Nowe przepisy dotyczące wakacji kredytowych weszły w życie 15 maja 2024 roku. Wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu możesz złożyć w swoim banku, pisemnie lub korzystając z bankowości elektronicznej. Bank powinien potwierdzić przyjęcie wniosku w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania.
Wakacje kredytowe w 2024 roku będą obowiązywać na nowych zasadach. Nie wszyscy, którzy korzystali z nich w 2022 i 2023 roku wciąż będą uprawnieni do zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego. Z niniejszego artykułu dowiesz się, że:
- Nowe przepisy dotyczące ustawowych wakacji kredytowych oficjalnie weszły w życie 15 maja 2024 roku.
- Podstawą wnioskowania o wakacje kredytowe jest wniosek składany w swoim banku.
- Wniosek o wakacje możesz złożyć wygodnie w bankowości elektronicznej, w trybie online, a także w oddziałach bankowych oraz przez telefon.
- Zawieszenie spłaty raty kredytowej będzie w 2024 roku dostępne cztery razy – dwa miesiące od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwa miesiące od 1 września do 31 grudnia.
Wniosek o wakacje kredytowe – co powinien zawierać?
Kredytobiorcy spełniający warunki wskazane w programie rządowych wakacji kredytowych 2024 mogli złożyć do swojego banku kredytującego wniosek o uzyskanie takiej ulgi. Jak wyglądał taki wniosek o wakacje kredytowe? Jakie najważniejsze informacje musiał on zawierać, by starania o zawieszenie spłaty swojego zobowiązania finansowego były skuteczne?
Wniosek powinien zawierać takie dane, jak:
- dane osobowe klienta;
- oznaczenie kredytodawcy;
- numer umowy i rodzaj kredytu czy pożyczki;
- wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty rat kredytowych;
- oświadczenie, że wniosek o wakacje kredytowe dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych konsumenta;
- klauzula o treści „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Na Twój wniosek będzie można zawiesić czterokrotnie - dwa razy od 1 czerwca do 31 sierpnia i dwa razy od 1 września do 31 grudnia.
Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w 2024 roku. Wniosek będzie musiał trafić do banku kredytującego, który udzielił Ci zobowiązania hipotecznego, a zdecydowana większość instytucji pozwalała dotychczas skorzystać przy tym z bankowości elektronicznej.
Kto może złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
Nie wszyscy bez wyjątku będą mogli zawiesić spłatę rat w 2024 roku w ramach wakacji kredytowych planowanych przez rząd Donalda Tuska. Zmieniają się zasady obowiązywania takiego programu. Spłatę kredytu będziesz mógł zawiesić, ale jedynie w stosunku do jednej, wybranej przez Ciebie umowy kredytowej, jaką posiadasz. Kto będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych w 2024 roku?
Ponadto umowa ta powinna:
- dotyczyć kredytu mieszkaniowego lub pożyczki hipotecznej – niemożliwe będzie więc zawieszenie spłaty np. kredytu gotówkowego 150 tys. zł czy kredytu na remont domu, o ile nie jest to kredyt hipoteczny.
- Umowa kredytowa musi dotyczyć kredytu lub pożyczki udzielonych w polskich złotych, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż polski złoty.
- Kredyt musi zaspokajać Twoje własne potrzeby mieszkaniowe i być udzielony na kwotę nie wyższą niż 1,2 mln zł.
- Umowa kredytowa musiała być zawarta w terminie przed 1 lipca 2022 roku.
- Umowa kredytowa musi dalej obowiązywać.
- Musisz znajdować się w trudnej sytuacji finansowej i spełniać kryterium dochodowe wyznaczone przez wskaźnik RdD – otrzymasz wakacje kredytowe, jeśli średnia arytmetyczna wartości wskaźnika rata do dochodu za okres trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku będzie przekraczać 30 proc. Warunek ten nie będzie obowiązywał w przypadku kredytobiorców wychowujących co najmniej troje dzieci.
Wskaźnik rata do dochodu, w skrócie RdD, oznacza stosunek wydatków kredytobiorcy związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetek kredytu mieszkaniowego względem miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego.
Jak napisać wniosek o wakacje kredytowe? Wzór
Zastanawiasz się, jak napisać wniosek o wakacje kredytowe, by móc z nich skorzystać? Posłuż się wzorem, jaki został przygotowany przez Rzecznika Finansowego. We wniosku tym znajdują się sekcje:
- po lewej strony u góry – imię i nazwisko kredytobiorcy, numer PESEL, adres zamieszkania, oznaczenie umowy, nr i data zawarcia umowy;
- po prawej strony u góry wniosku – miejscowość i data;
- poniżej po prawej stronie – nazwa podmiotu rynku finansowego, którego sprawa dotyczy – adresat wniosku;
- w centralnej części wniosku – nazwa „wniosek o zawieszenie spłaty kredytu” i prośba o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego w walucie polskiej we wskazanych poniżej okresach;
- na koniec wniosku – oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych oraz że klient ma świadomość odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wniosek o rządowe wakacje kredytowe musi zostać własnoręcznie podpisany przez wnioskodawcę.
Kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
Już od 15 maja 2024 roku możesz złożyć wniosek o ustawowe wakacje kredytowe w banku, w którym zaciągnąłeś kredyt hipoteczny
Będzie można zawiesić 4 raty kredytowe:
- dwie w okresie od czerwca do końca sierpnia 2024 roku,
- dwie w okresie od września do końca grudnia 2024 roku.
Jeśli wniosek zostanie złożony w poprawny sposób i klient spełni wszystkie warunki wakacji kredytowych, spłata długu zostanie zawieszona z dniem doręczenia wniosku.
Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
W zależności, w którym banku masz zaciągnięty kredyt lub pożyczkę hipoteczną, możesz mieć nieco inne możliwości składania wniosku. Rzecz jasna, takie pismo powinno trafić do banku kredytującego. Zwykle instytucje pozwalają na złożenie wniosku o wakacje kredytowe z wykorzystaniem pisemnego, papierowego formularza składanego w oddziale banku, a także online – w bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej.
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w poszczególnych bankach?
Kiedy klienci zaciągają zobowiązania kredytowe w bankach, najczęściej sięgają po ranking kredytów hipotecznych, by wybrać najkorzystniejszą w danym momencie ofertę. Kalkulator rat kredytu hipotecznego odpowiada na pytanie, ile miesięcznie trzeba będzie przeznaczyć na spłatę.
Wakacje kredytowe pozwalają na niezapłacenie co najmniej jednej raty w kwartale, co umożliwia optymalizację swoich finansów, zwłaszcza wtedy, gdy w parze z nimi klient nadpłaci kredyt.
Kredytobiorcy chcący z nich skorzystać muszą złożyć stosowny wniosek do swojego banku kredytującego – osobiście, pocztą czy online – i wskazać, które raty z dostępnych okresów chcą zawiesić. W 2024 roku najpewniej będzie podobnie. Bank nie będzie Ci mógł odmówić wakacji kredytowych, o ile spełnisz wszystkie ustawowo wskazane warunki.
Zobacz, jak w poszczególnych bankach w Polsce można złożyć wniosek o uzyskanie przerwy w spłacie, na zasadach ustalonych dla rządowych wakacji kredytowych.
Wniosek o wakacje kredytowe – Millennium
Bank Millennium informuje klientów, że wszyscy kredytobiorcy, którzy mają zaciągnięty kredyt hipoteczny w złotówkach, mogą zawiesić jego spłatę w konkretnie oznaczonych terminach. Wskazuje również, że wakacje kredytowe nie powodują, że Bank Millennium anuluje wskazane raty, ale ich spłata zostanie przesunięta w czasie, a okres kredytowania – wydłużony. Wakacje kredytowe nie spowodują przy tym zawieszenia opłat związanych z ubezpieczeniem spłaty zobowiązania.
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Millennium Banku? Wystarczy wykonać trzy proste kroki:
- Zalogować się do Millenetu – w sekcji „Moje produkty” kliknąć w kafelek z kredytem hipotecznym i wybrać „Wniosek o wakacje kredytowe -> Ustawowe wakacje kredytowe”. Można też wejść w „Moje finanse -> Kredyty i pożyczki -> Kredyt hipoteczny -> Szczegóły -> Wniosek o wakacje kredytowe -> Ustawowe wakacje kredytowe”.
- Wypełnić wniosek, wskazując czas, na jaki klient chce zawiesić spłatę swojego kredytu.
- Bank zawiesi spłatę kredytu klienta z dniem, w którym otrzyma wniosek, a w ciągu 21 dni przekaże klientowi potwierdzenie zawieszenia spłaty.
Bank Millennium przypomina, że jeśli klient chce zawiesić spłatę raty, która przypada na dzień złożenia wniosku o wakacje kredytowe, to dla jej zawieszenia wniosek ten musi być złożony do godziny 19:00. Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego przez Millenet mogą złożyć wszyscy klienci Banku Millennium, nawet jeśli kredyt został udzielony przez Eurobank. Można go złożyć w Millenecie lub w placówce Banku Millennium, ale nie w aplikacji mobilnej.
Wniosek o wakacje kredytowe – Santander
Santander Bank Polska od 29 lipca 2022 roku przyjmuje, zgodnie z ustawą, wnioski o wakacje kredytowe, które służą zawieszeniu spłaty kredytu hipotecznego. Można składać je najpóźniej do dnia płatności danej raty, zgodnie z harmonogramem spłaty. Można to zrobić w Santanderze przez internet lub w oddziałach stacjonarnych banku.
Skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych w Santander Bank Polska wymaga od klienta, który chce to zrobić przez internet, wykonania trzech kroków:
- zalogowania się do bankowości internetowej, wejścia do zakładki „Twoje sprawy” i wybrania „Kredyt hipoteczny” – następnie klient wybiera rodzaj sprawy: „Wakacje kredytowe – zawieszenie spłaty kredytu”;
- wypełnienia wniosku – kliknięcia „Złóż wniosek” i uzupełnienia w nim danych oraz zapoznania się z dokumentami;
- zaakceptowania wniosku online – w ciągu 21 dni od złożenia wniosku Santander Bank Polska przesyła na adres e-mail klienta potwierdzenie jego otrzymania. SMS-em przypomina też klientowi o zawieszeniu raty.
Wniosek o wakacje kredytowe – ING
ING Bank Śląski informuje o pomocy dla kredytobiorców, którzy mają złotowe kredyty hipoteczne, z tytułu obowiązywania przepisów o ustawowych wakacjach kredytowych. Wskazuje również, jak złożyć wniosek. Można to zrobić całkowicie bezpłatnie w Moim ING. Wystarczy:
- zalogować się do Moje ING i wybrać kredyt, który ma zostać zawieszony, a następne w sekcji „Wnioski” wybrać „Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu”;
- przeczytać informacje o okresie zawieszenia – we wniosku klient zobaczy okres zawieszenia i datę zawieszanej raty;
- poczekać na otrzymanie potwierdzenia o złożeniu wniosku o wakacje kredytowe.
Klient może złożyć taki wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w ING Banku Śląskim najpóźniej w dniu płatności raty. Jeśli umowa kredytowa zawarta została przez więcej niż jedną osobę, nie musi dołączać przy tym pełnomocnictwa, ale we wniosku powinien oświadczyć, że działa w porozumieniu oraz za zgodą wszystkich kredytobiorców lub pożyczkobiorców.
mBank – wniosek o wakacje kredytowe
Od 15 maja 2024 roku mBank przyjmuje wnioski o ustawowe wakacje kredytowe od klientów. Mogą oni złożyć go samodzielnie, za pośrednictwem serwisu transakcyjnego lub z pomocą doradcy, w dowolnej placówce banku. By móc zawiesić spłatę kredytu w trybie online, należy:
- zalogować się do serwisu transakcyjnego,
- wybrać w zakładce „Pomoc” opcję „Załatw swoje sprawy -> Inna sprawa”,
- wpisać w wyszukiwarce „Wsparcie w spłacie kredytów” i wybrać „Zawieszenie spłaty kredytu (ustawowe wakacje kredytowe)”,
- wskazać kredyt, którego raty klient chce zawiesić, wraz z okresem, na jaki chce złożyć wniosek.
By zawiesić spłatę kredytu na dany miesiąc, wniosek trzeba złożyć najpóźniej w dniu płatności danej raty, tak by mBank jej nie pobrał.
Wniosek o wakacje kredytowe Pekao SA
Wakacje kredytowe, rzecz jasna, dostępne są również w Pekao SA od 15 maja 2024 roku. Można złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe w bankowości internetowej Pekao24 i w aplikacji PeoPay, wybierając wniosek „Zawieszenie spłaty kredytu”. W tym celu trzeba:
- zalogować się do bankowości internetowej Pekao24;
- wejść w zakładkę „Oferty i wnioski” -> „Usługi”;
- wybrać w sekcji „Dyspozycje” opcję „Dyspozycje i zaświadczenia”;
- wybrać kredyt lub pożyczkę hipoteczną, dla której klient chce złożyć wniosek;
- na liście dyspozycji wybrać „Zawieszenie spłaty kredytu (rządowe wakacje kredytowe) Rozwiązanie ustawowe dla klientów posiadających kredyt hipoteczny w PLN zaciągnięty przed 1 lipca 2022 r.”;
- wypełnić krótki wniosek i zapoznać się z oświadczeniami, a następnie wybrać opcję „Dalej”;
- zapoznać się z podsumowaniem wniosku i wybrać „Złóż dyspozycję”.
Po złożeniu wymaganego wniosku zmiany na rachunku kredytowym zostaną wprowadzone w najpóźniej w terminie 10 dni roboczych od dnia doręczenia wniosku. W ciągu 14 dni od doręczenia wniosku można jeszcze cofnąć wniosek za pomocą bankowości internetowej Pekao24 lub w aplikacji PeoPay czy w dowolnym oddziale banku.
W aplikacji PeoPay zawieszenie spłaty kredytu wygląda w następujący sposób:
- Krok 1 – zalogowanie do aplikacji PeoPay, wybranie na pulpicie sekcji „Dla Ciebie” i „Usługi”, rozwinięcie sekcji „Dyspozycje” i wybór „Dyspozycje i zaświadczenia”.
- Krok 2 – wybranie kredytu lub pożyczki hipotecznej, dla której klient chce złożyć wniosek, wybranie na liście dyspozycji „Zawieszenie spłaty kredytu (rządowe wakacje kredytowe) Rozwiązanie ustawowe dla klientów posiadających kredyt hipoteczny w PLN zaciągnięty przed 1 lipca 2022 r.”
- Krok 3 – wypełnienie krótkiego wniosku i zapoznanie się z oświadczeniami, wybór pozycji „Dalej” i zapoznanie się z podsumowaniem wniosku oraz wybranie „Złóż dyspozycję”.
W ciągu 21 dni od doręczenia wniosku o zawieszenie spłaty kredytu otrzymasz z Pekao SA potwierdzenie.
Wniosek o wakacje kredytowe – Alior Bank
W Alior Banku klient może złożyć wniosek o Wakacje Hipoteczne (wakacje kredytowe), jeśli spełniasz wymagania ustawowe. Można to zrobić:
- w bankowości internetowej Alior Online – wniosek można szybko złożyć w zakładce „Moje sprawy -> Dyspozycje, opinie i potwierdzenia”;
- w oddziale, w godzinach jego otwarcia – klient powinien zabrać ze sobą do oddziału swój dowód osobisty lub paszport, by pracownik mógł potwierdzić ponad wszelką wątpliwość jego tożsamość;
- wysyłając skan wniosku o ustawowe wakacje kredytowe na adres wakacje.hipoteki@alior.pl – w tym celu klient poobiera ze strony internetowej Alior Banku wniosek i drukuje go, a następnie wypełnia i wysyła na wskazany adres mailowy.
Co ważne, przy wysyłce skanu wniosku na adres poczty elektronicznej banku e-mail klienta musi być ten sam co podany do kontaktu z bankiem. W innym przypadku taki wniosek nie będzie mógł być zrealizowany drogą mailową, ponieważ Alior Bank nie będzie w stanie zweryfikować, czy pochodzi od właściwej osoby.
Bank zachęca do składania wniosku w bankowości internetowej Alior Online. W ciągu 21 dni od złożenia tego wniosku wysyła do klienta w wiadomości e-mail lub zwykłym listem potwierdzenie zawieszenia spłaty rat kredytu, zgodnie z treścią złożonego dokumentu.
Wniosek o wakacje kredytowe – BNP Paribas
Bank BNP Paribas na swoich stronach internetowych informuje, że przyjmuje wnioski o wakacje kredytowe na podstawie Ustawy z dnia 7 lipca 2022 roku o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Są przyjmowane od 29 lipca 2022 roku. Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe BNP Paribas? Można to zrobić na dwa sposoby:
- w bankowości GOonline,
- w dowolnym oddziale BNP Paribas, w centrum klienta.
Najwygodniej można to zrobić w bankowości GOonline, wskazując, na jaką liczbę miesięcy zawieszone mają być płatności rat kapitałowo-odsetkowych kredytu hipotecznego. W GOonline klienci nie muszą niczego drukować i kserować, a potwierdzenie otrzymują na e-mail lub tradycyjną pocztą. Mogą też śledzić status wniosku.
Złożenie wniosku w GOonline w BNP Paribas wymaga:
- zalogowania się do GOonline,
- przejścia do kolejnych zakładek: „Moje Finanse -> Kredyty -> Szczegóły -> Wnioski -> Wniosek o wakacje kredytowe”,
- wypełnienia wniosku o wakacje kredytowe i kliknięcia w „Złóż wniosek”.
Wniosek o wakacje kredytowe – Credit Agricole
Aby zawiesić spłatę kredytu hipotecznego w Credit Agricole, także trzeba złożyć w tej sprawie wniosek. Bank na swoich stronach informuje, że do jego obsługi niezbędne są numer telefonu komórkowego klienta oraz jego adres korespondencyjny – zgodne z tymi, które zostały uprzednio podane do kontaktu w trakcie podpisywania umowy kredytowej lub później. Można je także zaktualizować, zanim klient złoży wniosek o zawieszenie spłaty rat – w „Danych kontaktowych” w CA24 Mobile lub CA24 eBank w ustawieniach.
W Credit Agricole przy składaniu wniosku o zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego należy podać:
- swoje imię, nazwisko i PESEL – wystarczy, jeśli wniosek złoży jeden współkredytobiorca, nie muszą tego robić wszyscy;
- numer rachunku kredytu hipotecznego – nie należy podawać rachunku do wcześniejszej spłaty ani numeru konta osób fizycznych, z którego zasadniczo są pobierane raty kredytowe;
- numer telefonu, który wskazałeś nam do kontaktu;
- dzień, w którym spłacasz ratę;
- okres zawieszenia spłaty rat, który Cię interesuje.
Dodatkowo trzeba złożyć odpowiednie, wymagane przez Credit Agricole oświadczenia:
- „Oświadczam, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych”,
- „Jestem świadomy/świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”,
- „Oświadczam, że nie korzystam z zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego na warunkach opisanych w Ustawie z dnia 7 lipca 2022 o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dz. U. 2022 poz. 1488) w innym banku oraz nie złożyłem wniosku o przyznanie takiego zawieszenia w innym banku”.
Wnioski o wakacje kredytowe w Credit Agricole można składać poprzez formularz elektroniczny lub do pobrania na stronie banku. Do 21 dni od otrzymania dokumentu Credit Agricole wysyła klientowi potwierdzenie otrzymania.
Wniosek o wakacje kredytowe – PKO BP
Wakacje kredytowe jako wsparcie dla kredytobiorców hipotecznych to opcja dostępna także w PKO BP. Jak złożyć wniosek? Można to zrobić bez ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek dodatkowych opłat, a do tego wygodnie, bo w serwisie iPKO, czyli online. Istnieje także możliwość złożenia wniosku o zawieszenie spłaty kredytu w oddziałach banku PKO i korespondencyjnie.
W iPKO można złożyć wniosek o wakacje kredytowe zapewnione na mocy odpowiedniej ustawy, wykonując kilka prostych kroków:
- wybierając w serwisie iPKO opcje: „Moje sprawy -> Dyspozycje i zaświadczenia -> Nowa dyspozycja”,
- przechodząc do „Kredyty hipoteczne -> Rządowe zawieszenie spłaty kredytu (rządowe wakacje kredytowe 2022-2023)”,
- wybierając na kolejnej stronie odpowiedni kredyt i podejmując decyzję, w jaki sposób PKO BP ma powiadomić klienta o zawieszeniu spłaty. Na koniec trzeba potwierdzić dyspozycję.
Bank wysyła do klienta potwierdzenie złożenia wniosku w ciągu 21 dni w taki sam sposób, w jaki wysyła zawiadomienie o wysokości rat.
Jeśli z różnych powodów klient nie może złożyć wniosku o wakacje kredytowe w trybie online, przez iPKO, może również wysłać go do banku. Wystarczy, że pobierze, wydrukuje i wypełni, a następnie wyśle go na adres:
PKO Bank PolskiCBO ZID E-Kancelaria
ul. Partyzantów 15
22-411 Zamość
Więcej szczegółowych informacji na temat wakacji kredytowych w poszczególnych bankach znajdziesz w poniższych artykułach:
- Wakacje kredytowe w PKO BP
- Wakacje kredytowe w BNP Paribas
- Wakacje kredytowe w Pekao SA
- Wakacje kredytowe w Credit Agricole
- Wakacje kredytowe w Alior Banku
- Wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim
- Wakacje kredytowe w Santander Bank Polska
- Wakacje kredytowe w Banku Millennium
- Wakacje kredytowe w mBanku
- Wakacje kredytowe w VeloBanku
Wniosek o wakacje kredytowe przez internet – jak to zrobić?
Najczęściej banki przyjmują wnioski o wakacje kredytowe online. Można zdecydować się na zawieszenie spłaty kredytu i otrzymać także drogą elektroniczną odpowiedź na złożony dokument. Dzięki temu klient może w dowolnym momencie zdecydować się na taką opcję i zmniejszyć na pewien czas swoje obciążenie finansowe z tytułu spłacanego zobowiązania.
Na pytanie, czy wniosek o wakacje kredytowe można złożyć przez internet, należy odpowiedzieć twierdząco. W zdecydowanej większości przypadków w bankach można zalogować się do bankowości elektronicznej i tam złożyć wniosek.
Ile trwa rozpatrzenie wniosku o wakacje kredytowe?
Zgodnie z prawem banki na rozpatrzenie wniosku o wakacje kredytowe miały dotychczas 21 dni od chwili wpłynięcia takiego pisma – bez względu na to, w jakim trybie było ono składane do banku kredytującego. Klient mógł jednak zawiesić spłatę od dnia doręczenia wniosku do banku na okres wskazany w nim. Na przykład, jeśli został doręczony 30 lipca, data płatności raty przypadała na ten sam dzień, a klient wskazał we wniosku, że chce zawiesić tę ratę, to bank powinien to zrobić.
Można przypuszczać, że taki sam mechanizm zawieszania spłaty kredytu i termin rozpatrywania wniosku zostanie zastosowany również w 2024 roku. Pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto skorzystać z wakacji kredytowych. Z pewnością, jeśli tylko będziesz mieć taką możliwość, a zaoszczędzone w kolejnych miesiącach pieniądze przeznaczysz na nadpłatę.
Czy można cofnąć wniosek o wakacje kredytowe?
Co może zrobić klient, który złożył wniosek o wakacje kredytowe, ale się rozmyślił, a więc z różnych powodów uznał, że nie chce jednak zawieszać spłaty swojego kredytu hipotecznego? Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych? Okazuje się, że tak. Odstąpienie od wniosku o wakacje kredytowe jest możliwe w ciągu 14 dni od podpisania aneksu. Rezygnacja z zawieszenia spłaty długu nie będzie wymagała przy tym żadnej argumentacji czy podawania przyczyn swojej decyzji.
Odrzucenie wniosku o wakacje kredytowe – co robić w takiej sytuacji?
Klienci składają wnioski o wakacje kredytowe i przestają na pewien czas interesować się swoim kredytem, ale trzeba wiedzieć, że nie każdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Co zrobić, jeśli zdarzy Ci się jego odrzucenie? Ustawowe wakacje kredytowe są przyznawane klientom banków w Polsce z mocy ustawy. Instytucje nie mają więc w praktyce możliwości, by odmówić klientowi ich udzielenia. Może się jednak w niektórych sytuacjach zdarzyć, że wniosek o wakacje kredytowe zostanie odrzucony. Co wtedy może zrobić klient?
W pierwszej kolejności złożyć reklamację do banku, w którym ma kredyt hipoteczny. Może to zrobić osobiście, w wybranym oddziale lub drogą pocztową. Bank musi rozpatrzyć reklamację w ciągu 30 dni od dnia jej otrzymania, choć w wyjątkowych sytuacjach ma prawo przedłużyć wydanie odpowiednio do 60 dni, ale powinien poinformować o tym klienta.
Jeśli bank nie uzna roszczenia kredytobiorcy, ten może złożyć reklamację do Rzecznika Finansowego ze skargą na odrzucenie wniosku. Jeśli jednak nie spełniał warunków do skorzystania z tzw. ustawowych wakacji kredytowych, to bank słusznie odrzucił jego wniosek o zawieszenie spłaty kredytu.