem stron świata – optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o działki budowlane przeznaczone pod budowę domu jednorodzinnego, jest dostęp do drogi od strony północnej, co automatycznie powoduje, że część mieszkalna domu i ogród mogą być położone od strony południowej, co jest korzystniejsze pod względem komfortu oraz kosztów zużycia energii potrzebnej na ogrzanie obiektu.
- Dostęp do drogi publicznej – dużym ułatwieniem na przyszłość i warunkiem obowiązkowym do budowy na działce jest to, by miała ona dostęp do drogi publicznej. Jeśli go nie ma, dopełnienie dodatkowych formalności związanych np. z ustaleniem drogi koniecznej na działce sąsiada oraz służebności gruntowej, będzie utrudnione.
- Uzbrojenie działki – zauważ, że działki uzbrojone są zwykle droższe od tych, które takiego uzbrojenia nie mają. Najkorzystniej dla Ciebie byłoby, gdyby działka miała pełne uzbrojenie, czyli niezbędne przyłącza kanalizacyjne, elektryczne, wodne czy gazowe.
- Zadrzewienie na działce – działka trawiasta jest łatwiejsza do zagospodarowania i szybciej można rozpocząć prace budowlane niż w przypadku działki w całości porośniętej drzewami, które trzeba będzie usunąć, zanim zaczniesz inwestycję. Uwaga! W przypadku niektórych drzew niewykluczone, że będziesz musiał wystąpić do gminy o pozwolenie na ich usunięcie, a przy tym możesz ponieść dodatkowe koszty związane z organizacją i dokonaniem wycinki drzew na działce.
- Warunki gruntowo-wodne na działce budowlanej – o optymalnej sytuacji można mówić, jeśli upatrzona działka będzie miała wierzchnią warstwę gruntu przepuszczalnego, pod którą znajdzie się glina. To ważne, by na działce nie tworzyły się kałuże, a uprawa roślin w Twoim przyszłym ogrodzie była po prostu łatwiejsza. To także wpłynie na wybór odpowiedniej technologii budowy domu. Istotne dla inwestora jest także to, jaki jest poziom zwierciadła wody gruntowej – zbyt wysoki powoduje, że może być konieczne dokonanie odwodnienia – bez tego najpewniej nie będziesz mógł wykonać prac ziemnych.
Zdecydowaną większość informacji na temat działki budowlanej, jaką chcesz kupić, uzyskasz w wydziale ksiąg wieczystych. Dokument KW działki, o ile jest założony, mówi o jej statusie prawnym. Cenne informacje uzyskasz także z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, z mapy zasadniczej czy wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów. Ewentualnie wystąp o decyzję o warunkach zabudowy i sięgnij po szczegółowe mapy geotechniczne.
O co pytać przy zakupie działki budowlanej?
Kiedy oglądasz działkę budowlaną, spotykasz się z jej właścicielem lub pośrednikiem nieruchomości, który w imieniu właściciela taką działkę sprzedaje i szuka na nią nabywcy. W przypadku nawiązania takiego kontaktu, zapytaj właściciela lub agenta o następujące sprawy:
- Jakie jest przeznaczenie – by móc na niej budować dom jednorodzinny, musi być to działka budowlana. Działka może być też gruntem rolnym, co zwiększa poziom skomplikowania formalności koniecznych do przeprowadzenia przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego. Działkę trzeba wtedy odrolnić, a nie zawsze jest to w ogóle możliwe. O tym, czy działka jest budowlana, dowiesz się nie tylko od jej właściciela, lecz także z MPZP.
- Jaka jest historia działki? Czy była zabudowana, jakie obiekty się na niej niegdyś znajdowały, co budowane było w okolicy i w bezpośrednim sąsiedztwie. Czy na terenie działki nie toczyły się w przeszłości walki zbrojne, co może oznaczać, że pod ziemią znajdują się materiały wybuchowe.
- Jakie są planowane inwestycje w okolicy? Możesz o to zapytać sprzedającego, ale i sprawdzić przyszłe plany inwestycyjne gminy w okolicy w MPZP.
- Jaki jest grunt na działce? Taka informacja powie Ci, jakie jest potencjalne przeznaczenie budowlane działki i jaki rodzaj obiektu możesz na niej wybudować. Rodzaj gruntu być może był sprawdzany przez właściciela w toku badań geotechnicznych. Informacje na ten temat determinują, w jakiej technologii można wznieść fundamenty. Badania geotechniczne odpowiadają nie tylko na pytania dotyczące rodzaju gruntu, lecz także poziomu wód gruntowych czy zagęszczenia ziemi.
- Czy istnieje dostęp do drogi publicznej dla działki – bez tego, o ile jest wymagane, nie zostanie przez urząd wydane pozwolenie na budowę domu. Analogicznie, przy zgłaszaniu budowy na działce, która nie posiada dostępu do drogi, zostanie zgłoszony urzędowy sprzeciw. Dostęp do drogi może być bezpośredni lub pośredni, poprzez drogę wewnętrzną lub ustanowienie służebności drogowej.
- Ile wynosi podatek od nieruchomości – to pytanie o przyszłe koszty, jakie regularnie będziesz musiał ponosić. Górna granica wydatku na podatek od nieruchomości określana jest corocznie w obwieszczeniu ministra finansów, publikowanym w „Monitorze Polskim”.
Co warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?
Po znalezieniu działki pod budowę domu, trzeba ją dokładnie sprawdzić pod względem prawnym i warunków zabudowy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od tego będzie zależała realizacja zaplanowanej inwestycji w najbliższej przyszłości. Ważne są m.in. księga wieczysta, mapa zasadnicza czy MPZP.
Może się bowiem okazać, że na z pozoru idealnej parceli nie da się postawić budynku według wybranego projektu albo że jego budowa będzie wymagała dodatkowych nakładów finansowych ze względu na warunki gruntowe bądź brak dostępu do mediów.
Poniżej podpowiadamy, co dokładnie należy sprawdzić:
- Księgę wieczystą – sprawdzisz w niej stan prawny działki, a więc jej właściciela, przeznaczenie, ewentualne obciążenia, np. na hipotece, czy ograniczenia, np. o użytkowaniu wieczystym lub służebności gruntowej bądź osobistej.
- Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – dowiesz się z niego o przeznaczeniu działki, ewentualnych wytycznych w kwestii wielkości i architektury budynku, jaki można na niej wybudować, a także co gmina planuje wybudować w okolicy.
- Mapę zasadniczą – zawiera ona bardzo ważne informacje na temat rozmieszczenia działek, budynków, dróg i pozostałych obiektów na danym terenie. Dowiesz się z niej przy tym, w jakiej odległości od granicy danej gruntu biegną sieci gazowe, wodno-kanalizacyjne, elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Stanowi ona ważne źródło wiedzy na temat wyglądu i ukształtowania terenu samej działki i jej okolicy, łącznie z uzbrojeniem.
- Położenie i ukształtowanie terenu – sprawdź przede wszystkim, czy działka nie leży na terenie zalewowym lub zasypowym, a także czy nie ma na niej jakichś skarp i wzniesień – wszystkie te elementy utrudnią i podniosą koszt budowy domu.
- Kształt działki – wąskie działki i o nietypowym kształcie wymagają specjalnego projektu budynku.
- Dostęp do drogi publicznej – działka budowlana musi mieć do niej dostęp, a więc jego brak utrudni uzyskanie pozwolenia na budowę lub będzie wymagał dodatkowych formalności, związanych np. z ustaleniem drogi koniecznej na działce sąsiada oraz służebności gruntowej.
- Orientację względem stron świata – najlepszym rozwiązaniem jest dostęp do drogi od strony północnej działki, wówczas część ogrodowa, a także pokoje mieszkalne w budynku będą od strony południowej, co jest korzystniejsze pod względem komfortu oraz kosztów zużycia energii na ogrzanie budynku.
- Uzbrojenie działki – najkorzystniej, gdy działka ma pełne uzbrojenie, a jeśli nie ma, należy sprawdzić, czy nie będzie problemu z wykonaniem niezbędnych przyłączy – kanalizacyjnych, gazowych, wodnych i elektrycznych.
- Zadrzewienie – jeśli parcela porośnięta jest drzewami utrudniającymi budowę domu, będzie trzeba w niektórych przypadkach uzyskać pozwolenie na ich usunięcie oraz ponieść dodatkowe koszty związane z ich wycinką.
- Warunki gruntowo-wodne na działce – najlepiej, jeśli górną warstwę stanowi grunt przepuszczalny, a pod nim znajduje się glina, wówczas na działce nie będą tworzyć się kałuże, łatwiej będzie uprawiać rośliny w ogrodzie, a sama budowa domu nie będzie wymagała zastosowania specjalnych technologii; ważny jest również poziom zwierciadła wody gruntowej (ZWG) – jeśli jest zbyt wysoki może, być konieczne odwadnianie działki, aby móc przeprowadzić prace ziemne pod budowę domu.
Aby uzyskać powyższe informacje, musisz zajrzeć do ksiąg wieczystych, a także do MPZP, mapy zasadniczej oraz wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów, ewentualnie także do szczegółowych map geotechnicznych. Część tych dokumentów może pozyskać wyłącznie właściciel nieruchomości – jeśli zależy mu na sprzedaży parceli, powinien Ci je bez problemu udostępnić.
Jakie dokumenty są potrzebne do kupna działki budowlanej?
Kupno działki budowlanej odbywa się na podstawie aktu notarialnego podpisanego przez kupującego i sprzedającego w towarzystwie dowolnego notariusza, który taką umowę przygotowuje. Jakie dokumenty przy zakupie działki budowlanej będą przy tym potrzebne? Wśród nich należy wymienić:
- dowód tożsamości – zarówno sprzedający, jak i kupujący działkę budowlaną muszą wylegitymować się u notariusza swoim dowodem tożsamości, co pozwala zweryfikować, czy dana osoba jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje;
- akt własności działki – akt notarialny, umowa darowizny, akt dziedziczenia działki w spadku;
- odpis z księgi wieczystej nieruchomości gruntowej – jeśli działka ma założoną księgę wieczystą;
- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – jeśli nie ma MPZP, można wystąpić do gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy;
- wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej;
- zaświadczenie od sprzedającego o niezaleganiu z podatkami od nieruchomości i potwierdzające, że działka nie jest objęta planem rewitalizacji.
Co powinna zawierać umowa zakupu działki?
Umowa kupna działki budowlanej zawierana jest pomiędzy sprzedającym (właścicielem lub współwłaścicielami) a kupującym (kupującymi). Musi mieć formę aktu notarialnego, co wymusza wizytę w kancelarii notarialnej. Formalności obejmują zatem zawarcie aktu notarialnego przeniesienia prawa własności do danej nieruchomości, w tym wypadku działki.
Nie ma przy tym znaczenia, kto występuje po obu stronach umowy – czy np. sprzedającym jest gmina, firma czy osoba prywatna. Umowa kupna-sprzedaży działki zawsze będzie musiała mieć zachowaną formę aktu notarialnego. Powinna zawierać elementy wskazane w przepisach ustawy Prawo o notariacie. Wśród nich są przy tym:
- data sporządzenia aktu notarialnego;
- miejsce sporządzenia aktu;
- dane notariusza, wraz ze wskazaniem adresu kancelarii notarialnej;
- imiona i nazwiska, numery PESEL, numery i rodzaj dokumentów tożsamości stron umowy, adresy i imiona rodziców osób biorących udział w czynności;
- oświadczenie stron umowy, z powołaniem na przedłożone przy akcie dokumenty tożsamości;
- cena nabycia działki i zobowiązanie do jej zapłaty na rzecz sprzedającego przez kupującego;
- dokładny opis nieruchomości;
- stwierdzenie, że akt notarialny został odczytany, przyjęty i podpisany;
- wykaz okazanych dokumentów;
- podpis stron pod aktem notarialnym;
- podpis notariusza.
Jeśli tego wymagają strony, w treści aktu notarialnego znajdzie się stwierdzenie faktów i istotnych okoliczności, jakie zaszły przy spisywaniu aktu notarialnego.
Zdarza się przy tym, że jeśli działka jest sprzedawana osobie fizycznej przez osobę fizyczną, to zawierana jest wstępna umowa kupna działki budowlanej, tzw. umowa przedwstępna. Na tej podstawie strony zobowiązują się do zawarcia właściwej umowy przeniesienia własności nieruchomości w określonym terminie i na ustalonych warunkach.
Umowa przedwstępna zwykle wiąże się z uiszczeniem zaliczki czy zadatku. Zobacz różnice pomiędzy zaliczką a zadatkiem.
Jak kupić działkę budowlaną? Krok po kroku
Jeśli działka spełnia wszystkie Twoje oczekiwania, możesz przystąpić do realizacji transakcji. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jakie formalności i koszty z tym związane Cię czekają.
Procedura kupna niestety naraża Cię na pewne wydatki, których nie ma możliwości uniknąć. Jak wygląda kupno działki budowlanej krok po kroku? W taki sposób:
- podpisanie umowy przedwstępnej zakupu działki (zwłaszcza wtedy, gdy działka kupowana jest na kredyt hipoteczny z banku);
- umówienie wizyty w kancelarii notarialnej – dowolnie wybranej, przez kupującego czy sprzedającego;
- przesłanie przez kancelarię notarialną projektu aktu, by strony mogły się z nim zapoznać i sprawdzić poprawność wszystkich zawartych w nim danych;
- podpisanie aktu notarialnego w umówionym dniu w kancelarii – notariusz w obecności stron umowy odczytuje akt notarialny i następuje jego podpisanie;
- wydanie wypisów, odpisów lub wyciągów z aktów notarialnych;
- uiszczenie taksy notarialnej za sporządzenie aktu dotyczącego nabycia działki budowlanej;
- przekazanie informacji o zmianie własności działki budowlanej przez notariusza do sądu wieczystoksięgowego – na podstawie stosownego wniosku;
- uiszczenie przez nabywców opłat sądowych za dokonanie odpisu do księgi wieczystej i ewentualnie za założenie księgi – opłaty dokonuje się zwykle wraz z podpisaniem aktu notarialnego na rzecz notariusza, a on dokonuje wpłaty opłat sądowych;
- opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych – w skrócie PCC;
- zgłoszenie nabycia działki przez właściciela w urzędzie gminy albo miasta w celu naliczenia podatku od nieruchomości – deklarację na druku IN-1 trzeba złożyć w terminie 14 dni od podpisania aktu notarialnego.
Nieco więcej formalności wstępnych wymaga zakup działki od urzędu gminy, Lasów Państwowych czy Agencji Nieruchomości Rolnych. Jeśli jej sprzedaż nie odbywa się w drodze przetargu, należy złożyć stosowny wniosek np. o kupno działki od gminy – wzór takiego pisma można znaleźć w sieci. W przypadku przetargu trzeba zgłosić chęć uczestnictwa w licytacji oraz wpłacić wadium.
Jakie koszty ponosi kupujący działkę budowlaną?
Wraz z zakupem nieruchomości gruntowej, czyli działki budowlanej, musisz liczyć się z naliczeniem pewnych opłat. Już przy podpisywaniu aktu notarialnego pojawiają się koszty po stronie kupującego. Ile bierze notariusz za kupno działki budowlanej? Nie może dowolnie kształtować wysokości wynagrodzenia, inaczej taksy notarialnej, przy zakupie działki budowlanej. Taksa limitowana jest przez odpowiednie przepisy. Do kosztów związanych z kupnem zalicza się m.in. takie opłaty, jak:
- taksa notarialna – jej wysokość uzależniona jest od wartości kupowanej działki,
- opłata za odpis aktu notarialnego,
- opłata za wniosek o wpis w księdze wieczystej nieruchomości (łącznie za jej założenie, jeśli dotychczas nieruchomość nie miała księgi wieczystej),
- podatek PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych,
- podatek od nieruchomości.
Jeśli przy zakupie działki budowlanej korzystasz z usług pośrednika, musisz liczyć się z koniecznością uiszczenia prowizji w wysokości maksymalnie kilku procent od ceny działki.
Taksa notarialna to tak naprawdę wynagrodzenie, jakie notariusz pobiera za przygotowanie aktu notarialnego i za dokonywane czynności w kancelarii. Maksymalne stawki taksy, jakie mogą zostać naliczone przez notariusza, są ustalone w przepisach prawa, ale trzeba wziąć także pod uwagę to, że od taksy płaci się podatek VAT według stawki podstawowej 23 proc.
Stawki taksy notarialnej wynoszą:
- przy wartości do 3000 zł –100 zł taksy,
- przy wartości od 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł +3 proc. od nadwyżki ponad 3000 zł,
- przy wartości od 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł +2 proc. od nadwyżki ponad 10 000 zł,
- przy wartości od 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł +1 proc. od nadwyżki ponad 30 000 zł,
- przy wartości od 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki ponad 60 000 zł,
- przy wartości od 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł +0,2 proc. od nadwyżki ponad 1 000 000 zł,
- przy wartości powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki ponad 2 000 000 zł, nie więcej niż 10 000 zł.
Odpis, wypis lub wyciąg z akt notarialnych pociągają za sobą określoną opłatę – maksymalnie 6 zł za każdą rozpoczętą stronę.
Opłata za dokonanie wpisu do księgi wieczystej nieruchomości wynosi 200 zł za wpis o zmianie właściciela, a jeśli księga nie była wcześniej założona dochodzi do tego jeszcze 150 zł opłaty.
Podatek od czynności cywilnoprawnej przy zakupie działki budowlanej wynosi 2 proc. jej wartości. Jeśli więc działka jest warta 100 000 zł, to należy od niej zapłacić podatek PCC w wysokości 2000 zł.
W przypadku, gdy działka kupowana jest od płatnika VAT, np. od gminy, jako kupujący zapłacisz podatek VAT w wysokości 23 proc., który doliczany jest już do ceny netto działki.
Co trzeba zrobić po zakupie działki budowlanej?
Kupiłeś już działkę i masz w planach budowę domu na niej? Pora załatwić wszystkie formalności związane z takim nabyciem. Co należy zrobić po zakupie działki budowlanej? Z pewnością uiścić podatek PCC lub podatek VAT, w zależności od tego, od kogo kupowałeś działkę. Musisz też zgłosić nabycie.
Gdzie? Otóż powinieneś poinformować o tym urząd skarbowy i urząd gminy lub urząd miasta. Pamiętaj, że na powiadomienie odpowiednich organów masz 14 dni liczone od chwili podpisania aktu notarialnego kupna działki.
Kiedy już wiesz, co robić po zakupie działki, dopełnij wymagane formalności, następnie możesz rozpocząć proces budowlany, jeśli tylko dokonasz zgłoszenia budowy we właściwym urzędzie lub postarasz się o uzyskanie pozwolenia, o ile jest ono wymagane.