Icon
Stan deweloperski domu lub mieszkania – co to znaczy i co obejmuje stan deweloperski?

Stan deweloperski domu lub mieszkania – co to znaczy i co obejmuje stan deweloperski?


Icon 8/17/2021 | 12:00 AM
Icon 7 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Stan deweloperski to standard wykończenia nieruchomości, z którym możemy spotkać się podczas zakupu lokalu z rynku pierwotnego. W zależności od rodzaju nieruchomości może on oznaczać zupełnie inny zakres prac. Czym wyróżnia się stan deweloperski domu a czym stan deweloperski mieszkania? Sprawdźmy.

Stan deweloperski

Stan deweloperski – co to znaczy?

Co oznacza stan deweloperski? Z takim stwierdzeniem z pewnością spotkamy się, szukając nieruchomości z rynku pierwotnego, ale nie tylko. Standard wykończenia mieszkania z całą pewnością zainteresuje też bank, który podejmie decyzję w sprawie udzielenia nam finansowania w postaci kredytu hipotecznego.

Stan deweloperski, co to? Najogólniej rzecz ujmując, jest to standard wykończenia mieszkania oddawanego do użytku nabywcy. Jednak w zależności od firmy zajmującej się sprzedażą mieszkań, możemy oczekiwać zupełnie innego zakresu prac, określanego standardem stanu deweloperskiego. Definicja tego sformułowania niestety nie istnieje, chociaż najczęściej zakłada się wykonanie robót związanych z ociepleniem, przyłączeniem mediów, wykonaniem tynków i wylewek oraz osadzeniem drzwi zewnętrznych.

W niektórych sytuacjach na pytanie: co to znaczy stan deweloperski, możemy otrzymać odpowiedź, że są to również prace związane z montażem parapetów oraz wykonaniem gładzi.

Stan deweloperski domu

Ukończenie budowy domu stanem deweloperskim zwykle oznacza, że w następnym kroku będziemy mogli rozpocząć prace wykończeniowe. Czego możemy więc oczekiwać, odbierając dom w stanie deweloperskim?

  • zamontowanych drzwi wejściowych,
  • okien wraz z parapetami zewnętrznymi,
  • wykonanej wylewki podłogowej,
  • podłączenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz ogrzewania,
  • otynkowanych ścian,
  • zamontowanych grzejników,
  • wykonanych prac na zewnątrz budynku, takich jak: wykonanie podbitki dachowej i ocieplenia dachu, ocieplenie elewacji i poddasza czy osadzenie rur spustowych.

Deweloperzy, którzy sprzedają domy będące częścią budowanego przez nich osiedla, nierzadko oferują też zagospodarowanie zieleni wokół nieruchomości oraz wykonanie drogi dojazdowej.

Stan deweloperski mieszkania

A jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim? Bardzo podobnie jak dom pod kątem standardu wykończenia wnętrza. Do listy dopisać możemy jeszcze wykonanie balustrady na balkonie czy też obowiązkowe wykończenie klatki schodowej.

Kredyt u dewelopera, a deweloperski — poznaj różnice i warunki zaciągnięcia kredytu u dewelopera

Stan deweloperski a pozostałe rodzaje

Deweloperzy, sprzedając nieruchomości, nierzadko oferują też inne standardy wykończenia mieszkania lub domu, zwłaszcza za dodatkową opłatą. O czym mowa?

Stan deweloperski zamknięty zwany ten stanem surowym zamkniętym odnosi się jedynie do budowy domów. Sprzedawca, który składa taką ofertę, najczęściej ma na myśli doprowadzenie budynku do momentu, w którym kolejnym etapem stanie się jedynie położenie kafli czy pomalowanie ścian na określony kolor.

Stan surowy zamknięty a deweloperski, na co możemy liczyć? W domu z pewnością pojawią się parapety wewnętrzne i zewnętrzne, ale także kaloryfery czy punkty świetlne. Budynek z zewnątrz zostanie w całości wykończony.

Stan surowy zamknięty a stan deweloperski w niektórych przypadkach może też się niczym od siebie nie różnić. Jak już wspominaliśmy, nie istnieje jedyna „słuszna” definicja i każdy sprzedawca ma prawo określić własny standard prac.

Jeśli planujemy kupić mieszkanie lub dom w takim stanie, aby móc się do niego niemal natychmiast wprowadzić, powinniśmy wybrać opcję wykończenia pod klucz. Stan deweloperski a pod klucz, czym różnią się od siebie? Decydując się na taki standard, mamy pewność, że mieszkanie będzie całkowicie wykończone, a my nie będziemy zmuszeni wykonywać żadnych prac budowlanych czy remontowych. W zależności od wybranej opcji: podstawowej, rozszerzonej czy premium, zapłacimy inną kwotę i otrzymamy inny efekt.

Każdy, kto chciałby nieco zaoszczędzić, może spróbować samodzielnie doprowadzić nieruchomość do stanu deweloperskiego, metodą gospodarczą. Warto pamiętać jednak o tym, że tempo prac może być nieco wolniejsze, niż w przypadku zatrudnienia fachowej ekipy. Niektóre czynności, wymagają też specjalistycznej wiedzy.

Jak widać, istnieje spora różnica pomiędzy stanem surowym a stanem deweloperskim. Warto dopytać o te szczegóły przed zakupem mieszkania czy domu.

Podwyższony stan deweloperski

Niektórzy deweloperzy oferują swoim klientem wykończenie nieruchomości w stanie deweloperskim rozszerzonym. Najczęściej w takim wypadku ściany zostają pokryte gładzią i pomalowane na biało, a w niektórych sytuacjach firmy montują drzwi lub rolety antywłamaniowe.

Dowiedz się więcej: Dom czy mieszkanie — co lepiej opłaca się kupić?

Ile kosztuje dom lub mieszkanie w stanie deweloperskim?

Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od lokalizacji, w którym budowana jest nieruchomość, jej powierzchni oraz jakości użytych materiałów. Duży wpływ na cenę może mieć również popularność oraz prestiż dewelopera czy też aktualne zapotrzebowanie na konkretny rodzaj nieruchomości.

Musimy nastawić się na to, że w przypadku domu w stanie deweloperskim, cena może być wyższa nawet o 200 tys. złotych w porównaniu do kosztu budowy stanu surowego zamkniętego.

Stan deweloperski – koszt wykończenia

Ile kosztuje remont mieszkania do stanu deweloperskiego? Przyjmuje się, że wykończenie mieszkania do stanu deweloperskiego może wynieść od 1000 do 3000 zł za metr kwadratowy, chociaż cena ta zależy od tego, jakie prace zostaną wykonane. Stan deweloperski, co wchodzi w skład? Z pewnością możemy liczyć na wykonanie posadzki, podłączenie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej, a także tynkowanie sufitów i ścian.

Kiedy osiągniemy już poziom stanu deweloperskiego, to co dalej? Następny etap to wykończenie mieszkania. W skład prac wchodzi położenie kafli lub paneli, pomalowanie ścian oraz sufitów na docelowy kolor czy też montaż armatury łazienkowej. Celem kolejnych prac jest doprowadzenie nieruchomości do takiego momentu, aby można było w niej zamieszkać.

Jak bezpiecznie kupić dom lub mieszkanie w stanie deweloperskim?

Transakcję kupna mieszkania lub domu, warto poprzedzić dokładnym sprawdzeniem dewelopera. Opinie, zarówno od zadowolonych, jak i niezadowolonych klientów mogą okazać się doskonałym źródłem wiedzy i pomóc nam w podjęciu decyzji. Zweryfikujmy również ofertę — a w szczególności listę prac, które zostaną wykonane w ramach doprowadzenia nieruchomości do stanu deweloperskiego.

Więcej informacji: Jak znaleźć mieszkanie marzeń prosto od dewelopera?

Kupno mieszkania lub domu w stanie deweloperskim – wady i zalety

Zakup nieruchomości w stanie deweloperskim, sprawia, że większość robót, z którymi mógłby nie poradzić sobie laik, zostanie wykonana bez naszego udziału. Co więcej, w dalszym ciągu będziemy mieć wpływ na dobór materiałów wykończeniowych oraz sposób aranżacji, w przeciwieństwie do sytuacji, gdybyśmy zdecydowali się na zakup nieruchomości wykończonej pod klucz.

Zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim to również korzyść finansowa. Deweloper, który zatrudnia podwykonawców, jest w stanie wynegocjować lepszą cenę, niż indywidualni klienci.

Zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim – wady

Zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim, choć niewątpliwie ma sporo zalet, wiąże się także z kilkoma wadami. Jakimi? Poniżej zamieściliśmy niektóre z nich:

  • brak możliwości wprowadzenia się do nieruchomości zaraz po odbiorze kluczy (potrzebne jest przeprowadzenie dalszych etapów prac),
  • konieczność bezpośredniego koordynowania budowy,
  • dłuższy czas oczekiwania na oddanie mieszkania,
  • brak kontroli nad tym, jaka firma wykonuje prace (najczęściej jest to podwykonawca zatrudniony przez dewelopera). 

Umowa deweloperska a odbiór mieszkania – co warto wiedzieć?

Ciekawostką jest, że osoby, które podpisały umowę z deweloperem po uzyskaniu przez niego pozwolenia na użytkowanie, nie muszą dokonywać odbioru technicznego. W przeciwnym razie warto zlecić to zadanie firmie, która specjalizuje się w odbiorach mieszkań oraz domów od dewelopera.

Osoby, które zajmują się tym zawodowo, nierzadko posiadają też specjalne uprawnienia (np. budowlane), które mogą stać się pomocne przy ustaleniu jakości wykonania prac.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie w stanie deweloperskim

Jeśli planujemy sfinansować zakup nowego mieszkania kredytem hipotecznym, warto sprawdzić jakie dokumenty będzie wymagał od nas bank. Szczegółowa lista może nieco różnić się w zależności od polityki danego kredytodawcy, ale najczęściej są to:

  • wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów,
  • odpis z księgi wieczystej,
  • przedwstępna umowa deweloperska,
  • pozwolenie na budowę,
  • zaświadczenie o zakończeniu budowy,
  • zaświadczenie o samodzielności lokalu,
  • dokument potwierdzający wniesienie wymaganego wkładu własnego,
  • rzuty nieruchomości,
  • mapa podziałowa działek wraz z decyzjami podziałowymi.

Warto liczyć się z tym, że przez okres, w którym nieruchomość nie będzie posiadała księgi wieczystej, będziemy zmuszeni płacić wyższą ratę, która wynika z naliczania ubezpieczenia pomostowego.

Data opublikowania: 8/17/2021
Icon Informacje o reklamach

    Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    6.0
    Na podstawie 3 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert